TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jaśkowiak: Poznań dobrze przygotowany do PKM
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.06.2018 13:48:58
Jaśkowiak: Poznań dobrze przygotowany do PKM

Poznań jest dobrze przygotowany do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) – zapewnia prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. System działa od niedzieli; przygotowanie stolicy Wielkopolski do startu PKM krytykuje m.in kandydat PiS na prezydenta Poznania.

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt komunikacyjny współfinansowany przez wielkopolski samorząd, miasto Poznań, powiat poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. System na razie połączył stolicę regionu z Grodziskiem Wielkopolskim, Nowym Tomyślem, Jarocinem i Wągrowcem. W kolejnych latach połączeń ma przybywać. W godzinach szczytu składy na trasach PKM kursują co pół godziny.

Jacek Jaśkowiak powiedział PAP, że Poznańska Kolej Metropolitalna to "ogromny, z niecierpliwością wyczekiwany przez mieszkańców Poznania i metropolii, projekt". "Biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponowaliśmy, jesteśmy dobrze przygotowani do uruchomienia PKM. Zdaję sobie sprawę, że przed nami jeszcze szereg inwestycji, które poprawią warunki korzystania z PKM oraz zniwelują utrudnienia dla osób dojeżdżających indywidualnie" – powiedział. Jaśkowiak podkreślił też, że przedsięwzięcie "celnie trafiło w oczekiwania mieszkańców Poznania i zaangażowanych w projekt gmin".

W ostatnich dniach brak przygotowania stolicy Wielkopolski do startu PKM krytykował m.in. kandydat PiS na prezydenta miasta Tadeusz Zysk. Jego zdaniem "PKM to dobra rzecz, sukces, ale porażka dla Poznania: nie ma przejazdów bezkolizyjnych, nie ma przystanków kolejowych, w ich pobliżu nie ma parkingów Park&Ride".

Z kolei prezes zarządu poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Kukiz'15 Bartosz Garczyński ocenił w tym tygodniu, że nieprzygotowane do wdrożenia PKM "miasto spotkań biznesowych zamienia się na naszych oczach w miasto nieudanego eksperymentu komunikacyjnego autorstwa lewicowego prezydenta".

Jacek Jaśkowiak przyznał, że ma świadomość, że zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów wiąże się dla użytkowników dróg ze zwiększeniem czasu oczekiwania na przejazdach kolejowych.

"Będziemy chcieli sobie z tym problemem jak najszybciej poradzić, choćby poprzez wybudowanie tunelu pod torami na ul. Grunwaldzkiej. Natomiast priorytet dla transportu zbiorowego to rozwiązanie powszechnie stosowane w europejskich metropoliach. Musimy zabezpieczyć mieszkańcom możliwość sprawnego poruszania się, a PKM to właśnie odpowiedź na takie potrzeby" - podkreślił.

Jak dodał, uruchomiony właśnie system "daje możliwość szybkiego i komfortowego dotarcia do zakładów pracy i szkół w Poznaniu, ponadto pomaga podjąć decyzję o rezygnacji z jazdy samochodem, co może przełożyć się na ograniczenie ruchu kołowego i zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu i rejonie".

"Zainteresowanie mieszkańców gmin położonych wzdłuż czterech linii, na których PKM już funkcjonuje, jest bardzo duże. Otrzymujemy postulaty, by zwiększyć liczbę połączeń oraz wydłużyć zestawy pociągów" – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Docelowo PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania; składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
PKM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....