TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Fabryka Pojazdów Szynowych wychodzi na prostą
INFORAIL - Opublikowano: 22.10.2012 10:24:08 6 komentarzy
Fabryka Pojazdów Szynowych wychodzi na prostą

Po wielu latach kryzysu wygląda na to, że H. Cegielski –Fabryka Pojazdów Szynowych wychodzi na prostą. Jest to możliwe także dzięki zmianie właściciela. 18 października 2012 roku producent podpisał umowę z PKP Intercity na dostawę 25 nowych wagonów pasażerskich. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację zamówienia. Wartość kontraktu to 175 029 000,00 zł brutto z czego połowa środków ma pochodzić z Unii Europejskiej. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się na terenie fabryki H. Cegielski –Fabryka Pojazdów Szynowych. Ze strony PKP Intercity umowę podpisał Prezes Janusz Malinowski, natomiast wykonawcę reprezentował Prezes Sławomir Raniszewski oraz Pełnomocnik Zarządu ds. Techniczno - Produkcyjnych Bogdan Pohl. W uroczystości wzięli udział również m. in. przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, władze miasta Poznań, Urzędu Marszałkowskiego oraz innych instytucji zaangażowanych w projekt.

Z nowoczesnych wagonów już od 2014 roku będą mogli korzystać podróżni w pociągach TLK na trasie Wrocław –Poznań –Bydgoszcz –Gdynia. Jest to pierwszy tak duży zakup wagonów spółki PKP Intercity od 2008 roku, a tym samym pierwsze tak poważne zamówienie dla Fabryki Pojazdów Szynowych.

 

Zakontraktowany tabor ma być m. in. przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych czy przewozu rowerów. Wagony będą spełniały wymagania wyszczególnione w specyfikacjach TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności dla kolei), w tym przystosowanie do prędkości nie mniejszej niż 160 km/h. W ramach podpisanej umowy wykonawca dostarczy 4 typy wagonów pasażerskich: przedziałowe i bezprzedziałowe 1 klasy, przedziałowe 2 klasy przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych oraz bezprzedziałowe 2 klasy z miejscami na 8 rowerów. Wagony będą się wyróżniać nowoczesną aranżacją wnętrza, wygodnymi ergonomicznymi fotelami, diodowym oświetleniem, pełną informacją dla pasażerów na monitorach wewnętrznych oraz elektronicznym systemem rezerwacji miejsc. Zastosowanie przejść międzywagonowych tzw. „ciśnieniowo szczelnych”znacznie obniży hałas, poprawi komfort podróżowania i komunikacji między wagonami, a także umożliwi zestawienie z wagonów pociągu o charakterystyce zbliżonej do pociągu zespolonego.

Konsekwentnie realizujemy naszą strategię taborową. Dzięki inwestycjom i naprawom już teraz dysponujemy około 1700 wagonami, a codziennie oferujmy w swoich pociągach średnio ponad

60 000 miejsc. Ten zakup pozwoli nam zwiększyć pulę miejsc o 1500. Naszym celem na najbliższe lata jest dostarczenie pasażerom zupełnie nowej jakości na torach oraz zaoferowanie nowego standardu podróży. Jednym z tych elementów jest rozbudowa i zakup taboru dla ekonomicznej kategorii TLK –powiedział Janusz Malinowski, Prezes PKP Intercity.

Dla realizacji zamówienia H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. planuje zwiększyć zatrudnienie o około 200 wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. FPS to wiedza technologiczna i potencjał. Dlatego uwierzyliśmy, że ta fabryka może jeszcze budować nowoczesne pojazdy –powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes nowego właściciela FPS –Agencji Rozwoju Przemysłu. Wiedzieliśmy też, że możemy liczyć na mocnego i trwałego klienta, jakim jest PKP Intercity - dodał.

