TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Autorska koncepcja wiceministra Kowalskiego PKP+PKS. Strach się bać?
InfoRail.pl - Opublikowano: 23.07.2020 13:45:39
Autorska koncepcja wiceministra Kowalskiego PKP+PKS. Strach się bać?

W tej chwili realizowana jest moja autorska koncepcja konsolidacji tych aktywów pekaesowych, które jeszcze znajdują się pod nadzorem Skarbu Państwa w ramach tzw. dywizji współpracującej lub docelowo będącej może częścią PKP SA – powiedział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Ma być to naturalna synergia między spółkami pekaesowymi a Polską Koleją Państwową (jak należy rozumieć chodzi o Polskie Koleje Państwowe). Ta oferta będzie również ofertą dla innych pekaesów kontrolowanych przez samorządy – dodał Kowalski.

Kowalski podkreślił, że dąży do tego, aby w najbliższym czasie wstrzymać proces likwidacji PKS Częstochowa. Zaakcentował wolę kierownictwa MAP odbudowania zdolności tej spółki do realizacji w pełnym zakresie usług transportu zbiorowego w mieście i makroregionie. Zastrzegł, że liczy na współpracę z lokalnym samorządem, "ponieważ zadaniem własnym gminy jest organizacja transportu zbiorowego, a więc również i współpraca z takimi podmiotami, jak PKS w Częstochowie".

Potwierdził, że w ostatnich dniach zrealizowano transakcję sprzedaży dworca PKS w Częstochowie za ponad 12 mln zł. Zadeklarował jednocześnie, że jest przeciwnikiem dotychczasowej polityki wyprzedaży majątku tego PKS-u, który "do dziś posiada inne cenne nieruchomości w centrum Częstochowy". "Mamy plan, co z nimi zrobić i w jaki sposób spowodować, aby wartość tego majątku i wartość spółki wzrosła" - zadeklarował.

"Podsumowując, mamy już kierunkową zgodę pana premiera Jacka Sasina na budowę, konsolidację aktywów pekaesowych, które są pod kontrolą Skarbu Państwa w ramach lub we współpracy z Grupą PKP - w tej sprawie operacyjnie działamy z zarządem PKP SA. (…) PKS w Częstochowie nie upadnie, nie zostanie zlikwidowany. Odbudowujemy jego zdolności" - stwierdził Kowalski.

Spółka PKS Częstochowa w likwidacji, będąca największym przewoźnikiem transportu zbiorowego w makroregionie częstochowskim, nie upadnie - zapewnił.

Wiceminister odpowiadał na jedno z pytań bieżących, zadane przez częstochowską posłankę Koalicji Obywatelskiej Izabelę Leszczynę. Leszczyna mówiła, że częstochowski PKS przez 70 lat był miejscem pracy dla kilkuset osób, a dla mieszkańców sposobem na dojazd do szkoły i pracy. "Aż w 2015 r. wybory wygrał PiS, przyniósł w teczce prezesa, a właściwie kilku prezesów (…); ostatni z nich został likwidatorem i spółka zaczęła się zwijać" - stwierdziła posłanka.

Jak zaznaczyła, w imieniu pracowników częstochowskiego PKS oskarża rząd PiS, że prężnie działającą firmę doprowadził do bankructwa i domaga się rozliczenia wszystkich działań na szkodę spółki podjętych przez poprzedniego prezesa i likwidatora. Pytała m.in., czy spółka zostanie uratowana, czy doszło do transakcji sprzedaży budynku jej dworca, co miało zapewnić jej środki i dlaczego pracownicy dostali w tym roku wynagrodzenia tylko za styczeń i maj.

Kowalski zaznaczył, że nowoutworzone Ministerstwo Aktywów Państwowych od grudnia ub. roku nadzoruje kilka spółek PKS z udziałem lub akcjonariatem Skarbu Państwa (pozostałe to spółki prywatne lub samorządowe). Zadeklarował "konkretne działania", aby zatrzymać trwający od 18 października 2019 r. proces likwidacji częstochowskiego PKS.

W pytaniu uzupełniającym Leszczyna wyraziła obawę, czy wiceminister nie usiłuje przesunąć odpowiedzialności za los spółki w kierunku znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej samorządu. Dopytywała o reakcję wobec działań władz spółki na jej szkodę; sugerowała, że niedawne wywiezienie ze spółki komputerów po awarii miało służyć usunięciu z nich świadczących o tym danych. Pytała też o trwające zwolnienia pracowników "z powodu likwidacji".

Odpowiadając wiceminister poinformował, że w resorcie powstał nowy zespół nadzorczy, który nadzoruje sektor transportu, czyli spółki kolejowe i pekaesowe.

"Przeprowadziliśmy przez ostatnie kilka miesięcy konkretne audyty, w tym audyt tej spółki. W związku z tym jestem absolutnie bezwzględny w wyciąganiu konsekwencji wobec każdego, kto doprowadził do tego, że majątek Skarbu Państwa został umniejszony" - podkreślił Kowalski, zapewniając że jeśli przytaczane przez Leszczynę informacje potwierdzą się "konsekwencje będą".

"Odpowiedzialność za dzisiejszy stan spółki PKS w Częstochowie leży w Ministerstwie Aktywów Państwowych od stycznia tego roku" - przypomniał. Zadeklarował przekazywanie dalszych informacji nt. procesu konsolidacji PKS-ów, który - jak zaznaczył - będzie prowadzony wokół spółki PKS Polonus.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP
PKS Częstochowa
MAP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....