TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Dlaczego Silesia zatrzymuje się na stacji Brzeszcze? MIB wyjaśnia
InfoRail.pl - Opublikowano: 15.03.2017 10:49:45 15 komentarzy
Dlaczego Silesia zatrzymuje się na stacji Brzeszcze? MIB wyjaśnia (foto: UG Brzeszcze)

Jest stanowisko MIB w sprawie postojów pociągu "Silesia" na stacji Brzeszcze.

Wiceminister Andrzej Bittel twierdzi, że w ramach Umowy rocznej o świadczenie usług publicznych w zakresie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich na okres 01.01.2017 r. - 31.12.2017 r. zawartej z PKP Intercity, Minister dofinansowuje ze środków budżetu państwa między innymi pociąg międzynarodowy IC nr 402 i 403 "Silesia" w relacji Kraków Główny ? Zebrzydowice (Bohumin) ? Kraków Główny z wagonami do Pragi, Budapesztu i Wiednia. Minister jest bowiem organizatorem publicznego transportu zbiorowego w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich.

W relacji krajowej pociąg IC "Silesia" zatrzymuje się na stacjach: Kraków Główny, Kraków Płaszów, Oświęcim, Brzeszcze Jawiszowice, Czechowice-Dziedzice i Zebrzydowice. Od 11 grudnia 2016 r., tj. od wejścia w życie rozkładu jazdy 2016/2017, rozszerzona została siatka postojów handlowych dla pociągu IC "Silesia" o stację Brzeszcze Jawiszowice. Kwestia zwiększenia dostępności transportu kolejowego dla mieszkańców Brzeszcz była wielokrotnie zgłaszana przez społeczność lokalną tej miejscowości. W związku z zawieszeniem wykonywania połączeń regionalnych linią kolejową nr 93, mieszkańcy regionu na odcinku Oświęcim - Czechowic-Dziedzice zostali pozbawieni dostępu do pasażerskich przewozów kolejowych. Regionalny ruch pasażerski na ww. odcinku był prowadzony do końca obowiązywania rozkładu jazdy 2014/2015, tj. do 12.12.2015 r., kiedy kursowało 7 par pociągów osobowych uruchamianych przez Koleje Śląskie. Od wejścia w życie rozkładu jazdy 2015/2016 (tj. od 13.12.2015 r.) przewoźnik ten zrezygnował z prowadzenia pociągów regionalnych na ww. trasie ? wyjaśnia Bittel.

Biorąc pod uwagę możliwość zapewnienia mieszkańcom Brzeszcz dostępu do transportu kolejowego oraz ewentualną poprawę wyniku finansowego pociągu "Silesia" (kryteria handlowe), PKP Intercity zaproponowały wprowadzenie dodatkowego postoju na stacji Brzeszcze Jawiszowice. Działanie to ma charakter pilotażowy i polega na zbadaniu przez przewoźnika popytu na usługi przewozowe na tym odcinku, zwłaszcza po zawieszeniu wojewódzkich przewozów pasażerskich.

PKP Intercity monitorują na bieżąco zainteresowanie mieszkańców Brzeszcz nową pilotażową ofertę przewozową i uzależnia decyzję o utrzymaniu postoju na stacji Brzeszcze Jawiszowice do liczby osób wsiadających i wysiadających na tej stacji. W przypadku niezadawalającej liczby podróżnych korzystających z pociągu IC "Silesia" do/z stacji Brzeszcze Jawiszowice i w konsekwencji braku uzasadnienia ekonomicznego dla postoju, możliwa jest rezygnacja z zatrzymań na przedmiotowej stacji w ramach kolejnej edycji rozkładu jazdy.

Dalej Bittel wyjaśnia, że umowa roczna zobowiązuje przewoźnika do prowadzenia badań marketingowych we wszystkich pociągach objętych umową. Przewoźnik każdorazowo przekazuje wyniki badań organizatorowi przewozów, aczkolwiek umowa roczna nie upoważnia organizatora do udostępniania wyników tych badań osobom trzecim. Informacje dotyczące frekwencji podróżnych we wszystkich pociągach objętych Umową roczną stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa PKP Intercity. Dane te (podobnie jak informacje o kosztach działalności) są chronione przez operatora przewozów na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Tajemnicą przedsiębiorstwa są nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Ujawnienie danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa przez organizatora przewozów byłoby czynem nieuczciwej konkurencji, który może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną. W związku z powyższym, nie jest możliwe udostępnienie wnioskowanych danych dotyczących frekwencji.

