TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Łódź Fabryczna dopuszczona do eksploatacji
InfoRail - Opublikowano: 09.12.2016 14:12:38 1 komentarz
Tylko jedna osoba wie, czy otwarty zostanie Fabryczny (źródło: UM Łódź)

Nowy multimodalny dworzec Łódź Fabryczna oraz prowadzący do niego tunel i droga kolejowa zostały w piątek dopuszczone do eksploatacji. Obiekt zostanie otwarty w niedzielę, co wiąże się z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy. Pierwszy pociąg wjedzie na Fabryczną o godz. 5.30.

Budowa multimodalnego, podziemnego dworca Łódź Fabryczna ? największa tego typu inwestycja w Polsce, łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy ? trwała pięć lat. Jej wartość to 1,75 mld zł brutto. W piątek zakończył się etap testów i odbioru technicznego obiektu.

O udzieleniu przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego pozwoleń na użytkowanie "tunelu kolejowego wraz z drogą kolejową i sieciami oraz budynku dworca Łódź Fabryczna wraz z podziemną stacją i niezbędną infrastrukturą kolejową, wielostanowiskowym przystankiem dla autobusów dalekobieżnych i regionalnych, podziemnym parkingiem samochodów osobowych, sieciami i instalacjami wewnętrznymi oraz zjazdami z dróg publicznych i zewnętrznych," poinformowało w piątek biuro prasowe wojewody łódzkiego.

Według urzędników wydany dokument potwierdza, że obiekty i roboty budowlane wykonane zostały zgodnie z warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę wydanymi dla tej inwestycji przez wojewodę łódzkiego.

Również w piątek na dworzec Łódź Fabryczna dotarł pociąg techniczny, który w 65 minut pokonał trasę z Warszawy Wschodniej. Wcześniej wjazd na nową stację przetestowano w ramach ponad 60 jazd zrealizowanych przez przewoźników, którzy będą korzystać z dworca ? PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

"To wyjątkowa inwestycja i jestem bardzo zadowolony z efektu prac. Dziękuję wszystkim, którzy mieli udział w tym ogromnym przedsięwzięciu, za ich zaangażowanie i pracę w realizacji budowy dworca" - podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwo Andrzej Bittel, który wraz z przedstawicielami PKP PLK oraz wykonawców inwestycji podróżował pociągiem ze stolicy.

Pierwszym składem, który ? w ramach regularnych połączeń ? wjedzie na perony nowego dworca o godz. 5.30 w niedzielę, będzie pociąg ze Skierniewic. Siedem minut wcześniej na stacji Łódź Widzew wsiądzie do niego prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz łodzianie, którzy m.in. poprzez media społecznościowe wyrażają duże zainteresowanie wydarzeniem.

Podróżni wysiądą na peronach znajdujących się 16 m pod ziemią; do każdego z nich dociera światło słoneczne, co jest możliwe dzięki szklanym panelom zamontowanym na dachu. Kasy i poczekalnie znajdują się na poziomie 8 m pod ziemią.

Na uroczystość otwarcia dworca przygotowano w Łodzi wiele atrakcji. Już od rana na zwiedzających czekać będzie znajdujący się w pobliżu Fabrycznej zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni EC1 ? Miasto Kultury, w którym będzie można obejrzeć pokaz w najnowocześniejszym w kraju planetarium, czy poznać obiekty powstającego właśnie Centrum Nauki i Techniki.

Od godz. 10 uruchomione zostaną przejazdy trambusem ? od dworca przez EC1 na jarmark świąteczny przy ul. Piotrkowskiej. Łodzianie będą też mogli odbyć wycieczkę autobusową po Nowym Centrum Łodzi. Na ul. Traugutta, naprzeciwko dworca, pojawi się artystycznie odnowiona zabytkowa lokomotywa.

Jak informuje PKP PLK, według nowego rozkładu od niedzieli przez nowy dworzec kursować będzie średnio 128 pociągów, w tym 36 PKP Intercity, 36 ŁKA i 56 Przewozów Regionalnych. Obiekt jest w stanie obsłużyć ok. 150 pociągów dziennie.

Kontynuacją projektu udrożnienia łódzkiego węzła kolejowego ma być budowa tunelu średnicowego, łączącego Łódź Fabryczną z dworcem Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Jego szacowany koszt to 2 mld zł brutto; PKP PLK ogłosiło niedawno przetarg na realizację tej inwestycji. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź-Fabryczna
PKP PLK
  • antyKOD – 10.12.2016

    Jak zwykle PełOwcy pierwsi do przecinania wstęg . Pewnie z nadzieją , że może załapią się na jakieś ośmiorniczki, choćby nawet mieli otwierać nie otarty dworzec.......ale skoro bufetowa z kopaczką mogła otwierać metro w Warszawie przed odbiorami...........??????

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....