TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Dodatkowe pociągi metropolitalne już pewne
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 29.05.2019 14:18:05
Dodatkowe pociągi metropolitalne już pewne

Umowę ws. dofinansowania przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię dodatkowych kursów pociągów na liniach w jej obrębie podpisał zarząd województwa śląskiego. Dziewięć par dotychczasowych takich kursów uzupełni od czerwcowej korekty rozkładu jazdy sześć kolejnych.

Jak poinformował na środowym briefingu odpowiedzialny za transport członek zarządu województwa śląskiego Michał Woś, tego dnia zarząd województwa – jako organizator transportu kolejowego w regionie – przyjął uchwałę o uruchomieniu w ramach ustawy o związku metropolitalnym woj. śląskiego kolejnych kursów pociągów o charakterze metropolitalnym.

"Metropolia zamówiła u nas – my będziemy to realizować, dopracowaliśmy odpowiednie zasady finansowania - 15 par pociągów współfinansowanych przez GZM. (…) Będzie to współfinansowanie dziewięciu par (kursów tam i z powrotem – PAP) dotychczasowych połączeń i sześciu nowych" - powiedział Woś.

"Pokazujemy, że zarząd województwa śląskiego, współpracuje z różnymi podmiotami. Dogęszczamy siatkę połączeń. Stawiamy na kolej. Konsekwentnie realizujemy to, co mówiliśmy od początku, że Koleje Śląskie to jest przyszłość transportu w regionie" - dodał marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Woś zasygnalizował w środę, że w zakresie współfinansowania połączeń kolejowych toczył się spór interpretacyjny na gruncie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, na podstawie której powstała i działa GZM. Ustawa wskazuje bowiem metropolię, jako organizatora transportu o charakterze metropolitalnym.

"Mimo to województwo organizowało, nadal organizuje i prowadzi przewozy kolejowe o charakterze wewnątrzmetropolitalnym, czyli wewnątrz GZM. Toczyła się dyskusja prawna, czy województwo jest do tego uprawnione czy nie; czy Metropolia powinna finansować takie połączenia" - wskazał członek zarządu regionu.

"Metropolia stała na stanowisku, że powinna finansować nowe połączenia. My staliśmy na stanowisku, że powinni współfinansować także dotychczas prowadzone połączenia – dzięki czemu zostało zawarte dzisiaj porozumienie, została powzięta uchwała, po stronie Metropolii także, że będzie ona współfinansować łącznie 15 połączeń – 9, które były dotychczas prowadzone i 6 dodatkowych, nowych, od korekty rozkładu jazdy w czerwcu" - relacjonował.

Woś wyraził zadowolenie, że GZM – realizując swój obowiązek ustawowy – dokłada się do przewozów kolejowych. Jak przypomniał, woj. śląskie w tym roku dofinansowuje przewozy kolejowe wykonywane przez własną spółkę Koleje Śląskie kwotą ok. 144 mln zł, podczas gdy wsparcie Metropolii wyniesie 1,2 mln zł.

"Przy skali zaangażowania wojewódzkiego jest to kropla, ale kropla, która wystarcza na sfinansowanie tego dogęszczenia, które będzie realizowane" - zaznaczył.

Uchwałę ws. przeznaczenia na dofinansowanie dodatkowych pociągów kwoty 1,2 mln zł zgromadzenie Metropolii przyjęło pod koniec kwietnia br. Jak sygnalizował wówczas przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, to początek realizacji założeń tzw. kolei metropolitalnej, na podstawie przedstawionej z końcem stycznia br. koncepcji przygotowanej przez ekspertów Politechniki Śląskiej.

Pierwszy etap tych działań to tzw. dogęszczenie połączeń na istniejących trasach kolejowych: Gliwice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Tarnowskie Góry – Tychy Miasto. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z Kolejami Śląskimi już od tego roku zwiększono częstotliwość kursowania pociągów relacji Gliwice – Katowice – Dąbrowa Górnicza.

Według uzasadnienia kwietniowej uchwały zgromadzenia GZM kwota 1,2 mln zł zostanie wykorzystana na sfinansowanie dodatkowych połączeń kolejowych - zgodnie z porozumieniem z października ub. roku władz Metropolii i woj. śląskiego, dotyczącym rozszerzenia obowiązującego na terenie GZM systemu taryfowo-biletowego w ramach tzw. Metrobiletu.

"W efekcie mieszkańcy Metropolii będą mogli skorzystać zarówno z nowej zintegrowanej oferty biletu autobusowo-kolejowego pn. +Metrobilet+ oraz z dodatkowych połączeń kolejowych w obrębie GZM" - napisano w uzasadnieniu kwietniowej uchwały.

Proces przygotowywania i wdrażania Metrobiletu, czyli wielowariantowego biletu okresowego na Koleje Śląskie i komunikację miejską organizowaną przez Zarząd Transportu Metropolitalnego odbywał się równolegle. Na środowym briefingu Woś poinformował o zaakceptowaniu przez zarząd woj. śląskiego umowy ws. Metrobiletu, który miałby być w efekcie tego wdrażany jeszcze w czerwcu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
śląskie
metropolia
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....