TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

BWE - niezapomniane przeżycia...
Andrzej Kajetan Tłokowski - Opublikowano: 12.12.2006 16:52:22 1 komentarz
BWE - niezapomniane przeżycia...

12 listopada o godz. 16:42 odjechał z Berlina ostatni pociąg Berlin - Warszawa - Express, w którym można było skorzystać z promocji „Berlin za 5 Euro”. Tę specjalną ofertę wprowadzono na piąte urodziny połączenia. Promocja obowiązywała przez 5 kolejnych weekendów od 14 października do 12 listopada. Sprzedaż prowadzono tylko 12 i 13 października.

Pierwszy pociąg Berlin Warszawa Express wyruszył na szlak 30 września 2001 r. Dziwić może fakt świętowania 5. Urodzin połączenia Warszawa - Berlin. Na tej trasie pociągi jeździły od wielu lat. Jednak właśnie od 5. Lat pociągi o standardzie Euro City łączące stolicę Polski i Niemiec kursują pod nazwą handlową Berlin - Warszawa - Express. Nie udało się ustalić jej autora. Brak jej finezyjności nazw historycznych, czy geograficznych nadawanych innym pociągom. Zwraca jednak uwagę komunikatywność. Jednak istotą połączenia nie jest wyłącznie inna nazwa. Połączenie to jest realizowane na podstawie porozumień wspólnie przez PKP i DB. To, co dotyczy podróżnego, to specjalny system cen. Dzięki odejściu od taryfy TCV i zastosowaniu cen globalnych, czyli obejmujących opłatę za przejazd i rezerwację miejsca, przejazd może być o około 20 procent tańszy. Z biletów globalnych można także korzystać podróżując z InterRai lub Euro Domina, dopłacając 3 Euro należności za BordPass, obejmujący również rezerwację miejsca.

Pociągi Berlin Warszawa Express wyróżniają się odmiennym malowaniem składów. Wagony są jasnopopielate z granatowym pasem poniżej okien i napisami „Berlin Warszawa Express”. Składy są zestawione z wagonów PKP Intercity i DB Fernverkehr. Strona niemiecka podstawia przedziałowy wagon klasy pierwszej oraz dzielony wagon bezprzedziałowy klasy pierwszej i jednocześnie restauracyjny. Strona polska wystawia 3 przedziałowe wagony klasy drugiej i jeden bezprzedziałowy wagon klasy drugiej. Wszystkie wagony są obecnie klimatyzowane. W każdym składzie jest miejsce dla pasażerów poruszających się na wózkach oraz do przewozu rowerów. Wyznaczono także przedział dla podróżnych z małymi dziećmi. Cały pociąg objęty jest zakazem palenia. Wszystkie wagony muszą spełniać wymogi ruchu z prędkością do 200 km / h. Każdego dnia w trasie jest 6 składów. Obsługa techniczna składów odbywa się w Polsce na stacji postojowej Warszawa Grochów, natomiast w Niemczech na stacji Berlin Rummelsburg.

Pociągi wyruszają z warszawy Centralnej o godz. 7:25, 11;25 i 16:25. Zatrzymują się w Kutnie, gdzie istnieje możliwość przesiadki z kierunku bydgoskiego i łódzkiego, Koninie i Poznaniu. Następny przystanek to Rzepin, gdzie odczepiana jest lokomotywa PKP Cargo, najczęściej typu EP09 i zastępowana maszyną podstawianą przez stronę niemiecką. O godzinie 11:44, 15:44 i 20:44 ekspresy odjeżdżają z Rzepina, ostatniej stacji na terytorium Polski. Na odcinku do Frankfurtu nad Odrą odbywa się kontrola graniczna i celna prowadzona wspólnie przez odpowiednie służby polskie i niemieckie. Polscy podróżni muszą okazać paszport lub dowód osobisty. Wkrótce zapewne się to zmieni i przedstawiciele krajów Unii Europejskiej nie będą kontrolowani. Po półgodzinie, czyli o 12:13, 16:13 i 21:13 BWE zatrzymuje się we Frankfurcie nad Odrą. Tutaj pociąg opuszcza polska drużyna konduktorów. Pociąg przejmuje załoga niemiecka, która ponownie kontroluje bilety. O godzinie 13:06, 17:06 i 22:05 pociągi zatrzymują się na chwilę na dworcu Berlin Ostbanhof, by po dziesięciu minutach dotrzeć do nowego dworca Berlin Hauptbanhof. Z tego samego dworca wyruszają pociągi w kierunku Polski o godz. 6:42, 12:42 i 16:42. Wszystko odbywa się w odwrotnej kolejności - zmiana drużyn konduktorskich we Frankfurcie nad Odrą, kontrola graniczna na odcinku Frankfurt nad Odrą - Rzepin i zmiana lokomotywy w Rzepinie. Przyjazdy do Poznania - 9:32, 15:32 i 19:32, skąd można kontynuować podróż np. w kierunku Bydgoszczy lub Wrocławia. Pociągi Berlin - Warszawa Express przyjeżdżają do Warszawy Centralnej o godz. 12:25, 18:25 i 22:25. Na trasie rozwijają prędkość do 160 km / h, co umożliwiła prowadzona od lat modernizacja tej tranzytowej linii kolejowej. Obecnie prace takie są prowadzone poznańskim węźle kolejowym.

