TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Czy powstanie Narodowe Muzeum Kolejnictwa?
InfoRail.pl - Opublikowano: 27.11.2017 10:27:09 7 komentarzy
Czy powstanie Narodowe Muzeum Kolejnictwa? (fot. Muzeum Techniki)

Inicjatywy dotyczące utworzenia nowej placówki muzealnej dedykowanej kolejnictwu były podejmowane już w roku ubiegłym – poinformował wiceminister Andrzej Bittel.

Od lutego 2016 r. w ramach dwóch zespołów roboczych powołanych przy Komisji Infrastruktury Senatu RP prowadzono prace nad problematyką szeroko pojętej ochrony zabytków kolejnictwa, które obejmowały:

nowelizację przepisów ustawy o transporcie kolejowym, a także aktów wykonawczych do niej, pod kątem wprowadzenia ułatwień dla funkcjonowania kolei o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i wypoczynkowym,

wprowadzenie w ustawie o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" przepisów umożliwiających nieodpłatne przekazywanie mienia PKP S.A. stowarzyszeniom miłośników kolei.

W pracach ww. zespołów uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń reprezentujących miłośników kolei, a także Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Transportu Kolejowego oraz Transportowego Dozoru Technicznego.

Realizując postulaty związane z wdrożeniem systemowych rozwiązań mających na celu ochronę zabytków kolejnictwa w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego, a także po konsultacjach z PKP S.A., przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" oraz ustawy o transporcie kolejowym, który zakłada wprowadzenie możliwości nieodpłatnego przekazywania mienia ruchomego, a także zużytych materiałów pozostałych po remontach i modernizacji linii kolejowych (szyny, tłuczeń itp.) na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub organizacji pozarządowych, np. stowarzyszeniom miłośników kolei, kolejek wąskotorowych i innych. Dodatkowo w projekcie wprowadzane jest wyłączenie z niektórych obowiązków wynikających z przepisów o interoperacyjności kolei dla pojazdów historycznych i turystycznych. Projekt przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne, a w dniu 25 października 2017 r. uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Odnosząc się do kwestii utworzenia Narodowego Muzeum Kolejnictwa, którego celem byłoby gromadzenie, udostępnianie, restaurowanie, popularyzowanie i prowadzenie badań nad zabytkami i historią kolejnictwa oraz kultury technicznej, Bittel poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa z zainteresowaniem przyjmuje inicjatywy powołania nowej instytucji kultury promującej dziedzictwo polskiego kolejnictwa. Tutejszy resort wyraża aprobatę względem wszelkich działań mających na celu ochronę zabytków oraz popularyzację historii, w szczególności, w zakresie kolejnictwa. Zasoby dziedzictwa kolejowego, które są częścią narodowego dziedzictwa, powinny być zarządzane zgodnie z interesem publicznym. Warto podkreślić, że zabytki techniki, nie tylko kolejowej, są ważnym świadectwem zmian cywilizacyjnych, a świadomość społeczna ich znaczenia w historii powinna być stale podnoszona.

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, do prowadzenia takiej działalności wyznaczone są państwowe i samorządowe instytucje kultury, tworzone przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych i jednostki samorządu terytorialnego. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skłania się ku rozwiązaniu, zgodnie z którym organizatorem takiego muzeum powinien być Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wydaje się kierunkiem właściwym, w szczególności, z uwagi na zachowanie spójności systemowej w przedmiotowym obszarze, jak również z uwagi na kompetencje przypisane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bittel informuje, że nie podjęto jeszcze wiążących ustaleń w kwestii wyboru lokalizacji i wskazania instytucji odpowiedzialnej za utworzenie Narodowego Muzeum Kolejnictwa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
muzeum
 • PKP – 27.11.2017

  Jeżeli ma to być kolejna instytucja w Warszawie, to jest przeciw. Jeżeli ma być gdzieś indziej to za.

 • Tmb – 27.11.2017

  taka instytucja powinna powstaćw pomorskim bo mają doświadczenie z wiekowym taborem.

 • zxc – 27.11.2017

  gniezno i wszystko w temacie

 • autor – 28.11.2017

  Mam nadzieję że nie w Warszawce. Ja bym proponował np. gdzieś w Wielkopolsce

 • kolejarz – 28.11.2017

  Tczew też by chciał

 • ermesoit – 28.11.2017

  Dużo taboru muzealnego jest w ruchu liniowym, wystarczy zaopatrzyć w odpowiednie tabliczki.

 • mix – 29.11.2017

  Narodowe muzeum kolejnictwa to wszystkie zlikwidowane linie, zamnknięte dworce i odstawiony tabor: naród może popatrzeć jak popadają w ruinę.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....