TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Marszałkowie szykują dojazd do CPK przez CMK
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.03.2018 08:00:28
Marszałkowie szykują dojazd do CPK przez CMK

List intencyjny ws. współpracy przy rozbudowie i modernizacji infrastruktury kolejowej podpisali w środę marszałkowie woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Umowa dotyczy wspólnego przygotowania dokumentacji przedprojektowej na zelektryfikowanie łączącej obydwa regiony linii kolejowej nr 25.

Umowę podpisano w Opocznie (Łódzkie), gdzie przebiegają linia nr 25 oraz Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) – obecnie najszybsza linia kolejowa w Polsce.

Głównym założeniem podpisanego listu intencyjnego jest podjęcie współpracy przez władze obu regionów w zakresie przygotowania dokumentacji przedprojektowej związanej z elektryfikacją i modernizacją linii kolejowej nr 25 oraz rozbudowa sieci w obrębie tej linii, by później połączyć ją z CMK.

Jak przekonywali marszałkowie – działania województw są równoległe z działaniami rządowymi ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), do którego - z obydwu regionów - najszybszy dojazd koleją przebiegałby właśnie przez CMK.

"Dla mieszkańców oznaczałoby to nową jakość życia. Kiedyś pokonanie takich dystansów zajmowało ok. 3 godz. i więcej, dzisiaj jest to niecała godzina. Mieszkańcy zyskają przez to dostęp do rynku pracy, mobilność zawodowa ułatwia także kształcenie w bardziej prestiżowych ośrodkach. Generalnie, wszyscy na tym zyskują" – mówił marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Z kolei marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że "perspektywa CPK daje wszystkim szansę na to, żeby połączenia kolejowe były pierwszoplanową komunikacją, by te linie były zmodernizowane". "Obserwujemy tutaj duży ruch pasażerski (ze stacji w Opocznie – PAP), zarówno z obszaru woj. łódzkiego i świętokrzyskiego, dlatego myślę, że może być to ważne miejsce dla naszych dwóch województw, a nic tak nie łączy sąsiadów, jak szybkie połączenie" – dodał.

Obecnie władze woj. łódzkiego planują z funduszy unijnych zelektryfikować odcinek kolejowy z Opoczna do Tomaszowa Mazowieckiego. Ze strony woj. świętokrzyskiego, jednym z najważniejszych elementów koncepcji jest modernizacja linii kolejowej od Skarżyska – Kamiennej do Opoczna oraz budowa nowej trasy kolejowej Tumlin – Wąsosz Konecki. Wybudowanie linii o długości ok. 25 km. pozwoliłoby na połączenie tras kolejowych nr 8 i 25, powiązanie Kielc i północnej części województwa z CMK, i w efekcie szybkie połączenia kolejowe z Kielc do Warszawy, Łodzi, Poznania i Szczecina oraz do CPK.

"Dzięki temu, możliwe byłoby dotarcie z Kielc do CPK w ciągu godziny. Jest to bardzo ambitny plan, warto jest się o niego postarać" – podkreślił Jarubas.

Szacowany koszt prac przedprojektowych to ok. 2,5 mln zł. 15 km trasy leży po stronie łódzkiej, 41 po stronie świętokrzyskiej, dlatego dokumentację obydwa regiony sfinansują proporcjonalnie. Do współpracy zaproszony zostanie także zarządca infrastruktury kolejowej - PKP Polskie Linie Kolejowe.

Linia kolejowa nr 25 na odcinku od Skarżyska-Kamiennej, przez Opoczno do Tomaszowa Mazowieckiego, pozostaje jedynym istotnym niezelektryfikowanym odcinkiem sieci kolejowej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Obecnie z Krajowego Programu Kolejowego linia 25 modernizowana jest jedynie na odcinku od Sandomierza do Skarżyska-Kamiennej. Dalszy fragment do Końskich trafił na listę rezerwową.

Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie do 66 mld zł, przy pomocy których w całym kraju zrealizowanych ma być 220 projektów kolejowych. Jego głównym zadaniem jest poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów.

We wrześniu 2017 r. rząd zarekomendował budowę CPK Solidarność w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt szacuje się na 20-30 mld zł, a uruchomienie lotniska miałoby nastąpić ok. 2027-2028 r. W listopadzie br. rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a port ma być budowany przez kolejnych osiem lat.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Opoczno
CMK
świętokrzyskie
łódzkie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....