TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Linia kolejowa z Jastrzębia do Katowic zostanie odtworzona?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 27.06.2018 15:37:25
Linia kolejowa z Jastrzębia do Katowic zostanie odtworzona?

Samorządy lokalne i samorząd woj. śląskiego chcą odtworzenia kilkudziesięciokilometrowej linii kolejowej łączącej Jastrzębie-Zdrój z Katowicami. Poprawi to nie tylko komunikację w regionie, ale też przyniesie korzyści ekonomiczne i ekologiczne – przekonują.

W środę w Urzędzie Miejskim w Jastrzębiu-Zdroju podpisano list intencyjny w tej sprawie. Uczestnicy spotkania omawiali m.in. kwestie ewentualnego współfinansowania stadium wykonalności projektu. Obok włodarzy miast, przez które miałaby przebiegać linia kolejowa, w spotkaniu uczestniczył również marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

"Cieszę się, że samorządowcy coraz częściej dostrzegają potencjał kolei. Kolej to nie tylko czas, to także jakość i komfort podróży i jestem głęboko przekonany, że współpraca samorządów sprawi, że za kilka lat będziemy wspólnie otwierać tę linię" - powiedział Saługa.

Władze liczącego blisko 90 tys. mieszkańców Jastrzębia-Zdroju od kilku lat starają się o powrót pociągów osobowych. To największe miasto w Polsce które nie ma dostępu do kolei pasażerskiej. Do centrum aglomeracji można się z niego dostać jedynie drogami. Ostatni pociąg z Jastrzębia-Zdroju do Katowic odjechał kilkanaście lat temu linią ostatnią linią pasażerską przebiegającą przez Jastrzębie - nr 159.

List intencyjny zakłada odtworzenie linii kolejowej na odcinku ponad od Jastrzębia-Zdroju przez Pawłowice i Żory do Katowic, co będzie wymagało odbudowy infrastruktury na kilku odcinkach. Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się: miasto Jastrzębie Zdrój, Żory, Czerwionka Leszczyny, Orzesze, Mikołów i Łaziska Górne oraz gmina Pawłowice. Liderem przedsięwzięcia zostanie miasto Jastrzębie-Zdrój.

"Wszystkim nam zależy, żeby dbając o aspekt ekologiczny stworzyć takie warunki, by mieszkańcy mogli bez przeszkód dotrzeć do stolicy województwa. Przed nami dużo pracy, w zespołach roboczych i przy przygotowaniu studium wykonalności dla tego projektu, ale zdajemy sobie sprawę, że to szansa dla nas wszystkich, dlatego warto podjąć to wyzwanie wspólnie" – przekonywała prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Jak napisano w liście intencyjnym, celem realizacji projektu jest poprawa dostępności komunikacyjnej regionu, jako nieodłącznego elementu rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego tej części województwa śląskiego.

"W odniesieniu do rosnącego zapotrzebowania związanego z transportem zbiorowym oraz mając na uwadze ekonomiczne i ekologiczne korzyści wynikające z organizacji publicznego transportu, uznaje się za priorytetowe szeroko zakrojone działania związane z odtworzeniem linii kolejowej na odcinku z Jastrzębia-Zdroju do Katowic" - przekonują samorządowcy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
Jastrzębie-Zdrój
  • Marcin Sudi Sudione – 27.06.2018

    Musi zostać odtworzona!

  • Jarosław Polok – 28.06.2018

    Najbardziej sensowne jest odtworzenie całej linii 159 od Orzesza do Wodzisławia Śląskiego oraz linii 170 Jastrzębie - Zebrzydowice. Z trudniejszych elementów to wiadukt nad 169 ze zjazdem na 169 oraz wiadukt nad A1. Odtworzenie linii od Jastrzębia do Orzesza bez odbudowy na Wodzisław oraz odbudowy na Zebrzydowice to szybki jej koniec do roku maks 2. Po pierwsze szkody górnicze i niekończące się roboty i ograniczenia prędkości na odcinku Pawłowice -Jastrzębie Graniczna upad na tym odcinku średnio 5-10 metrów w ciągu 10 lat. Drugi powód to linia krańcowa i zbyt mało ilość osób. Problem można rozwiązać puszczając wszystkie pociągi z Cieszyna przez Zebrzydowice Jastrzębie Pawłowice Żory Orzesze do Katowic. Dodatkowo wydłużając SKM z Wodzisławia do Jastrzębia, a z drugiej strony do Żor lub nawet zamknąć w pętlę. Dodatkowo pociągi weekendowe z Gliwic posyłać przez Rybnik Wodzisław Jastrzębie Wisła. Niektóre pociągi miedzy narodowe puszczać przez Zebrzydowice Jastrzębie Żory Orzesze Tychy Katowice. Czytaj więcej: http://inforail.pl/linia-kolejowa-z-jastrzebia-do-katowic-zostanie-odtworzona-_more_106247.html#

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....