TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Dolnośląskie chce nowych linii dla ultra lekkich pociągów
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.10.2018 10:30:40 3 komentarze
Dolnośląski samorząd chce przywrócić przewozy na 400 km nieużywanych linii

Zarząd województwa dolnośląskiego wystąpił z propozycją przejęcia od Polskich Kolei Państwowych 22 odcinków linii kolejowych na terenie Dolnego Śląska.

"W sumie to ok. 400 km niszczejących tras kolejowych, na których chcemy przywrócić ruch pasażerski" – mówił marszałek województwa.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że zarząd województwa wystąpił do rządu z prośbą o przekazanie 22 nieużywanych odcinków linii kolejowych. Jak mówił, samorząd województwa chciałby przywrócić na tych liniach pociągi pasażerskie oraz towarowe. "Jeżeli nie przywrócimy na tych liniach transportu towarowego, to nasze miejscowości się zatkają, drogi będą degradowane, jest to wręcz wyzwanie cywilizacyjnie dla Dolnego Śląska, które jest dynamicznie rozwijającym się regionem" – powiedział.

"Zależy nam też, aby ożywić turystycznie południe województwa, gdzie znajdują się uzdrowiska i góry" – dodał Przybylski.

Radny sejmiku Patryk Wild przypomniał, że 10 lat temu samorząd województwa przejął od państwa dwie linie kolejowe: Wrocław-Zakrzów-Trzebnica i Szklarska Poręba Górna-granica państwa, o łącznej długości 40 km. "Doświadczenia są wyłącznie dobre, dajemy sobie rade z zarządzaniem, stan techniczny tych linii też jest dobry. Przyszedł czas na kolejny krok – rozszerzenie dziesięciokrotnie linii kolejowych, którymi chce zarządzać samorząd województwa" – mówił. "Liczymy tu na dofinansowanie zewnętrzne, oczekujemy, że będziemy uczestniczyli w podziale środków z Funduszu Kolejowego" – dodał.

Wild tłumaczył, że 400 km torów, które chce przejąć i wyremontować samorząd obsługuje 227 tys. Dolnoślązaków w 17 miastach, które w innym przypadku nie będą miały dostępu do kolei, a kiedyś ten dostęp miały.

Dodał, że większość tych linii zlokalizowana jest na południu województwa, m.in. w obszarze wydobycia surowców skalnych. "Wyremontowanie linii przyczyni się także do dalszego rozwoju potencjału turystycznego regionu. Linie zapewnią dojazd m.in. do Karkonoskiego Parku Narodowego czy Parku Narodowego Gór Stołowych, do Karpacza czy Złotoryi" – powiedział.

"Samorząd województwa jest w stanie obsługiwać transport kolejowy na tych liniach, dlatego, że zastosuje na nich innowacyjny, ultralekki tabor. To pozwoli nam za znacznie mniejsze pieniądze obsługiwać te linie. Do tego potrzeba będzie ok. 12 - 15 nowych pociągów tego typu" – mówił radny sejmiku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dolnośląskie
PKP PLK
 • kolejFAN – 05.10.2018

  bajki, baśnie, bajania....szkoda artykułów na takie fantasmagorie

 • Tomasz Budzyń – 05.10.2018

  Według tabeli która zawiera linie kolejowe które chce przejąć urząd marszałkowski jest linia Kamienna Góra - Krzeszów🤔. Linia która została świeżo rozebrana oczywiście pod ścieżkę rowerową stanie się własnością urzędu marszałkowskiego i co będą odbudować linie?

 • Artur Wawa – 05.10.2018

  ultra lekki pociąg - boją się słowa tramwaj? :)

 • Zdzich – 05.10.2018

  Dokładnie to samo słyszymy co rok od Przybylskiego a efektów brak.Reaktywacje Karpacza obiecywał już dawno i praktycznie nic nie zrobił.

 • kolejFAN – 11.10.2018

  dopóki nie przywrócą Lwówka,Karpacza i Lubawki cały rok nie uwierzę w takie bujdy.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....