TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

600 rozerwań składów w 20 miesięcy!
InfoRail.pl - Opublikowano: 02.11.2018 11:19:39
600 rozerwań składów w 20 miesięcy! (foto: Wikipedia/LosHawlos, lic. CC BY-SA 3.0)

Blisko 600 przypadków rozerwania składów pociągów odnotowano na polskiej sieci kolejowej przez 20 miesięcy, od stycznia 2017 r. do sierpnia 2018 r. – poinformował Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, który zorganizował spotkanie poświęcone tej problematyce.

Na posiedzenie Zespołu ds. monitorowania bezpieczeństwa kolejowego zostało zaproszonych 15 przewoźników wraz z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie pojazdów. Według danych posiadanych przez Urząd Transportu Kolejowego w 2017 roku doszło do 371 rozerwań pociągów, w tym 3 w składach pasażerskich. W pierwszych 8 miesiącach 2018 r. odnotowano 212 rozerwań, w tym jedno w pociągu osobowym.

Z ustaleń komisji kolejowych wynika, że najczęstszą przyczyną rozerwań pociągów lub składów manewrowych było pęknięcie sprzęgu na skutek zmęczenia materiału (46%). Jednak 16% wszystkich przyczyn w 2018 r. stanowiła nieprawidłowa technika jazdy, co może być efektem niepełnego bądź też nieodpowiedniego poziomu wyszkolenia maszynistów.

Uszkodzeniom sprzęgów sprzyja wysoka masa brutto pociągu, obciążenia podczas ładowania wagonów (w tym nieprawidłowe rozmieszczenie ładunku wewnątrz wagonu) oraz niewłaściwe skręcenie sprzęgu podczas zestawiania składu pociągu. Nie bez wpływu na występujące uszkodzenia jest również wiek taboru, który w przypadku wagonów towarowych może sięgać 30-40 lat.

W trakcie spotkania Zespołu ds. monitorowania bezpieczeństwa rozmawiano na temat możliwych sposobów zmniejszenia liczby zdarzeń związanych z rozerwaniem pociągów. Zgromadzeni na spotkaniu podzielili przyczyny rozerwania pociągu na dwie kategorie: czynniki techniczne oraz czynniki ludzkie.

Wśród propozycji rozwiązań problemu najczęściej wymieniane były dodatkowe kontrole sprzęgów na niższych poziomach utrzymania (poprzez gruntowne usuwanie zanieczyszczeń w celu lepszego wykrycia ewentualnych wad powierzchniowych metodą inspekcji wizualnej), stosowanie badań nieniszczących do wykrywania zarówno wad powierzchniowych jak i wewnętrznych oraz prowadzenie analiz w celu określania limitu wieku sprzęgów, po osiągnięciu którego urządzenia powinny być wymieniane.

Prowadzone są dodatkowe szkolenia dla maszynistów z techniki prowadzenia składu (płynna jazda), szkolenia rewidentów w zakresie szczegółowej weryfikacji skręcenia sprzęgów przed wyruszeniem pociągu, prowadzenie dodatkowych kontroli oraz wykorzystanie symulatorów do doskonalenia techniki jazdy w różnych warunkach pogodowych, ukształtowania terenu, masy pociągu, rodzaju lokomotywy, itp.

Przykładem niebezpiecznych skutków rozerwania składu może być zdarzenie z Nysy z 2017 r. Doszło wtedy do oderwania trzech ostatnich wagonów od składu pociągu towarowego. Ukształtowanie terenu w kształcie niecki przyczyniło się do tego, że wagony przejeżdżały kilka razy przez stację oraz przejazdy kolejowe. Sprawna reakcja odpowiednich służb oraz prawidłowe działanie urządzeń zabezpieczających spowodowały, że nikt nie został ranny.

Rozerwania, chociaż w o wiele mniejszej liczbie, zdarzają się też u przewoźników pasażerskich. Przykładem może tu być zdarzenie z 2013 r., gdzie doszło do rozerwania składu SKM Warszawa przy stacji Warszawa Ochota. Na szczęście wszystkie urządzenia zabezpieczające zadziałały prawidłowo i nikt nie odniósł obrażeń.

Poza niewątpliwym wpływem na bezpieczeństwo, skutkiem rozerwań są również opóźnienia pociągów, zarówno tych, które uległy awarii, jak i innych na danym szlaku. W ubiegłym roku z tego powodu pociągi pasażerskie spóźniły się prawie o 8,5 tys. minut, a towarowe o blisko 142 tysiące minut co w przeliczeniu na dobę oznacza średnio 15 godzin opóźnienia w ruchu pociągów w skali całego kraju.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
skład

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....