TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

`Pociąg do przyrody` Przewozów Regionalnych
PAP - Opublikowano: 06.07.2016 08:32:17 1 komentarz
`Pociąg do przyrody` Przewozów Regionalnych

Od soboty we wszystkie weekendy wakacji Łódź będzie miała bezpośrednie połączenie kolejowe ze Spałą. Do tej miejscowości koło Tomaszowa za darmo zawiozą podróżnych autobusy szynowe. Połączenie, pod hasłem "pociągiem do przyrody", uruchomiły Przewozy Regionalne.

Głównym organizatorem wakacyjnych wyjazdów do Spały jest gmina Inowłódz. Jak mówił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami jej wójt, Bogdan Kącki, gminie zależy na odbudowywaniu turystycznej popularności, bo według niego przez ostatnie lata ona osłabła.

Pomóc w tym ma m.in. wakacyjne połączenie kolejowe Łodzi ze Spałą. Przejazdy będą całkowicie bezpłatne, a trasę obsługiwać będzie autobus szynowy SA 135. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. W każdej wycieczce będzie mogło wziąć udział 75 osób. Uczestnikom tych wypraw, ich organizatorzy proponują m.in. spacer po rezerwacie przyrody "Gać spalska", zwiedzanie bunkrów z II wojny światowej w Konewce czy kompleks leśny będący głównym w regionie zimowiskiem nietoperzy.

W samym Inowłodzu, który w tym roku obchodzi jubileusz 950-lecia, będzie można m.in. odwiedzić jeden z najstarszych murowanych kościołów w Polsce. Świątynia pod wezwaniem św. Idziego wybudowana została na przełomie XI i XII wieku i należy najciekawszych zabytków architektury romańskiej w naszym kraju. Zobaczyć będzie można również odrestaurowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Ich rozbudowa i częściowa rekonstrukcja zakończyła się kilka lat temu. Zamek w Inowłodzu został zbudowany w latach 1356-1366 i był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, jakie powstały za panowania Kazimierza Wielkiego.

Jak poinformował Kącki, uczestnicy wycieczek będą do Inowłodza dowiezieni busami, również za darmo.

Z kolei obecny na spotkaniu z mediami marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zwrócił uwagę, że Spała to doskonałe miejsce na wypoczynek. To - jak mówił - perła regionu, ze wspaniałymi krajobrazami, przyrodą, Centralnym Ośrodkiem Sportu i rzeką Pilicą, po której organizowane są spływy kajakowe. Przypomniał, że w Spale organizowany jest spalski jarmark antyków i rękodzieła ludowego. W czasie wakacji można też m.in. przejechać się kolejką carską na trasie Spała-Konewka. "Spała to miejsce warte odwiedzenia" - dodał.

Pierwsze pociągi z Łodzi wyjadą w sobotę i niedzielę o 8.35. Powroty ze Spały zaplanowano na godz. 17.56. Akcja potrwa do 4 września. Udział można zgłaszać przez stronę internetową inowłódz.pl.

Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą. Według przekazów historycznych jej nazwa wywodzi się od nazwiska Spałów - właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać (dopływem Pilicy). Po raz pierwszy jej nazwa wzmiankowana była w 1511 roku.

Pod koniec XIX wieku do Spały przyjeżdżał na polowania car Aleksander III.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Spale była letnia rezydencja prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Ten ostatni w latach 1927-1938 organizował w Spale Dożynki Prezydenckie. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Symbolem miejscowości jest żubr.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
łódzkie
Spała
Przewozy Regionalne

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....