Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Koleje Mazowieckie współpracują ze szkołą w Teresinie

inforail
21.04.2016 11:12
0 Komentarzy

W czwartek, 21kwietnia 2016 r., Koleje Mazowieckie i Zespół Szkół imienia Prymasa TysiącleciaStefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie podpisały porozumienie o współpracy.

Jego celem jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwojuszkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształceniauczniów w zawodach związanych z kolejnictwem.

W dobie coraz większego rozwoju kolei w Polsce orazzwiązanego z tym rosnącego zapotrzebowania na zatrudnianie osób posiadającychwiedzę z zakresu utrzymania i eksploatacji taboru kolejowego niezbędna jestpromocja zawodów związanych z koleją, zwłaszcza wśród osób młodych, którepodejmują decyzję ws. wyboru swojego zawodu.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu przeglądów i naprawpojazdów szynowych spółka Koleje Mazowieckie planuje budowę nowoczesnej bazyutrzymaniowo-naprawczej taboru kolejowego w Sochaczewie. Zakończenie budowyzaplanowane jest na koniec 2019 r. Może tam znaleźć zatrudnienie około 200osób.

Z myślą o rozwoju branży kolejowej na Mazowszu oraz mając nauwadze plan budowy nowej bazy napraw taboru, zarząd KM nawiązał współpracę zeStarostą Sochaczewskim, w celu utworzenia klasy o profilu kolejowym, w ZespoleSzkół im. Prymasa Tysiąclecia StefanaKardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Uczniowie i nauczyciele będą mieli dostępdo wiedzy z zakresu nowych technologii stosowanych w kolejnictwie oraz będąmieli możliwość uczestnictwa w praktykach zawodowych organizowanych przezspółkę, poszerzając tym samym swoją wiedzę zawodową i umiejętności.

-Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą, ponieważ jest toogromna szansa rozwoju nie tylko dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, alerównież dla mieszkańców Teresina i okolic. Dbamy o to, aby nasi uczniowie niebyli beneficjentami Urzędu Pracy jako bezrobotni, a wręcz przeciwnie, byliwysokiej klasy specjalistami i osiągali sukcesy zawodowe, a to gwarantuje namwspółpraca ze spółką Koleje Mazowieckie, która jest prężnie rozwijającą sięfirmą i zapewnia dostęp do praktyk zawodowych, a w przyszłości miejscazatrudnienia – powiedziała Ewa Odolczyk, dyrektor Zespołu Szkół.

W ramach zawartego porozumienia o współpracy spółka ?KolejeMazowieckie – KM? zapewni odpowiednie miejsca pracy, urządzenia i warsztatyuczniom szkół odbywającym praktyki zawodowe, a tym samym umożliwi praktycznąnaukę zawodu i staże na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, zuwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Swąopieką spółka ?Koleje Mazowieckie – KM? obejmie także nauczycieli, pomagając imw podnoszeniu kwalifikacji. Dla najzdolniejszych uczniów przewidziano stypendia.Co ważne – szkoła będzie na bieżąco informowana o potrzebach zatrudnieniaabsolwentów przez ?Koleje Mazowieckie – KM?, tak by można było dostosowaćofertę kształcenia do realnych potrzeb rynku pracy.

– To nie jest nasze pierwsze porozumienie związane zpromocją zawodów kolejowych oraz pomocą merytoryczną w kształceniu młodzieży.Podobne porozumienie w 2013 r. podpisaliśmy także z powiatem wołomińskim, zktórego szkołami technicznymi współpracujemy. Ważnym krokiem w tym zakresiebyło porozumienie z Zespołem Szkół im. S. Wysockiego w Warszawie, zawarte w2006 r. Na jego mocy w szkole działa klasa o profilu technik elektroenergetyktransportu szynowego, nad którą mamy patronat, a wielu absolwentów szkoły dziśpracuje Kolejach Mazowieckich. Myślę, że kolej w Polsce jest tą gałęziątransportu, która będzie się dynamicznie rozwijać. Nie będzie to jednakmożliwie bez gruntownie wykształconej młodzieży ? podkreślał Czesław Sulima,członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny ?Kolei Mazowieckich ? KM?.

O potrzebie pozyskiwania gruntownie wykształconej młodzieżyprzekonany jest także Mirosław Adam Orliński, radny województwa mazowieckiego,wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej.

– Z punktu widzenia samorządu województwa mazowieckiegorealizacja projektu dotyczącego budowy bazy naprawczej taboru kolejowego niebędzie możliwa bez odpowiedniej kadry. Dzisiejsze porozumienie stworzymożliwość kształcenia młodzieży w odpowiednim kierunku, pozwoli na zdobycieprzez nią odpowiednich umiejętności oraz wiedzy na temat nowych technologii -powiedział radny.


Komentarze