TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Historyczne połączenie kolejowe Kościerzyna-Gdańsk
PAP - Opublikowano: 13.12.2016 09:17:58
Historyczne połączenie kolejowe Kościerzyna-Gdańsk (foto: PKM)

Po ponad 70 latach ponownie można pociągiem dotrzeć z Kościerzyny do Gdańska. Trasę obsługuje Pomorska Kolej Metropolitalna. W ciągu doby do dyspozycji podróżnych jest siedem par pociągów. Samorząd województwa liczy na duże zainteresowanie podróżnych.

W poniedziałek odbył się uroczysty, inauguracyjny przejazd pociągiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) trasą z Gdańska Wrzeszcza do Kościerzyny, z udziałem m.in. przedstawicieli samorządu województwa. Pociągi na tej trasie rozpoczęły kursowanie w niedzielę, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.

"Połączenie kolejowe Kościerzyna-Gdańsk jest historyczne, bo ostatni raz można było pociągiem przejechać na tej trasie w 1942 roku" - tłumaczy wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

Na trasie kursują nowoczesne pociągi PKM obsługiwane przez PKP SKM. W ciągu doby na trasie Gdańsk ? Kościerzyna będzie jeździło siedem par pociągów. Czas najszybszego przejazdu wynosi 69 minut. Pociągi od Żukowa do Wrzeszcza jadą jako przyspieszone i zatrzymują się tylko na przystankach Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Kiełpinek, Gdańsk Jasień oraz Gdańsk Strzyża, z których korzysta najwięcej pasażerów i gdzie są węzły przesiadkowe.

Do tej pory pociągi na trasie Kościerzyna - Gdynia jeździły przez Osową. Teraz podróżni mają do dyspozycji dwa połączenia na tej trasie: przez Gdańsk Wrzeszcz lub Osową.

Marszałek województwa Mieczysław Struk przyznaje, że dojazd z Kościerzyny do Gdyni przez Gdańsk Wrzeszcz trwa dłużej o ok. 17 minut niż przez Osową. Zadeklarował, że "rozkład jazdy będzie korygowany, będziemy wsłuchiwać się w głosy pasażerów, bo chcemy żeby to była przyjazna kolej".

Świlski jest przekonany, że "to będzie dobra oferta, osoby poruszające się samochodami przesiądą się do pociągu". "Już te pierwsze kursy pokazały, że ludzie zaufali tej formule transportu publicznego" ? dodał. Zadeklarował, że jeżeli będzie zapotrzebowanie na dodatkowe połączenia na tej trasie, to oferta będzie rozwijana. Liczy, że nowe połączenie PKM będzie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem podróżnych jak trasy z Kartuz do Gdańska i do Gdyni.

Poinformował, że w listopadzie z PKM skorzystało ponad 200 tys. pasażerów. Podał, że w ostatnich miesiącach notuje się wzrost liczby pasażerów o 10-15 proc. (miesiąc do miesiąca). Szacuje, że w tym roku PKM przewiezie ponad 2 mln pasażerów.

Burmistrz miasta Kościerzyny Michał Majewski liczy, że dzięki nowemu połączeniu i usprawnieniu transportu publicznego uda się, jak powiedział, "zmniejszyć korki (?) oraz otworzyć atrakcyjne turystycznie tereny Kaszub dla większej grupy zwiedzających".

Struk poinformował, że dzięki nowemu połączeniu jeszcze w tym miesiącu będzie można dojechać pociągiem z Trójmiasta do Wieżycy na narty. Z dworca na stok mają być uruchomione specjalne autobusy.

W lipcu przyszłego roku do użytku podróżnych mają być oddane nowe przystanki PKM w Gdyni: Karwiny i Stadion na linii 201 do Kościerzyny.

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Została przekazana do użytku 30 sierpnia 2015 roku. Spółka realizująca inwestycję przekonuje, że jest to pierwsza od 40 lat całkowicie nowa linia kolejowa w Polsce i też pierwsza w kraju linia kolejowa wybudowana przez samorząd wojewódzki.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
Kościerzyna
PKM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....