Kolej w aglomeracji warszawskiej straciła pasażerów. Przez remonty

inforail
20.02.2019 06:28
0 Komentarzy

Podczas gdy wszystkieśrodki transportu w aglomeracji warszawskiej zanotowały wzrost liczby pasażeróww 2018 roku, kolej ich straciła.

Przez remonty. W ubiegłym roku PKP PLK prowadziły prace naliniach grodziskiej, otwockiej i radomskie, a także na linii obwodowej. Jak poinformowałdyrektor ZTM Warszawa Wiesław Witek było to głównym powodem odpływu pasażerówod kolei. Jako jedyna wynik dodatki zanotowała Warszawska Kolej Dojazdowa,która przejęła część pasażerów od Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa.

Liczę na to, że po remontach wszystko wróci do normy – z optymizmemstwierdził Witek. Zeszły rok faktycznie dla kolei w aglomeracji warszawskiejnie był zbyt udany, co potwierdzają przedstawione przez ZTM liczby. Z usługSzybkiej Kolei Miejskiej w 2018 roku skorzystało ponad 18,9 mln pasażerów.Liczba ta stanowi 1,6 proc. wszystkich przejazdów w 2018 r. W 2017 r. SKMprzewiozła ok. 23,1 mln pasażerów. Oznacza to spadek o 18 proc. Został onspowodowany zeszłorocznymi remontami infrastruktury kolejowej i związanymi ztym skróceniami tras oraz zawieszeniem części kursów miejskiego przewoźnikakolejowego – podał w komunikacie ZTM.

W statystykach podanych przez Zarząd uwzględniono także innekolejowe podróże w stołecznej aglomeracji, wykonane w ramach Wspólnego BiletuZTM-KM-WKD. Było ich łącznie ponad 35,7 mln (ok. 3 proc. wszystkichprzejazdów). W ramach wspomnianej oferty biletowej Koleje Mazowieckieprzewiozły w 2018 r. ok. 30,9 mln osób, a Warszawska Kolej Dojazdowa – ponad 4,7mln pasażerów. W przypadku pierwszego z ww. przewoźników również mamy doczynienia ze spadkiem (ok. 3 proc.) w porównaniu do 2017 r. Wówczas z usługsamorządowego przewoźnika skorzystało w stołecznej aglomeracji 32 mln pasażerów.W tych danych także widać wpływ remontów torów na liczbę podróżnych. Jakwspomniano wzrost zanotowała natomiast Warszawska Kolej Dojazdowa – w 2017 r.jej pociągami przewieziono 4,1 mln osób korzystających ze wspólnego biletu.Oznacza to, że przewoźnik zanotował w 2018 r. wzrost na poziomie 14 proc.

W 2018 roku Szybka Kolej Miejska wykonała pracę przewozowąna poziomie 13,8 mln wzkm za 145,2 mln zł zaś Koleje Mazowieckie i WarszawskaKolej Dojazdowa odpowiednio łącznie 5,9 mln pockm w ramach Wspólnego BiletuZTM-KM-WKD za 177 mln zł.


Komentarze