Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

CPK będzie przeprowadzać inwentaryzację. Przyrodniczą

inforail
14.08.2019 08:28
0 Komentarzy

Spółka Centralny PortKomunikacyjny ogłosiła przetarg na tzw. inwentaryzacje przyrodnicze dla nowychlinii kolejowych prowadzących do Portu Lotniczego Solidarność. Umowa zostaniepodpisana jesienią. Szacowana wartość zamówienia to ponad 26 mln zł.

„Inwentaryzacja przyrodnicza ma na celu identyfikacjęchronionych, rzadkich lub zagrożonych elementów środowiska na terenachprzeznaczonych pod przyszłą inwestycję. Dokument jest jednym z elementówniezbędnych w ramach procedury środowiskowej, która poprzedza wydaniepozwolenia na budowę” – czytamy w komunikacie spółki CPK.

Jak wyjaśniono, w wyniku trwającego postępowania spółka CPKplanuje wybrać sześciu wykonawców, z którymi tej jesieni zawrze umowę ramową napięć lat. Wyselekcjonowane firmy będą następnie brały udział w organizowanychprzez spółkę zamówieniach cząstkowych. O konkretnym zleceniu na inwentaryzacjęprzyrodniczą w ramach Programu Kolejowego CPK będzie decydowała zaproponowanaprzez firmę cena.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild wskazuje, że wpierwszej kolejności inwentaryzacja przyrodnicza zostanie przeprowadzona naterenie, na którym powstanie linia dużych prędkości Warszawa–CPK–Łódź. Późniejinwentaryzacja będzie wykonywana w zależności od bieżących potrzebinwestycyjnych (w miarę postępu prac związanych z przygotowaniami do budowykolejnych odcinków).

„Inwentaryzacje przyrodnicze to nasz pierwszy przetargkolejowy. Naszym celem w ramach tzw. etapu zero, który powinien być gotowyprzed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność, jest wybudowanie 140 km nowychlinii, głównie trasy Warszawa–CPK–Łódź. Docelowo zakładamy budowę 1600 kmnowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy” – powiedziałcytowany w komunikacie pełniący obowiązki prezesa CPK Piotr Malepszak.

Spółka CPK szacuje łączny maksymalny obszar inwentaryzacjiprzyrodniczych do objęcia umową na 220 tys. ha.

„Powierzchnia badań w ramach jednego zamówieniacząstkowego nie będzie mniejsza niż 900 ha. Zadania mogą być zlokalizowane naterenie całego kraju. Podczas pierwszego etapu badań wykonawcy przeprowadząprace studialne, a następnie badania terenowe i ekspertyzę przyrodniczą” -napisano. Jak dodano, każda z przygotowanych inwentaryzacji przyrodniczychzostanie załączona do raportu o oddziaływaniu na środowisko. Następnie razem zwnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej zostanie przedłożona odpowiedniemuRegionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska (RDOŚ). Kolejnym elementem w ramachprzygotowań do inwestycji będzie uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, a późniejpozwolenia na budowę.

Każdy z 10 kolejowych kierunków prowadzących do CPK składaćsię będzie z nowych odcinków sieci, które wybuduje spółka CPK, oraz zwyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury,które znajdują w gestii PKP PLK.

Spółka przypomniała, że 29 kwietnia br. rząd przyjąłrozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągidojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych oznaczeniu państwowym.

Według spółki, łączna długość linii kolejowych w Polscewynosi ponad 19 tys. km. Od początku lat 90. zostało zlikwidowanych ponad 5tys. km linii. Nowe inwestycje są potrzebne, ponieważ od lat 80., kiedyzakończono realizację Linii Hutniczej Szerokotorowej, a wcześniej CentralnejMagistrali Kolejowej, nie budowano w Polsce na dużą skalę szlaków kolejowych.Program CPK to pierwszy całościowy plan budowy nowej infrastruktury kolejowejod tego czasu.


Komentarze