TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

16 maja pojedzie specjalny pociąg ze Śląska do Warszawy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.05.2019 08:23:34
zdjęcie ilustracyjne

Specjalny pociąg z reprezentacją mieszkańców woj. śląskiego, którzy upamiętnią setną rocznicę powstań śląskich, wyruszy w czwartek 16 maja rano z Katowic do Warszawy. Delegacja ma spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" – to inicjatywa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który postanowił zaprosić do pociągu przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego. W wydarzeniu wezmą udział również uczniowie – laureaci konkursu historycznego "Klasówka powstańcza".

Śląska delegacja pojedzie do Warszawy składem ciągniętym przez lokomotywę przystrojoną okolicznościową szatą graficzną. Na miejscu ma spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak zaznaczył, zapowiadając wydarzenie, marszałek Chełstowski, spotkanie ma być symboliczną okazją, aby w stolicy wybrzmiała duma z przynależności Śląska do Polski.

"To inicjatywa, która ma przede wszystkim przypominać w kraju historię powstań śląskich, a faktycznie były to jedne z niewielu skutecznych zrywów, które spowodowały, że część Śląska wróciła do Polski" – wyjaśnił w sobotę marszałek woj. śląskiego.

"Weszliśmy teraz w okres czterech lat obchodzenia setnych rocznic tych wydarzeń – we współpracy z panem prezydentem Andrzejem Dudą, który udzielił nam patronatu i chce brać udział w inicjatywach z tym związanych. Teraz zaprosił nas do Pałacu Prezydenckiego – jedziemy z eksportową dawką kultury, biznesu, tego, co najlepsze w woj. śląskim" – ocenił Chełstowski.

"Chcemy pokazywać trudną, ciekawą historię, dzięki której możemy dziś rozwijać się, być Polakami w tej wyjątkowej części Polski, podejmować decyzje na jej temat. Uważamy, że historia Śląska i powstań śląskich powinna bardziej wybrzmieć w skali całej Polski. (…) Powstanie Warszawskie ma swoją rangę, ale na Śląsku też działo się dużo rzeczy – i przede wszystkim było to powstanie zwycięskie" – zaakcentował.

Marszałek woj. śląskiego wskazał też, że historia powstań śląskich wiążę się z wieloma ciekawymi wątkami i wydarzeniami. Nawiązał m.in. do otwartej pod koniec kwietnia wystawy w Muzeum Śląskim, poświęconej kobietom, które uczestniczyły w powstaniach śląskich i w plebiscycie w tym regionie.

W tym roku przypada setna rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląsk
Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....