TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Inwestycje kolejowe na Śląsku w 2007 roku
MINISTERSTWO TRANSPORTU - Opublikowano: 22.05.2007 12:34:00 1 komentarz
Inwestycje kolejowe na Śląsku w 2007 roku

18 maja br. z inicjatywy Ministra Transportu Jerzego Polaczka odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski oraz Prezes Grupy PKP S.A. Andrzej Wach. Spotkanie dotyczyło przyspieszenia harmonogramu prac związanych z nowym dworcem kolejowym w Katowicach oraz omówienia inwestycji kolejowych na Śląsku. Podczas spotkania Minister Jerzy Polaczek polecił prezesowi PKP S.A. przygotowanie nieprzekraczalnego harmonogramu inwestycji przebudowy terenu dworca głównego w Katowicach. Jest to najważniejsza inwestycja kolejowa na Śląsku w ciągu najbliższych lat, która pozwoli zmienić charakter stolicy Śląska i spowoduje, że Katowice będą posiadały centrum komunikacyjne integrujące nowoczesny dworzec kolejowy, autobusowy i parking w systemie „Parkuj i Jedź”. Koszt inwestycji wynosi ponad 300 mln euro. W przekonaniu Ministra Polaczka dotychczasowe prace nad modernizacją centrum komunikacyjnego w Katowicach prowadzone były zbyt wolno, dlatego spotkanie zakończyło się deklaracją zarządu PKP S.A., który stwierdził, że wszystkie możliwe działania zostaną podjęte tak, aby nowy dworzec był gotowy przed 2012 rokiem. Minister Polaczek zobowiązał zarząd PKP S.A. do pracy w ramach nieprzekraczalnych terminów. Nowy harmonogram inwestycji wygląda następująco:

- maj 2007 –zatwierdzenie przez Zarząd PKP S.A. procedury wyłaniania inwestorów;

- połowa września 2007 –zamknięcie listy zainteresowanych inwestorów

- koniec 2007 roku –wybór inwestora

- koniec 2008 roku –pierwsze „wbicie łopaty”

- 2010-2011 –zakończenie realizacji inwestycji

Ponadto oprócz dworca w Katowicach zmodernizowane zostaną dworce w Gliwicach i Tarnowskich Górach. Prace remontowe przejdą też podobne obiekty w Zabrzu, Katowicach Ligocie oraz Chorzowie.

Trwają również rozmowy z samorządami śląska na temat przekazywania i rewitalizacji małych dworców i stacji kolejowych. Pierwszym takim dworcem na Śląsku był dworzec w Będzinie, który w sierpniu ubiegłego roku przekazany został władzom lokalnym. W ciągu najbliższych sześciu lat budżet państwa, Grupa PKP i Unia Europejska zainwestują w infrastrukturę kolejową na Śląsku około dwóch miliardów euro. Największa część tej sumy przypadnie na modernizację dróg kolejowych i budowę nowego centrum komunikacyjnego Katowicach. Modernizacja linii kolejowych skróci znacznie czas podróży pociągiem z Katowic do Żywca, Cieszyna, Opola i Zwardonia. Koszt modernizacji dróg kolejowych wyniesie około półtora miliarda euro. Dzięki modernizacji na linii Gliwice –Opole oraz Wrocław-Poznań, Śląsk zbliży się również do północno zachodniej części Polski –Poznania i Szczecina. Remont przejdzie także katowicki węzeł kolejowy. Dzięki tej inwestycji zwiększy się przepustowość węzła i prędkość kursujących po nim pociągów.

Podczas spotkania Minister Jerzy Polaczek przedstawił ponadto informację na temat inwestycji kolejowych na Śląsku w 2007 roku. W roku 2007 na łączną kwotę, zaangażowanych w modernizację linii kolejowych Śląska, nakładów w wysokości 211,2 mln. zł., Budżet Państwa finansuje :

1)     ze środków budżetowych w wysokości 94,5 mln zł dziewięć działań dla tzw. „Udrożnienia podstawowych ciagów wywozowych w ruchu towarowym na terenie Śląska”. Zakresy rzeczowe (Tabela 1),

2)     z Funduszu Kolejowego utworzonego, między innymi na te cele, działania związane z \'Likwidacją ograniczeń prędkości\' na łączną kwotę 63,095 mln zł w zakresie modernizacji linii w poniższych lokalizacjach do kwoty 57,495 mln zł. (Tabela 2) oraz w zakresie prac remontowych na ciągu wywozu wegla na linii Nr 158 \'Rybnik Towarowy - Chałupki\' do kwoty 5,6 mln zł.

Minister Jerzy Polaczek potwierdził również podjęcie działań przez PKP PLK na rzecz stworzenia harmonogramu utworzenia połączenia komunikacją kolejową Międzynarodowego Portu Lotniczego \'Katowice\' w Pyrzowicach z Katowicami. W wyniku powyższego zostanie wybrane docelowe rozwiązanie wykorzystania istniejącej sieci kolejowej do obsługi lotniska i będą wskazane odcinki wymagające modernizacji. Uwzględniając tendencje światowe i perspektywy rozwoju europejskiej sieci kolejowej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzi prace studialne nad liniami kolejowymi dużych prędkości. Na obszarze działania Oddziału Regionalnego w Katowicach wdrożono prace studialne i koncepcyjne nad przedłużeniem istniejącej „CMK”i połączeniem Katowic z Warszawą, linią dla prędkości 300 km/h. Równocześnie zamiarem projektantów jest kreowanie takiego przebiegu tej linii, który pozwoli na połączenie z lotniskiem „Pyrzowice”.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP PLK
dworzec
CMK
Ministerstwo Transportu
  • Richard – 22.05.2007

    Od lat mówią o przedłużeniu CMK, tak aby zahaczała również o lotnisko w Pyrzowicach. Jest to jeden z najlepszych pomysłów na jaki można było wpaść, tylko nikt nie precyzuje jak ta trasa miałaby przebiegać i w którym miejscu łączyłaby się z istniejącymi liniami. Czy ktoś może wie więcej szczegółów odnośnie tego projektu?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....