TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jest plan na Kolej Aglomeracyjną Zagłębia Miedziowego
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 27.02.2020 14:45:47
Jest plan na Kolej Aglomeracyjną Zagłębia Miedziowego (foto: UMWD)

Dolnośląscy samorządowcy chcą stworzyć kolej aglomeracyjną w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym (LGOM). Pociągi z prędkością 120 km/h mogłyby tamtędy pojechać już za pięć lat.

Dolnośląscy samorządowcy chcą stworzyć kolej aglomeracyjną w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym (LGOM). Pociągi z prędkością 120 km/h mogłyby tamtędy pojechać już za pięć lat.

Zainicjowany przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego projekt zakłada, że przez LGOM poprowadzona zostanie nowa, dwutorowa linia, a pociągi będą tam jeździć z prędkością nawet do 120 km/h. Projekt zakłada też rozbudowę istniejącej linii relacji Legnica – Rudna Gwizdanów (nr 289).

Samorząd województwa liczy na duży potencjał tej linii i zakłada, że skorzystałoby z niej około 400 tys. mieszkańców.

Możliwy przebieg Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego obejmuje główne miejscowości LGOM: Lubin, Legnicę, Polkowice, Głogów oraz mniejsze miejscowości znajdujące się pomiędzy tymi miastami.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, możliwe przebiegi linii zostały wstępnie określone w opracowanym w zeszłym roku studium lokalizacyjnym włączenia miasta Polkowice w sieć kolejową. Żaden wariant nie został jednak przeanalizowany w ramach studium wykonalności, dlatego nie może być na tym etapie przedstawiany jako faktyczna koncepcja.

"Takie analizy będą dopiero wykonywane" – zaznaczył Myrda.

Dolnośląski urząd marszałkowski czeka teraz na listy intencyjne od samorządowców, a następnie wiążące już porozumienia, które otworzą drogę do umowy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

"Szacujemy, że opracowanie studium wykonalności z decyzją środowiska potrwa 15 miesięcy. Potem około roku zajmie stworzenie projektu budowlano-wykonawczego, a trzy lata potrwają same prace budowlane. Są to jednak terminy orientacyjne, uzależnione od efektów montażu finansowego, nad którym pracujemy" – powiedział Myrda.

Budowa nowej dwutorowej linii Lubin – Polkowice – Nielubia – Głogów to koszt około 800 mln zł. Dodatkowo dobudowa jednego toru do istniejącej linii 289 będzie kosztować około 350 mln. Wartość studium wykonalności z uwarunkowaniami środowiskowymi za te dwa projekty wyniesie około 4 mln zł i jest to zadanie, które docelowo finansowałoby województwo dolnośląskie we współpracy z samorządami z LGOM.

To, jakie konkretnie środki zostaną wykorzystane do realizacji przedsięwzięcia, uzależnione jest od tego, jakie programy zostaną wdrożone w ramach nowej perspektywy unijnej. Samorządowcy liczą też na środki z budżetu państwa. Chcieliby ujęcia tego zadania w Krajowym Programie Kolejowym, co oznaczałoby możliwość wykonania niektórych jego etapów do końca 2023 r., do którego można wydawać środki z obecnej perspektywy unijnej.

Krajowy Program Kolejowy (KPK) jest dokumentem, w którym zawarto ponad 230 kolejowych projektów inwestycyjnych o wartości prawie 76 mld złotych.

Jednak zdaniem rzecznika prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Mirosława Siemieńca zamierzenia samorządowców z Dolnego Śląska potencjalnie dotyczyłyby już nowego wieloletniego programu kolejowego na lata 2021-2027 (następny po obecnym Krajowym Programie Kolejowym).

Siemieniec przypomniał, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach obecnego KPK zrealizowały inwestycje warte 200 mln zł między Legnicą, Lubinem a Rudną Gwizdanowem (linia nr 289). "Przedsięwzięcie współfinansowane z POIiŚ po latach pozwoliło przywrócić ruch pasażerski i w Zagłębiu Miedziowym. Powstała bardzo dobra oferta podróży koleją regionie i Polsce, a nawet za granicę" – zaznaczył.

Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz ocenił, że przywrócone od połowy grudnia ub. roku połączenie kolejowe z Głogowa do Leszna pokazuje, że na kolej "trzeba postawić". "Co prawda od grudnia mamy połączenia kolejowe z częścią miast Zagłębia Miedziowego, czyli Głogów-Lubin-Legnica, to połączenia jednak omija Polkowice, które są ważnym ośrodkiem po drodze. Chcielibyśmy połączyć te miasta" – zadeklarował.

Według Łukasza Puźnieckiego, burmistrza Polkowic, które są jedynym na tym obszarze miastem wykluczonym pod względem komunikacji kolejowej, kolej aglomeracyjna stanie się kręgosłupem komunikacyjnym całego Zagłębia Miedziowego.

"Polkowiczanie wiele podróżują, co związane jest nie tylko z potrzebą dojazdu do pracy, ale także kształceniem i wypoczynkiem. Kolej aglomeracyjna, która oprócz stacji na terenie gminy - m.in. przy polkowickiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - będzie miała połączenie z Lubinem, Legnicą i Głogowem, a stamtąd z miastami w całej Polsce, na pewno to podróżowanie polkowiczanom ułatwi " – zaznaczył Puźniecki.

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy z racji wysokiego uprzemysłowienia odznacza się bardzo dużym natężeniem ruchu kołowego. Dlatego wśród samorządowców powtarzającym się argumentem jest konieczność ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

"Im więcej mieszkańców jest w komunikacji publicznej, w pociągach, tym mniej samochodów jest na ulicach, a wiec mamy kwestię bezpieczeństwa, ale mamy również zmniejszenie emisji" – podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dodał, że samorząd województwa chce stworzyć taką sieć połączeń kolejowych, dzięki której mieszkaniec Dolnego Śląska z miasta powiatowego w ciągu godziny dojedzie do Wrocławia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dolnośląskie
Legnica
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....