TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jak urzędy marszałkowskie (nie)współpracują
InfoRail.pl - Opublikowano: 13.09.2018 10:24:54
Jak urzędy marszałkowskie (nie)współpracują

Więcej pociągów bezpośrednich między miejscowościami położonymi w różnych województwach mogłoby pojechać, gdyby w tej kwestii dogadały się Urzędy Marszałkowskie. A te, nawet jeśli nie mają dobrą wolę, to nie mają środków finansowych. Ilustruje to dobrze przykład połączeń Ełk – Białystok.

Do ich uruchomienia potrzebna jest współpraca Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego. Ministerstwo Infrastruktury zaś umywa, związane przez ustawę o transporcie publicznym, ręce.

Jak informuje wiceminister Andrzej Bittel zasady organizowania pasażerskich przewozów kolejowych określają właśnie przepisy ww. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 lit. b tego aktu prawnego organizatorem publicznego transportu zbiorowego w zakresie wojewódzkich i międzywojewódzkich przewozów pasażerskich jest samorząd województwa właściwy ze względu na najdłuższy odcinek planowanego przebiegu linii komunikacyjnej, w uzgodnieniu z województwami właściwymi ze względu na przebieg tej linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej.

Marszałkowie województw jako ustawowo uprawnieni organizatorzy przewozów pasażerskich na linii komunikacyjnej, albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich przewozach pasażerskich na podstawie wzajemnych uzgodnień mogą dofinansować kursowanie pociągów w danej relacji, zaspokajając w ten sposób potrzeby transportowe mieszkańców swoich regionów. W związku z powyższym, przewozy pasażerskie w relacji Białystok – Grajewo – Ełk (i z powrotem), mogą być wykonywane na zamówienie samorządów województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Samorządy województw będąc ustawowymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego w przewozach wojewódzkich i międzywojewódzkich mają możliwość zamawiania i dotowania przewozów międzywojewódzkich w ramach posiadanych środków finansowych na ten cel. Ww. ustawa nie zawiera przepisów, które mogłyby stanowić dla ministra właściwego do spraw transportu podstawę do ingerencji lub dokonywania zmian decyzji regionalnego organizatora kolejowego transportu publicznego dotyczących organizacji rynku przewozów jak i oferty przewozowej określonej w rocznym rozkładzie jazdy pociągów.

Mając na uwadze powyższe Ministerstwo Infrastruktury zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego z prośbą o stanowisko w sprawie. Z przekazanych informacji wynika, że na omawianej linii komunikacyjnej uruchamiane są cztery bezpośrednie połączenia, realizowane przez Przewozy Regionalne. Samorząd Województwa Podlaskiego zainteresowany uruchomieniem dodatkowej piątej pary pociągów relacji Białystok – Ełk zwrócił się w tej sprawie do Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego uwzględniając limit środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie transportu publicznego oraz wielkość pracy eksploatacyjnej na liniach województwa warmińsko-mazurskiego wskazał, że nie ma możliwości zwiększenia pracy eksploatacyjnej na linii Białystok – Ełk, tym samym nie podjął współpracy w przedmiotowym zakresie.

Samorząd Województwa Podlaskiego mając na uwadze stanowisko Województwa Warmińsko-Mazurskiego i jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, zwrócił się od przewoźnika Przewozy Regionalne z propozycją uruchomienia na trasie Białystok – Ełk piątej pary pociągów na zasadach komercyjnych. Z uzyskanych informacji wynika, że ww. spółka podjęła czynności związane z uruchomieniem w rozkładzie jazdy 2018/2019 dodatkowej pary pociągów na trasie Białystok – Grajewo – Ełk i złożyła wnioski o przydzielenie tras dla pięciu par pociągów w ww. relacji. Ostateczna decyzja w tym zakresie jeszcze nie zapadła. Pytanie, czy i jak długo Przewozom Regionalnym będzie opłacało się uruchamianie, właśnie na zasadach komercyjnych, połączenia na tej trasie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Podlaskie
warmińsko-mazurskie
Ełk
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....