TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Kampania2018: Według kandydata PiS PKM to porażka dla Poznania
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.06.2018 14:33:27 1 komentarz
Kampania2018: Według kandydata PiS PKM to porażka dla Poznania

Ruszająca w niedzielę Poznańska Kolej Metropolitalna to dobre przedsięwzięcie, ale porażka Poznania, bo miasto nie jest przygotowane do wdrożenia PKM – uważa kandydat PiS na prezydenta miasta Tadeusz Zysk.

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt komunikacyjny współfinansowany przez wielkopolski samorząd, miasto Poznań, powiat poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż dziewięciu linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jego wdrażanie potrwa do 2021 r. W godzinach szczytu składy na tych trasach kursować będą co pół godziny. 10 czerwca PKM połączy Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Jarocin i Wągrowiec z Poznaniem.

Jak powiedział w piątek kandydat PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk, choć samo przedsięwzięcie jest bardzo dobre – stolica regionu nie jest przygotowana do wdrożenia PKM. Winą za ten stan obciążył obecnego prezydenta, który m.in. nie zadbał o wybudowanie w newralgicznych punktach bezkolizyjnych przejazdów.

"PKM to dobra rzecz, sukces, ale porażka dla Poznania. Nie ma przejazdów bezkolizyjnych, nie ma przystanków kolejowych, w ich pobliżu nie ma parkingów Park& Ride. Nie mówię już o dworcu, bo Poznań Główny to wspólna wina prezydenta i PKP" – powiedział Zysk na spotkaniu z dziennikarzami.

"Dworzec to powinien być symbol PKM, a w Poznaniu pasażerowie kolei metropolitalnej wyjdą w naszym +chlebaku+, rozleją się na tramwaje. Nie ma mądrze pomyślanej komunikacji, która już w Poznaniu poprowadzi ten przepływ pasażerów" - dodał.

Chlebakiem nazywany jest otwarty w 2012 r. obiekt, w którym mieści się poznański dworzec kolejowy i galeria handlowa. Budowany z myślą o odbywającym się w Poznaniu Euro 2012 dworzec był wielokrotnie krytykowany przez mieszkańców i społeczników, którzy zarzucali mu brak funkcjonalności.

Zysk ocenił, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w uczestniczących PKM gminach i powiatach w regionie, gdzie samorządy zadbały np. o węzły przesiadkowe.

"Widziałem, jak to wygląda chociażby w Jarocinie. W regionie burmistrzowie, wójtowie pracują, a Poznań się degraduje. Zadziwiająca rzecz, z reguły to miasto ciągnie region, u nas region idzie do przodu, a miasto nie. Poznań zaczyna się cofać w rozwoju – jednym z elementów tego jest brak wizji inwestycji. Potrzeba człowieka, który jest w stanie współpracować, znaleźć środki i zrealizować, który ma chęci – ja je posiadam" - zapewnił.

Wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak powiedział w piątek PAP, że gdyby stolica regionu czekała ze startem PKM na wybudowanie bezkolizyjnych skrzyżowań, system mógłby ruszyć za dekadę.

"Żeby myśleć o bezkolizyjnych skrzyżowaniach, zwłaszcza w tych newralgicznych punktach, potrzebne są ogromne pieniądze – znacznie większe od tych, które obecnie są angażowane np. w punkty przesiadkowe. W przypadku skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu z torem na Berlin przebudowa to koszt ok. 60 mln zł. A mówimy o tylko jednym przejeździe, w Poznaniu potrzebnych jest ich kilka. Gdy kandydat Tadeusz Zysk zostanie prezydentem, będzie miał szansę się wykazać" - powiedział PAP Jankowiak.

Docelowo PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania; składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut. Przewozy realizowane będą przez samorządowego przewoźnika kolejowego, spółkę Koleje Wielkopolskie.

Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Poznań
Wielkopolska
  • 66wg – 08.06.2018

    Zysk to pisowski pieniacz. Jego stwierdzenie, że jak zostanie prezydentem Poznania to wybuduje w ul. Opolskiej wiadukt w ciągu roku to paranoja.Po co w Poznaniu przy stacjach P+R ? Większość ludzi przyjeżdża do Poznania a nie wyjeżdża z niego. Przy sprawnej komunikacji miejskiej w pobliżu dworców nie potrzeba P+R. Te powinny znajdować się przy pętlach tramwajowych.I gdzie pasażerowie mają się przesiadać jak nie do tramwajów ? Może na rowery lub riksze ?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....