TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jakie zniżki dla seniorów?
UTK InfoRail.pl - Opublikowano: 03.03.2017 21:25:56
Jakie zniżki dla seniorów?

Przewozy Regionalne oraz Koleje Dolnośląskie ujednoliciły zniżki dla Pasażerów po 60. roku życia i rozpoczęły wzajemne honorowanie takich ofert. Tańsze przejazdy dla seniorów oferują także pozostali przewoźnicy kolejowi.

W listopadzie 2016 r. do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynęła skarga dotycząca braku wzajemnego honorowania ofert dla seniorów pomiędzy Przewozami Regionalnymi i Kolejami Dolnośląskimi. Pasażerowie "60 plus" podróżujący z błędnie wybraną ulgą musieli kupować nowy bilet. Dzięki interwencji UTK oraz współpracy PR i KD największa niedogodność w czasie przejazdów seniorów na Dolnym Śląsku została skutecznie wyeliminowana w styczniu 2017 r.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 1/5 mieszkańców Polski ma powyżej 60 lat. Każdy z nich może skorzystać ze specjalnych ofert zniżkowych przygotowanych przez spółki kolejowe. ? Seniorzy nie kończą swojej aktywności wraz z przejściem na emeryturę. Jestem przekonany, że dzięki takim ofertom zwiększy się ich mobilność, a podróże kolejowe zyskają nowych sympatyków pośród seniorów ? mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Podróż nawet o połowę tańsza

Tańsze bilety można kupić poprzez różne kanały dystrybucji ? w kasach biletowych, a w niektórych przypadkach także przez internet oraz za pomocą aplikacji na smartfony. Zniżki wahają się pomiędzy 25 a 50%, w zależności od przewoźnika.

Warszawska Kolej Dojazdowa (oferta "Senior") udziela największej ? 50% zniżki dla seniorów. Tańsze przejazdy obowiązują w dni robocze od godz. 9.00 oraz przez całą dobę w dni wolne.

Aż 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe oraz okresowe oferują Koleje Mazowieckie (oferta "KM-35"). Wyjątkiem są pociągi uruchamiane w ramach ofert specjalnych ? w ich przypadku "KM 35" nie obowiązuje. Przewoźnik obsługuje większość połączeń regionalnych na Mazowszu.

W pociągach PKP Intercity w ofercie "Bilet dla Seniora" zniżka wynosi 30% na przejazdy wszystkimi pociągami na podstawie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego wiek pasażera.

Na podobne rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (oferta "Bilet 60+") i Kolei Śląskich (oferta "Senior 65+"). Zniżka w wysokości 30% obowiązuje na przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz okresowych.

W pociągach Przewozów Regionalnych (oferta "Regio Senior"), Kolei Dolnośląskich (oferta "Senior 60+") oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście (oferta "Senior SKM") seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe ? tańsze o 10% (poza KD). Istnieje również REGIOkarta Przewozów Regionalnych honorowana w Kolejach Wielkopolskich oraz w Arrivie RP, które nie posiadają własnych ofert. Karta pozwala na uzyskanie 30% zniżki na bilety jednorazowe oraz 15% na bilety okresowe. REGIOkarta jest dostępna w kasach biletowych PR w cenie 175 zł (roczna) lub 105 zł (półroczna). Do zamówienia należy dołączyć aktualne zdjęcie użytkownika. Taka sama zniżka obowiązywała przy posiadaniu REGIOkarty SENIOR wydawanej do października ubiegłego roku.

Koleje Małopolskie (oferta "Bilet dla Seniora") poszły dalej i stworzyły specjalną taryfę uzależnioną od kilometrów. Na przykład czterogodzinny bilet uprawniający do przejazdu do 14 km kosztuje 2,00 zł, a do 25 km ? 3,00 zł. Oferta nie dotyczy jednak przejazdów na lotnisko Kraków Balice. Z kolei bilet jednorazowy na przejazd pomiędzy przystankami na terenie Krakowa do i z małopolskiego lotniska kosztuje 4,00 zł.

Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie ("Bilet Seniora") można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. Jest on dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu to 50 zł.

Bilety kolejowe ze zniżką dla seniorów są ważne z dokumentem tożsamości potwierdzającym wiek. Na tej podstawie kontrolerzy mogą potwierdzić prawo do ulgi.

Pomoc i zakup biletów w pociągu

Seniorzy mogą nie tylko skorzystać ze zniżki na bilet, ale także mogą kupić bilet w pociągu bez ponoszenia dodatkowych opłat. Obowiązek wejścia do pociągu pierwszymi drzwiami lub samodzielnego znalezienia konduktora nie dotyczy osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Określa to rozporządzenie nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Seniorzy mogą także liczyć na pomoc ze strony konduktorów i kierowników pociągów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
Przewozy Regionalne
Koleje Dolnośląskie
bilet
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...