Bittel odnosi się także do inwestycji na stacji. I informuje, że w związku z postojem pociągu IC "Silesia" na stacji Brzeszcze Jawiszowice w ramach rozkładu jazdy 2016/2017, stacja ta została doposażona w cztery tablice z nazwą stacji, cztery tablice z numerami peronów oraz dwa kosze na śmieci. Obecnie na dwóch peronach przedmiotowej stacji znajdują się także cztery wiaty (zadaszenia) oraz cztery megafony. Zatem nie były to żadne kosztowne inwestycje.

Przypomnijmy, że Brzeszcze to rodzinna miejscowość Premier Beaty Szydło. Więcej na ten temat pisaliśmy w lutym.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
Brzeszcze
stacja
MIB
 • LN – 15.03.2017

  Od kwietnia dodatkowo"Cracovia" będzie się zatrzymywać.

 • asdfg – 15.03.2017

  Wymarzony postój dla kieszonkowców

 • PodróżujacyPoEuropie – 15.03.2017

  Gosiewo 2 czytaj Włoszczowa CMK , Stacja dla pani co potrąca małe fiaty

 • brochat – 15.03.2017

  Paranoja, żeby pociągi takiej klasy stawały w pipidówach kompletnych jak te Berzeszecze, czy Włochataszczowa :/ Tam PR to za wiele...

 • mediafun – 15.03.2017

  Lepiej niech sie zajmą remontem tej linii kolejowej z Krakowa do granicy w Zebrzydowicach przez Oświęcim i Czechowice bo skandal to jest jechac odcinek 114km przez 3 h jak obecnie. Miedzynarodowy pociąg śmiech na sali.

 • W27 – 15.03.2017

  Dlaczego? Bo broszka spłaca długi wyborcze.

 • antypis – 15.03.2017

  bujać las ,a nie nas

 • kazik76 – 15.03.2017

  A co Wam to przeszkadza, im więcej pociągów tym lepiej dla ludzi. Ja sam też walczę o Monciaka w Bielsku.

 • Rafel – 15.03.2017

  Bez sensu jest pisanie tych zdań tj wypociny wystarczyło napisać to ostatnie zdanie i każdy rozumie

 • Rafel – 15.03.2017

  Kazik to może na każdej stacji. Odejdz stad i nie grzesz

 • Rufla – 16.03.2017

  Wszyscy się cieszymy, że do takiego pięknego miejsca można dojechać pociągiem. No i miejsca, w którym mieszka Taka Osoba.

 • kolejFAN – 16.03.2017

  Co z tego! zajmijcie sie tym że :1) linia w stanie agonalnym2) pociąg jest tylko JEDEN na dobę (dojdzie Ex Cracovia)3) ZERO połączeń regionalnych z Oświęcimia do Czechowic, a z Czechowic do Zebrzydowic tez malutko, do tego z Zebrzydowic do Petrovic ZERO POŁĄCZEŃ, tylko EC które tam nie stają.

 • zeus04 – 16.03.2017

  W Czechach jak jechałem Ex "Sobieski" (kwiecień 1992) to zatrzymywał się w każdym miasteczku po drodze do Wiednia i przez kilka godzin przypominał pociąg podmiejski z okupującą wszelkie możliwe miejsca i korytarz młodzieżą gimnazjalno/licealną, bo pora była akurat powrotu ze szkół.

 • kolejFAN – 16.03.2017

  @ZEUS04: Tak jest nadal - Sobieski,Polonia stają w Hranicach na Morave,Otrokovicach, St.Mescie u Uherskeho Hradiste itp itd. :) Czasem przypomina pomiejski właśnie tak jak opisujesz :)

 • qrek – 22.03.2017

  to zaspokojenie ambicji kolejnego kacyka co jest przy żłobie - smutne

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....