W czasie podróży pasażerowie mogą skorzystać w wagonu restauracyjnego. Jest to wagon podstawiany przez stronę niemiecką. Jego wnętrze jest podzielone na trzy części - przedział klasy pierwszej, w którym znajduje się kilka rzędów foteli, część restauracyjną, przeznaczoną do spożywania posiłków i zaplecze, gdzie posiłki są przygotowywane. Jak przyznała załoga WARS, w dni, kiedy pociągiem podróżuje wielu pasażerów, możliwości tego wagonu są zbyt małe, i nie wszyscy chętni mogą znaleźć miejsce przy stoliku. Dlatego planowane jest w przyszłym roku wprowadzeniu nowego wagonu restauracyjnego z większą liczbą stolików. Uzupełnieniem jest serwis obwoźny, w którym można zamówić dania i napoje do przedziałów. Obsługę wagonu restauracyjnego i catering zapewnia polska firma WARS.

Z połączenia Berlin - Warszawa Express najczęściej korzystają osoby podróżujące w sprawach służbowych. Tutaj pora roku nie odgrywa roli - zainteresowanie jest stałe. Dużą grupę stanowią pracujący lub uczący się u naszych zachodnich sąsiadów. Wedle informacji z PKP Intercity wykorzystanie miejsc w pociągach wynosi średnio 86 procent. Pociągi zapełnione są najbardziej oczywiście w okresach przed i poświątecznych oraz przy okazji długich weekendów. Liczba pasażerów przewiezionych w poszczególnych latach przedstawia się następująco (w tysiącach): 2001 - 292, 2002 - 202, 2003 - 292, 2004 - 295 i 2005 - 300. Rocznie na trasie Warszawa - Berlin pociągami EuroCity podróżuje około 300 tysięcy pasażerów. Liczba ta, ze względu na coraz zwięźlejsze kontakty z innymi państwami Unii Europejskiej, może nieznacznie wzrastać. Na pewno korzystne byłoby dalsze skrócenie czasu podróży. Obecnie czas jazdy 6 godzin jest konkurencyjny wobec podróży autobusem, czy samochodem. Nadal szybciej, z uwzględnieniem czasu odprawy, jest polecieć samolotem z Warszawy do Berlina, jednak taka podróż o wiele więcej kosztuje. Być może dowodem na atrakcyjność podróży koleją na tej trasie jest fakt, że trudno znaleźć tanią linię lotniczą obsługującą rejsy z Warszawy do Berlina. Istniejące w 2005 r. połączenie zostało zlikwidowane. Połączenia kolejowe Warszawy i Berlina funkcjonowały oczywiście wcześniej. W roku 1994 w rozkładzie jazdy można znaleźć na tej trasie 2 pociągi EuroCity. O godz. 6:15 odjeżdżał z Warszawy Centralnej EC 42 „Berolina”, który przyjeżdżał do stacji Berlin Lichtenberg o godz. 12:18, natomiast o godz. 16:50 EC 40 „Varsovia”, który był u celu podróży o godz. 22:54. Podróż trwała nieco ponad 6 godzin. Z Berlina o godz. 8:10 odjeżdżał EC 40 „Varsovia”, który był w Warszawie o godz. 14:30. Następnym połączeniem był EC 43 „Berolina”- odjazd 16:32, przyjazd 22:40. Wcześniej, np. w roku 1989 Express „Berolina”odjeżdżał z Warszawy o godz. 5:55 i we Frankfurcie nad Odrą był o 12:20, w odwrotną stronę odpowiednio o godz. 16:32 i 22:50. (w SRJP tabela 300 brak godzin przybycia i odjazdów z Berlina). W 1984 „Berolina”wyruszała z Centralnego o godz. 6:40 i we Frankfurcie nad Odrą była o godz. 13:11. W odwrotną stronę - 15:58 Frankfurt nad Odrą, 22:40 Warszawa. Czas jazdy tylko do stacji granicznej wynosił ok. 6 i pół godziny, a więc całą podróż trwała znacznie dłużej niż obecnie.

Promocja „Berlin za 5 Euro”cieszyła się bardzo dużą popularnością. Na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży biletów w nocy 12 października, przed kasami na Dworcu Centralnym ustawiły się długie kolejki. Można było w nich zobaczyć głównie ludzi młodych. Zaskoczeniem może być fakt, że w odwrotną stronę podróżowało także wielu przybyszów zza odry. Tajemnica handlowa nie pozwoliła PKP Intercity ujawnić ilu pasażerów skorzystało z oferty. Spółka poinformowała, że wszystkie miejsca przeznaczone do promocji zostały wykupione. 12 listopada w składzie EC 46 i EC 47 można było wypatrzyć, poza wagonami w malowaniu BWE, dwa bezprzedziałowe wagony 2 klasy w malowaniu PKP Intercity. Obecnie na tej trasie można skorzystać ze oferty Berlin - Warszawa Specjal. Szczegółowe informacje znajdują się na internetowej stronie przewoźnika, pod adresem http://www.intercity.pl.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BWE
pociąg
Berlin
Warszawa
PKP Intercity
kolej
  • Andrzej – 12.12.2006

    Z punktu widzenia Warszawy faktycznie rozkład jest ustawiony dobrze, czas przejazdu przyzwoity, a cena do przyjęcia. Jednak Poznaniowi brak porannego połączenia z Berlinem. Kiedyś był EC Possnania, ale pociąg tej klasy nie miał chyba szans się sprzedać. Mówi się cały czas o powstaniu Kolei Wielkopolskich, które w porozumieniu z którymś z operatorów niemieckich uruchomią tańsze połączenie do Berlina, może nawet z możliwością dalszego przejazdu SBahną, np. do podberlińskich portów lotniczych. Byłaby to oczekiwana inwestycja.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....