Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejowa majówka w łódzkim

inforail
28.04.2017 13:43
0 Komentarzy

W Spale -miejscowości, która w ostatnim plebiscycie na najlepszy kurort i letniskoprzeprowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną zdobyła pierwsze miejsce wŁódzkiem – rozpocznie się w niedzielę pierwszy tegoroczny jarmark antyków irękodzieła artystycznego.

„Do Spały można w ciągu godziny dojechać z Łodzi czyWarszawy i fantastycznie spędzić weekend. Na turystów czekają nie tylkoatrakcje związane z jarmarkiem. Amatorzy czynnego wypoczynku mogą wybrać się naspływ Pilicą – czeka na nich ponad tysiąc kajaków” – podkreślił wójt gminyInowłódz Bogdan Kącki.

Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Artystycznego kilka lattemu został uznany za Najlepszy Produkt Turystyczny Roku. Obok antyków, starocii prac twórców ludowych można na nim nabyć regionalne specjały – miód, sery,wypieki. Impreza odbywa się w malowniczym centrum Spały nad stawem.

Trzy spalskie specjalności to sport – działa tam CentralnyOśrodek Sportu, w którym o formę dbają polscy olimpijczycy, historia – było toulubione letnisko ostatniego cara Rosji Aleksandra III i polskich elit okresumiędzywojnia m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego oraz przyroda, czylifragment dawnej puszczy nad Pilicą, w którym Spała jest położona.

„Na co dzień żyje w Spale 400 mieszkańców, natomiastbaza miejsc noclegowych sięga 1,5 tys. W plebiscycie na najlepszy kurort iletnisko przeprowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną miejscowośćzajęła ostatnio pierwsze miejsce w województwie i szóste w kraju – pokonującnawet tak słynne miejscowości jak Sopot czy Busko Zdrój” – zaznaczyłwicedyrektor spalskiego oddziału Regionalnej Organizacji Turystycznej RobertPapis.

Spływy kajakowe Pilicą ze Spały do Inowłodza poleca takżeznawca najpiękniejszych zakątków w regionie łódzkim – dyrektor Zespołu ParkówKrajobrazowych Woj. Łódzkiego Hieronim Andrzejewski.

„Niezapomnianych wrażeń może dostarczyć również spływkajakowy górną Wartą od Działoszyna do Kamionu, czyli przez obszarZałęczańskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka nie jest wymagająca, natomiastwidoki – niezwykłe. Warto wyjść czasem z kajaka i wejść np. na Górę ŚwiętejMałgorzaty, by zobaczyć piękne mezozoiczne skały. Warto dojść do pobliskiegoŻabiego Stawu – na pewno są w nim już płazy odzywające się głośnym chórem”- powiedział PAP.

Inna propozycja na majówkę to rowerowa wyprawa wmiędzyrzecze Warty i Widawki, mało uczęszczanymi i malowniczymi szlakami. Możnanimi dotrzeć do najsłynniejszych miejsc Załęczańskiego Parku Krajobrazowego,np. Strońska, z którego można podziwiać panoramę doliny Warty, największego wregionie jesionu, bunkrów z okresu II wojny światowej.

Specjalną ofertę na majówkę przygotowała Łódzka KolejAglomeracyjna – pasażerowie wykupujący bilet na przejazd ŁKA otrzymają zniżkina podróż rogowską Koleją Wąskotorową i wstęp do Arboretum w Rogowie.

W Rogowie zatrzymywać się będą wszystkie pociągi ŁKASprinter, zarówno te kursujące z Łodzi do Warszawy jak i odwrotnie. Spółka natej trasie uruchamia w weekendy i wybrane święta pięć par połączeń. Podróż zŁodzi do Rogowa trwa 23 minuty, a z Warszawy Centralnej można tam dotrzeć wgodzinę.

Obecnie w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiegopodziwiać można m.in. kwitnące różaneczniki i magnolie, a w alpinarium sasankii pierwiosnki. To jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Położonyjest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego, w którym znajdujesię jedna z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew oraz krzewów EuropyŚrodkowo-Wschodniej.


Komentarze