TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

100 lat Parowozowni w Wolsztynie!
Karol Wach - Opublikowano: 09.04.2007 13:49:09
100 lat Parowozowni w Wolsztynie!

W dniach 27 - 29 kwietnia 2007 roku w Wolsztynie obchodzona będzie setna rocznica miejscowej parowozowni. To miejsce jedyne w swoim rodzaju. Tylko tutaj możemy być świadkami, jak stary parowóz, przywodzący na myśl ten z naszych dziecięcych marzeń, wyrusza na trasę.

Główną atrakcją obchodów będzie „Parowozowe Show”- uroczysta parada najpiękniejszych parowozów w dniu 28 kwietnia br. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział kilkanaście maszyn z Polski, Niemiec, Czech, i Węgier. Specjalnie na tę okazję zostanie także sprowadzona statkiem lokomotywa brytyjska, która po raz pierwszy w historii będzie kursowała po polskich torach. To prawdziwy rarytas dla koneserów i miłośników kolejnictwa. Najstarsze prezentowane maszyny pochodzą z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, a mimo to wszystkie są w pełni sprawne i mogą kursować po trasach kolejowych. Wolsztyńskie maszyny, jako jedyne w Europie, ciągną specjalne składy pociągów retro ujęte w rozkładzie jazdy. Parowozy z Wolsztyna pojawiają się na planach filmowych, między innymi jeden z nich „zagrał”w filmie „Lista Schindlera”Stevena Spielberga.

Program jubileuszowych imprez plenerowych jest bardzo bogaty. Oprócz parady parowozów organizatorzy przygotowali także m.in.: prezentację modeli kolejek ogrodowych, pokazy sprawności parowozów, widowisko “Światło, dźwięk i para”, a także wybory Miss Świata Parowozów. Atrakcją imprezy będzie \'podniebna lokomotywa\'. Ważącą kilkadziesiąt ton „ciuchcię”uniesie w powietrze specjalny dźwig. „Parowozowe Show”będzie niespotykanym wydarzeniem także dla ponad 200 dzieci z domów dziecka z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego. Bezpieczny dojazd na imprezę oraz wyżywienie podczas jej trwania zapewni dzieciom Spółka PKP Przewozy Regionalne, wchodzącą w skład Grupy PKP. Do magicznego świata ”pary”zabierze je lokomotywa retro.

- Prezentowane przez PKP CARGO S.A. parowozy są nie lada atrakcją, nie tylko dla miłośników kolei, ale przede wszystkim dla dzieci. Chcemy podzielić się z nimi naszą pasją, wprowadzając je w świat tradycyjnej techniki kolejnictwa –powiedział Andrzej Wach, Prezes Zarządu PKP S.A. –Grupa PKP i Ministerstwo Transportu pragnie pokazać w ten sposób swoje zaangażowanie społeczne i wagę, jaką przykłada do tradycji i historii kolei. Staramy się przedstawić ją dynamicznie i w atrakcyjny sposób. To postępowanie wyróżnia polską kolej spośród innych zarządów kolejowych. 

 Spółka PKP Cargo S.A. przejęła parowozownię w Wolsztynie oraz zabytkowy tabor w 2003 roku. Od tego czasu dokonano kilkunastu napraw rewizyjnych i głównych parowozów, odbudowano składy wagonów historycznych. Umożliwia to zatrudnienie parowozów przy obsłudze planowych pasażerskich pociągów rozkładowych. W oparciu o tabor historyczny Spółka PKP Cargo stale poszerza ofertę usług, organizując między innymi na terenie parowozowni i skansenów pobyty turystów z Polski, Europy, USA, Japonii, a także imprezy i przejazdy okolicznościowe historycznym taborem Spółka PKP CARGO sprawuje mecenat nad zabytkami techniki kolejowej. Łączymy w ten sposób bieżącą działalność z tradycją, co podkreśla ciągłość i niezawodność naszej pracy. –powiedział Władysław Szczepkowski, Prezes Zarządu PKP CARGO S.A., do której należy Parowozownia w Wolsztynie. W tym roku organizatorzy zadbali także o tych pasjonatów, którzy nie będą mogli przyjechać do Wolsztyna. Po raz pierwszy w historii imprezy, relację z niej będzie można obejrzeć na stronie internetowej www.parowozowniawolsztyn.pl. Transmisję zapewni Telekomunikacja Kolejowa. Patronat honorowy nad obchodami 100-lecia Parowozowni objął Minister Transportu Jerzy Polaczek. Organizatorem głównym jest PKP CARGO S.A. Współorganizatorami są spółki Grupy PKP –PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, Telekomunikacja Kolejowa oraz Kolejowa Oficyna Wydawnicza. Więcej informacji o obchodach 100-lecia Parowozowni w Wolsztynie i szczegółowy program można znaleźć na stronie www.parowozowniawolsztyn.pl.

Niezdecydowanych Czytelników InfoBusa do udania się do Wolsztyna zachęci być może relacja z ubiegłorocznej parady parowozów: http://www.infobus.pl/text.php?from=search&id=6756&PHPSESSID=4b27a709577be10f81e8e5ee677c4540 . Relację z tegorocznej imprezy zamieścimy na łamach portalu w maju.

Na podstawie informacji PKP S.A.         
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
parowóz
Wolsztyn
PKP Cargo
PKP Przewozy Regionalne
parpwozownia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....