TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Karnowski: Morawiecki chwalił zakup Advanced World Transport
MONEY.PL - Opublikowano: 20.02.2019 08:57:48 3 komentarze
Karnowski: Morawiecki chwalił zakup Advanced World Transport

"Skandal" i "polityczna hucpa" - tak zatrzymanie byłego prezesa PKP Cargo określa Jakub Karnowski, były szef PKP SA. W oświadczeniu przesłanym money.pl przypomina, że transakcję - której dotyczą zarzuty - chwalił Mateusz Morawiecki, a działania wspierał dom maklerski PKO BP.

Były prezes PKP Cargo Adam P. oraz byli członkowie zarządu zostali zatrzymani w związku z niegospodarnością w spółce - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. - Zarzut dotyczy wykupienia jednej ze spółek z siedzibą w Amsterdamie za kwotę zawyżoną o połowę - powiedziała money.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Chodzi o kupno 80 procent udziałów w spółce Advanced World Transport. Choć ma siedzibę w Holandii, to w rzeczywistości jest drugim największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Czechach.

Zatrzymanie byłego prezesa PKP Cargo w mocnych słowach komentuje inny były prezes - Jakub Karnowski, czyli szef PKP SA. To główna spółka kolejowa w Polsce, większościowy udziałowiec m.in. PKP Cargo. Karnowski był szefem PKP SA w latach 2012 - 2015. Był też w radzie nadzorczej PKP Cargo.

- Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczna hucpę. Zarząd PKP Cargo opublikował białą księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu - tłumaczy Jakub Karnowski, były szef PKP SA w specjalnym oświadczeniu wysłanym money.pl.

Jak podkreśla były prezes PKP - transakcja, która dziś wywołuje kontrowersje i spowodowała zarzuty dla szefa kolejowej spółki - jeszcze kilka lat temu była chwalona. A chwalić miał nie kto inny jak premier Mateusz Morawiecki, będący wtedy doradcą Donalda Tuska. Morawiecki przez pewien czas był w radzie gospodarczej, która działała przy premierze Tusku.

- Transakcję od samego początku do samego końca prowadził Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, czyli - obok PKP Cargo - inny narodowy champion. Ten zakup, który wielokrotnie chwalił premier Mateusz Morawiecki jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska, pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy. To jest wielka szansa dla naszego narodowego przewoźnika, niestety ostatnio marnotrawiona - podkreśla Karnowski.

- Według mojej wiedzy AWT jest jedyną spółką z Grupy PKP Cargo, która po 2015 roku przynosi dochód. Przypominam również, że prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld zł i umożliwiła spłatę historycznego długu PKP i dofinansowanie PKP Intercity. To pomogło między innymi w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów. Dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku - dodaje.

Karnowski nie odnosi się do informacji, że również miał być zatrzymany. Taką informację przekazali dziennikarze TVN. Nieoficjalnie ustalili, że śledczy planowali we wtorek również zatrzymać byłego prezesa PKP SA. Ani CBA, ani Prokuratura Krajowa w rozmowie z money.pl nie skomentowały tych doniesień.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP CARGO
 • zeus04 – 20.02.2019

  Pewnie nie znał szczegółów i nie studiował ksiąg tej firmy. Ja też mogłem ogólnie chwalić pomysł i koncepcje akwizycji w innych krajach, ale niekoniecznie wykonanie tegoż...

 • Alibaba – 20.02.2019

  Biedaczysko. Taki nie zaznajomony. Do dziś mu tak zostało.

 • zeus04 – 20.02.2019

  Fajnie jest doradzać, ale to polityk np. w osobie ministra lub np. premiera ponosi odpowiedzialność. Prezesi również.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....