H. Cegielski –Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. od wielu lat dostarcza zarówno nowe wagony jak i wykonuje modernizacje i remonty wagonów dla PKP Intercity. To właśnie największy polski przewoźnik kolejowy jest kluczowym klientem poznańskiego producenta. Obecnie FPS realizuje także umowy na wykonanie modernizacji oraz naprawy rewizyjne wagonów, które opiewają na kwotę około 74 mln zł. Spółka FPS cały czas rozwija i poszerza paletę wyrobów i usług na rzecz różnych usługobiorców w kraju i za granicą. Wieloletnie i bogate doświadczenie w zakresie konstruowania i produkcji taboru kolejowego pozwala na wykonanie wszelkiego rodzaju zamówień przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Fabryka przeszła dość ciężką drogę w ostatnim okresie –powiedział prezes FPS Sławomir Raniszewski. Mieliśmy trudności, ale dzięki kontraktom z Intercity odbijamy się od dna. Nasza sytuacja istotnie się zmieniła –dodał. H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych jest dziś jedynym polskim producentem i dostawcą nowych wagonów zarówno osobowych jak i sypialnych przystosowanych do jazdy z prędkością max 200 km/h. FPS jest także jedynym producentem wózków wagonowych przystosowanych do jazdy z prędkością max 200 km/h. Produkowane przez FPS wagony w pełni odpowiadają najnowszym osiągnięciom i standardom europejskiej techniki wagonowej w zakresie wagonów przeznaczonych do ruchu z prędkością do 200 km/h. Charakteryzuje je nowoczesne wykonanie, najwyższej jakości wyposażenie oraz wysoka niezawodność produktu.

Podpisana dziś umowa to nasze największe zamówienie w historii fabryki –powiedział Sławomir Raniszewski. W tym roku zawarlismy też dwie umowy na modernizacje wagonów, również z PKP Intercity. Naszym celem jest ustabilizowanie produkcji, chcemy podpisywać jeden duży kontrakt rocznie, a to zapewni nam odpowiedni zysk, umożliwiający ustabilizowanie sytuacji fabryki - dodał.    

PKP Intercity aktualnie realizuje projekty taborowe na kwotę 580 mln euro. W realizacji inwestycji taborowych przewoźnik aktywnie aplikuje i wykorzystuje środki Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. W lipcu br. przewoźnik podpisał umowę na dofinansowanie ze środków unijnych projektu modernizacji 68 wagonów pasażerskich dla trasy Przemyśl –Szczecin. Wartość całkowita inwestycji to prawie 180 mln złotych, z czego ponad 60 mln pochodzić będzie z Unii Europejskiej. 8 sierpnia br. PKP Intercity podpisało kolejną umowę na dofinansowanie, tym razem budowy centrum serwisowego dla 20 składów zespołowych Pendolino. Całkowita wartość inwestycji to około 155,7 mln zł brutto (38,4 mln euro), z czego 63,3 mln zł pochodzić będzie również z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W 2011 roku spółka wykonała naprawy rewizyjne 890 wagonów oraz 59 lokomotyw, w sumie za kwotę ponad 160 mln zł. W 2012 roku PKP Intercity zaplanowało naprawy rewizyjne ponad 1000 wagonów i 150 lokomotyw. Strategia taborowa do 2014/15 roku zakłada, że docelowo przewoźnik dysponować będzie: 1700 wagonami, 300 wagonami specjalizowanymi, 200 lokomotywami do 120 km/h, 50 lokomotywami manewrowymi, 70 lokomotywami 160/200 km/h, 20 składami zespołowymi HS RST.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
FPS
Cegielski
PKP Intercity
 • Paweł Kopczyński – 23.10.2012

  Poprawcie błędny podpis pod fotografią wózka bodajże MD523 z pewnością nie wyprodukowanego w Poznaniu.

 • zeus04 – 24.10.2012

  Ani żadnego innego wózka nie wyprodukowano w Cegielskim

 • pyrlander – 24.10.2012

  @zeus04: Naprawdę? http://www.fps.hcp.com.pl/wozek_25ANa.php

 • zeus04 – 25.10.2012

  To już przeniesiono ich produkcję z ZNTK Poznań? ZNTK dalej je ma w ofercie.

 • pyrlander – 26.10.2012

  A czy poznański ZNTK jeszcze cokolwiek 'produkuje' poza wyprzedawanym parkiem maszynowym i brzozami porastającymi dachy hal produkcyjnych

 • sihi – 03.11.2012

  Piekne wnetrze maja. Ale dlaczego nie moga jezdzić w PKP Intercity pociagi w stylu Newag 20 WE albo Link?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....