TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jesteś tutaj: Inforail / Przewoźnicy / Co z Chopinem?  
Co z Chopinem?
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.08.2017 11:42:42 3 komentarze
Co z Chopinem?

Pociąg nr 406/407 "Chopin" z Warszawy Wschodniej do Wiednia przez Katowice z wagonami do Pragi i Budapesztu jest pociągiem nocnym objętym dofinansowaniem przez ministra właściwego do spraw transportu, jako organizatora przewozów międzynarodowych, w ramach umowy o świadczenie usług publicznych – wyjaśnia MIB.

W ramach prac nad rozkładem jazdy pociągów międzynarodowych na okres 2017/2018 (ważny od 10.12.2017 r.), PKP Intercity w celu poprawy rentowności połączeń na południe kraju, zaproponowała kursowanie wyłącznie jednego pociągu nocnego tj. "Chopin" w relacji bez zmian, ale ze zmienioną trasą przejazdu przez Kraków a nie Katowice. Zmiana ta polega na połączeniu dwóch pociągów w jeden, tj. pociągu "Chopin" i pociągu nocnego nr 402/403 "Silesia" relacji Kraków Gł. – Bohumin. Ww. rozwiązanie, oprócz poprawy wyniku finansowego, a co za tym idzie zmniejszenia zapotrzebowania na rekompensatę ze środków budżetu państwa, ma również na celu:

- zmniejszenie zapotrzebowania na wagony sypialne (WL) i miejscami do leżenia (Bc), które mogą być wykorzystane w ramach nocnych połączeń międzywojewódzkich (np. z południa kraju na północ). Według danych Przewoźnika, wykorzystanie obecnie kursujących wagonów sypialnych i kuszetek w pociągu "Chopin" i "Silesia" jest niezadawalające. Zatem, przeznaczenie ww. wagonów na nocne połączenia krajowe pozwoli zwiększyć efektywność wykorzystania tego typu wagonów;

- realizację ustaleń międzynarodowych. Oferta przewozowa jest uzgadniana przez wszystkich przewoźników kolejowych, z krajów obejmujących trasę przejazdu pociągu międzynarodowego.

W omawianym przypadku są to: Koleje Czeskie (CD), Koleje Austriackie (OBB), Koleje Słowackie (ZSSK) i Koleje Węgierskie (MAV).

Na podstawie prowadzonych przez PKP Intercity badań, największe potoki dla pociągów międzynarodowych jadących w kierunku południowym generują aglomeracje: warszawska i małopolska, a dopiero na kolejnym miejscu jest konurbacja śląska. Uwzględniając powyższe, w rozkładzie jazdy pociągów 2017/2018 zaplanowano na stacji Czechowice Dziedzice obustronne skomunikowanie pociągu "Chopin" z pociągiem IC 1404/4102 relacji Warszawa Wschodnia – Bielsko Biała Główna – Warszawa Wschodnia, kursującym m.in. przez Częstochowę i Katowice. Zatem, połączenie Górnego Śląska z Wiedniem, Pragą i Budapesztem będzie utrzymane.

Ponadto MIB informuje, że pociąg IC 1404/4102 w ramach rozkładu jazdy 2017/2018 dla konurbacji śląskiej będzie pełnił funkcję dojazdową jako pierwszy pociąg w dobie z Katowic do Warszawy a także jako ostatni z Warszawy do Katowic. Ponadto, nowe połączenie obsługiwać będzie mieszkańców Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia, Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. Pociąg ten będzie zestawiony z nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ED161 Dart, wyposażonych w klimatyzację oraz miejsca dla pasażerów na wózku inwalidzkim i pasażerów podróżujących z rowerami.

Jako uzupełnienie oferty przewozowej w komunikacji międzynarodowej w ramach rozkładu jazdy pociągów 2017/2018 planowane jest uruchomienie pociągu EC 101/100 "Moravia" relacji Katowice – Wiedeń – Katowice, skomunikowanego w Brzecławiu i Ostrawie z pociągami z/do Budapesztu i Pragi. Planowany jest odjazd pociągu ze stacji Katowice o godzinie 5.35 i powrót do Katowic o godzinie 22.35.

W związku z powyższym, zmiana trasy pociągu "Chopin" nie wpłynie niekorzystnie na dostęp do połączeń kategorii ekonomicznych dla mieszkańców Górnego Śląska. Jednocześnie podkreślam, że główną przesłanką zmiany trasy pociągu "Chopin" było dostosowanie oferty przewozowej do potrzeb podróżnych odbywających przejazdy w relacjach międzynarodowych oraz optymalizacja wyniku finansowego pociągu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
Katowice
Kraków
 • Bravik – 11.08.2017

  W omawianym przypadku są to: Koleje Czeskie (CD), Koleje Austriackie (OBB), Koleje Słowackie (ZSSK) i Koleje Węgierki (MAV).A może Śliwki

 • RAFEL – 12.08.2017

  Dawniej jakoś były sypialne i kusżelki a teraz łączą juz pociągi byle taniej dziady kolej dalej idzie w złym kierunku.

 • kolejFAN – 14.08.2017

  Dziadostwo. Wezykowanie ChopinoSilesią.jaja! Całkiem zaorajcie te pociagi do Czech.Na Słowacjè prawie nic nie jeździ to z Czechami zrobicie to samo dziady i patałachy!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...