TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Elfy 2 z opcji niemal pewne
PAP InfoRail - Opublikowano: 19.10.2016 08:12:40 4 komentarze
Elfy 2 z opcji niemal pewne (wiz. KŚ)

Koleje Śląskie przeanalizują możliwość wykorzystania przewidzianego w umowie prawa do złożenia w ciągu trzech lat tzw. zamówienia uzupełniającego. Skorzystanie z niego jest bardzo prawdopodobne.

"Przy takiej ofercie cenowej, jaką otrzymaliśmy ze strony Pesy, umożliwia to nam - i prawdopodobnie będziemy chcieli z tego skorzystać - zakup jeszcze dwóch dodatkowych pojazdów. Czyli z 19 zrobiłoby się 21" - wskazał Prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Szef przewoźnika wskazał w rozmowie z PAP, że zamówienie konstruowano w taki sposób, aby osiągnąć bardzo wysoką dostępność nowych pojazdów. Wobec znacznej awaryjności pociągów EN57 liczba 19 nowych składów powinna dzięki temu wystarczyć, aby zastąpić 22 stare pojazdy.

Przy podpisywaniu umowy z PESĄ wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa informował o skorzystaniu z prawa opcji. Urząd Marszałkowski ma łącznie kupić 12 pojazdów, a jego przewoźnik ? 7. Samorząd regionu przeznaczyłby na tak poszerzony zakup 200,6 mln zł brutto (projekt ma zostać zgłoszony do środków unijnych, z których mogłoby pochodzić maksymalnie do 138,6 mln zł dofinansowania), a przewoźnik - 87,1 mln zł. Koleje Śląskie zamierzają przy tym wykorzystać środki własne oraz jedną z transz emitowanych obligacji.

Wspólny zakup większej niż określono w tzw. zamówieniu gwarantowanym (13 pojazdów) liczby pociągów ma stać się ze strony Kolei Śląskich możliwy dzięki ustaleniom z samorządem województwa. Na tej podstawie m.in. w marcu br. spółka podpisała z konsorcjum banków umowę na emisję obligacji na 279,5 mln zł. Część z tej kwoty służy wykupowi sześciu dzierżawionych od spółki Pesa pociągów 27WEb (sześcioczłonowe Elfy). Inna część wesprze około połowy wartości pojazdów zamawianych w obecnym przetargu.

Jak mówił podczas podpisania umowy wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa, zakup 19 pociągów ma służyć poprawie jakości usług samorządowego przewoźnika, a przez to zwiększeniu liczby pasażerów. "W połowie 2018 r. będziemy w takiej sytuacji, że Koleje Śląskie nie będą korzystały z żadnych starych pociągów, posiadając w swojej flocie pełny, nowoczesny park pojazdów" - zaznaczył Dąbrowa.

Przypomnijmy, że nowe pojazdy, z których pierwsze powinny pojawiać się na torach od połowy 2017 r., mają rozwiązać większość problemów taborowych przewoźnika. Zamawiane pojazdy miałyby w połowie 2018 r. całkowicie zastąpić najstarszy typ wykorzystywanego przez KŚ taboru - dzierżawione od Przewozów Regionalnych jednostki EN57. Obecnie spółka dzierżawi od Przewozów Regionalnych 22 takie składy z 61, jakimi dysponuje. Kolejne 23 pociągi to nowoczesne konstrukcje typu Flirt, Elf i Impuls; 13 następnych to odnowione składy bazujące na EN57, a trzy ostatnie to pojazdy spalinowe.

Podpisana we wtorek umowa obejmuje zakup jednej jednostki 2-członowej, dwóch 3-członowych oraz dziesięciu 4-członowych; poszczególne składy kupują samorząd województwa oraz KŚ.

Umowa zawiera tzw. prawo opcji, przewidujące dostarczenie - bez osobnego przetargu, po potwierdzeniu ze strony zamawiających - kolejnych sześciu pociągów: trzech 2-członowych, jednego 3-członowego i dwóch 4-członowych.

Przetarg umożliwia też dostarczenie w przyszłości jeszcze dwóch kolejnych pociągów - w ramach tzw. zamówieniu uzupełniającego. Koleje Śląskie chciałyby, aby były to składy 3-członowe.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
PESA
Elf 2
 • Gieksiak – 19.10.2016

  Głupotą by było nie skorzystać z opcji, bo inaczej nie dałoby rady zrezygnować z dzierżawy EN57. Warunki są korzystne, także nic tylko brać.

 • elf – 19.10.2016

  Bardzo dobrze. Oby jak najwięcej!

 • janek – 19.10.2016

  Następnym krokiem powinien być koniecznie zakup 10 piętrowych EZT po 3 lub 4 człony każdy!

 • Tomek – 21.10.2016

  @janeknic dodać nic ująć.Korzystając z okazji - ma ktoś informację jak sprawują się Sundeck-i z Pesy?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....