BGK Nieruchomości wybrał 20 potencjalnych lokalizacji, na których powstaną jedne z pierwszych domów z programu Mieszkanie plus. Grunty ma przekazać PKP, a umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w środę - wynika z wypowiedzi dla PAP wiceprezesa BGK Nieruchomości Bartłomieja Pawlaka.
Wybrane lokalizacje znajdują się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Łowiczu.
"PKP wnosi do inwestycji grunty, my przekazujemy wkład pieniężny" - powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak.
BGK Nieruchomości jest gotowy podpisać w środę na targach poznańskich z PKP i kolejową spółką deweloperską XCity Investment umowę, która określi zasady współpracy przy realizacji rządowego programu Mieszkanie plus - potwierdził Pawlak.
Jak zaznaczył poszczególne projekty będą realizowane na warunkach rynkowych, w ramach spółek celowych utworzonych dla inwestycji w poszczególnych miastach.
"Obie strony pracują nad umową ramową mówiącą o warunkach współpracy przy realizacji programu Mieszkanie plus. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale biorąc pod uwagę znaczenie i potencjał PKP podjęcie wymiernej współpracy może być przełomem w realizacji programu mieszkaniowego w Polsce" - powiedział Pawlak.
Dodał, że BGK Nieruchomości przeanalizował szeroką ofertę, jaką dostał od PKP. "Wyłoniliśmy z niej ok. 20 potencjalnych lokalizacji w 18 miastach: m.in. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Radomiu, Częstochowie, Toruniu, Łowiczu". Spełniają one kryteria programu Mieszkanie Plus. "Nie są to najdroższe grunty w mieście, bo program Mieszkanie Plus jest prowadzony na warunkach rynkowych, ale chcemy, żeby czynsze były przystępne. Muszą to być lokalizacje dobrze skomunikowane. I takie, na których będziemy mogli wykorzystywać zoptymalizowane technologie budowlane" - wyjaśnił Bartłomiej Pawlak.
Zaznaczył, że są to wstępnie wybrane lokalizacje, które wymagają jeszcze szczegółowej wyceny gruntów a także wszechstronnej analizy, tzw. due diligence."Dopiero po podpisaniu umowy będziemy mogli w sposób szczegółowy ocenić, czy na danym gruncie można realizować inwestycję w perspektywie 6 czy 24 miesięcy, bo działka wymaga np. przekwalifikowania" - powiedział
Decyzja, na które grunty w pierwszej kolejności wjadą koparki jeszcze nie zapadła. "Obie strony muszą się zgodzić co do tego, jakie grunty bierzemy na pierwszy ogień. Bo należą one do PKP i wspólnie będziemy decydować, które z nich będą przedmiotem naszych wspólnych realizacji" - wyjaśnił Pawlak.
"Może się zdarzyć, że dany grunt jest zbyt drogi, aby mogły na nim powstać mieszkania o niewysokich czynszach. A zatem może się okazać, że część takiej działki zostanie przeznaczona pod apartamentowce premium, które będą sprzedawane na zasadach rynkowych, a druga - pod mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus" - dodał.
Jak zaznaczył Pawlak wspólne projekty PKP i BGK Nieruchomości będą realizowane w ramach osobnych spółek celowych w poszczególnych miastach. "Każda ze spółek wybierze generalnego wykonawcę, który zrealizuje inwestycje" - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości.
Dodał, że na gruntach przekazanych przez PKP mogą powstać złożone projekty, które będą obejmowały zarówno mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus, jak i inne nieruchomości np. przestrzenie biurowe, czy obiekty poddane rewitalizacji. "Być może będzie tym zarządzało PKP, albo powierzchnia ta będzie sprzedawana na wolnym rynku".
W zależności od lokalizacji, miasta, kosztów budowy ceny mieszkań wybudowanych na gruntach PKP w ramach programu Mieszkanie Plus mogą wahać się "między 10 a 20 zł za metr w przypadku prostego czynszu. Natomiast przy opcji dojścia do własności cena może być wyższa" - ocenił Pawlak.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

No dobra, ale co z tego bedzie miało PKP?
No właśnie, pewnie to samo pytanie zadał były członek zarządu PKP SA, za co zapłacił głową...
Ręce precz od Wolnych Torów janusze biznesu!!!
Brawo dla rządu za "Mieszkanie plus" , to doskonała inicjatywa. Lemingi będą protestować ??
Brawo dla rządu za "Mieszkanie plus" , to doskonała inicjatywa. Lemingi będą protestować ??
@krakauer Poczytaj najpierw jak to ma wyglądać. Na gruntach "premium" będą budowane budynki "premium", które będą normalnie sprzedawane. To ma właściwie sens, bo pozwoli sfinansować budowę normalnych budynków. Druga sprawa, że mają to być mieszkania budowane na zasadach rynkowych. Zobaczymy co wyjdzie w praktyce. Na pewno nie mówimy o mieszkaniach komunalnych.
Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.