TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Elf2 bez przydziału, pojedzie na różnych liniach
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.09.2017 18:18:48 8 komentarzy
Elf2 bez przydziału, pojedzie na różnych liniach (foto: PAP)

Koleje Śląskie rozpoczęły eksploatację pierwszego z 19 nowych pociągów Elf2, zamówionych przez przewoźnika i samorząd woj. śląskiego w bydgoskiej Pesie. Jesienią producent dostarczy kolejne osiem pojazdów, a pozostałe dziesięć - w przyszłym roku.

W środę Koleje Śląskie oficjalnie zaprezentowały nowy pociąg, który już we wtorek po raz pierwszy przewiózł pasażerów. Elf2 ma ponad 150 miejsc siedzących. Będzie jeździł na różnych trasach w całym województwie śląskim, zarówno w połączeniach aglomeracyjnych, jak i na dłuższych trasach.

"Zakup nowych pociągów Elf2 i tym samym kolejny etap wymiany śląskiego taboru to strategiczna inwestycja rozpisana na lata. Jej głównym celem jest podniesienie komfortu i jakości życia naszych mieszkańców. Chcemy, by poruszali się po terenie województwa i poza jego granicami w jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunkach" - mówił podczas środowej prezentacji marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Ocenił, że nowoczesny tabor kolejowy to także jeden ze sposobów walki ze smogiem, ponieważ nowe, czyste pociągi zachęcają wielu podróżnych do korzystania z komunikacji publicznej, zamiast z zanieczyszczających powietrze samochodów. "Tylko wtedy wygramy ze smogiem, kiedy po swojej stronie będziemy mieć jak najwięcej uzupełniających się wzajemnie elementów. Nowoczesny, proekologiczny tabor kolejowy z pewnością jest jednym z nich" - uważa marszałek.

Elf2 jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma też przyciemniane szyby, przewijak, pojemniki na pieluchy czy specjalne uchwyty do mocowania rowerów. Jest wyposażony w klimatyzację, gniazdka elektryczne i energooszczędne oświetlenie. Pojazd ma 10-letnią gwarancję producenta. Całość zamówienia, czyli 19 pociągów, będzie kosztować samorząd woj. śląskiego oraz Koleje Śląskie ponad 230 mln zł netto.

Nowe pociągi mają być także bardziej komfortowe dla kolejarzy - w Elfie2 jest np. zamykana przestrzeń dla kierownika pociągu, z mikrofonem umożliwiającym wygłaszanie komunikatów dla podróżnych oraz monitorem dającym podgląd z kamer wewnętrznych. Pojazd ma też lodówkę i czajnik dla maszynisty. Jest wyposażony w nowoczesne systemy sterowania i łączności, ważne np. w przypadku wjazdu do sąsiednich Czech czy na Słowację.

Do końca listopada producent ma dostarczyć jeszcze dwa pociągi trójczłonowe, cztery dwuczłonowe oraz dwa czteroczłonowe. Pozostałe jednostki mają pojawić się na torach woj. śląskiego w przyszłym roku - będzie to dziesięć pociągów czteroczłonowych.

W 2010 r. woj. śląskie kupiło już produkowane przez bydgoską Pesę pociągi Elf pierwszej generacji. "Dziś pierwsze pojazdy Elf2 zaczynają eksploatację w barwach Kolei Śląskich. Dowodzi to konsekwencji, z jaką kluczowy dla tego regionu przewoźnik przy wsparciu samorządu województwa inwestuje w nowoczesny, bezpieczny, odpowiadający europejskim standardom tabor" - skomentował prezes Pesy Robert Świechowicz.

Ubiegłoroczna umowa z Pesą była efektem wspólnego przetargu samorządu województwa i Kolei Śląskich. Nowe pociągi mają przede wszystkim zastąpić najstarszy typ wykorzystywanego przez Koleje Śląskie taboru - dzierżawione od Przewozów Regionalnych jednostki EN57. Spółka dzierżawi od PR ponad 20 takich składów z przeszło 60, jakimi dysponuje. Na pozostały tabor śląskiego przewoźnika składają się m.in. nowoczesne konstrukcje typu Flirt, Elf i Impuls, a także odnowione składy bazujące na EN57 i pojazdy spalinowe.

Wspólny zakup pociągów przez przewoźnika i regionalny samorząd był możliwy dzięki ustaleniom Kolei Śląskich z samorządem, na podstawie których spółka podpisała w 2016 r. umowę z konsorcjum banków na emisję obligacji do kwoty 279,5 mln zł. Część tych środków przeznaczono na wykup sześciu dzierżawionych od Pesy pociągów 27WEb (sześcioczłonowe Elfy), natomiast inna część wspiera zakup dostarczanych obecnie nowych pojazdów z Pesy.

Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie na 11 liniach przewożą ponad 16 mln pasażerów rocznie. Roczny budżet przewoźnika przekracza 200 mln zł. Od 2016 r. obowiązuje go 10-letnia umowa na wykonywanie przewozów - z roczną dotacją do poziomu 140 mln zł. Władze regionu zdecydowały o tak długim okresie umowy, aby umożliwić długofalowe decyzje inwestycyjne.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Elf2
Koleje Śląskie
PESA
 • gieksiak – 13.09.2017

  Odliczanie do końca użytkowania kibli można zacząć, z każdym kolejnym Elfem ten piękny dzień będzie coraz bliżej.

 • Upieczona – 14.09.2017

  Jeszcze zatęsknicie, jak wam jeb....ą piecami przy temperaturze na zewnątrz plus dziewiętnaście jak to było dziś wcześnie rano. Ci z KŚ mają jakeś hopla na punkcie grzania. W EN można okno otworzyć a w tym goownie?!!!

 • sphinx – 14.09.2017

  Powinni oddać teraz 3 elfy II trójczłonowe PeeRom na Kraków - Katowice i Częstochowa - Kielce. Parę lat temu zakosili 3 szt ezt z PGZ dla KŚ

 • Ju – 14.09.2017

  Pomorskie PR znów ściągnie jakiś szrot który będzie stał miesiącami w krzakach. Później zrobi się tylko rewizję i kiblolino z nowymi siedzeniami może latać dalej

 • G.kolejarz – 14.09.2017

  Spotkałem się z awarią klimy w zmodernizowanych kiblach PR ów tzw Tygrysach .W Elfach raczej nie dochodzi do awarii klimy lub ogrzewania chyba że jakiś niedouczony otworzy okno to wtedy klima wariuje.

 • Fryzjer golarka – 15.09.2017

  Wielkie halo o jeden opóźniony pociąg.

 • antyk – 15.09.2017

  @Upieczona - nie, nie zatęsknię, EN57 na żyletki.

 • GOPOWIEC – 03.10.2017

  Na linie Katowice-Lubliniec polecam dać te nowe EZTy.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....