TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Massel: Pieniądze z UE trafią na projekty aglomeracyjne
PAP - Opublikowano: 16.05.2013 11:49:29
Nowe środki unijne na kolei trafią przede wszystkim na projekty korytarzowe i aglomeracyjne, czyli najbardziej obciążone magistrale o dużym znaczeniu gospodarczym, a także połączenia wewnątrz dużych aglomeracji - poinformował wiceminister transportu Andrzej Massel.
Massel był w środę pytany o tę kwestię podczas jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wskazał, że przy planowaniu nowych inwestycji w pierwszej kolejności uwzględniany jest istniejący i przewidywany ruch, a także kryteria możliwości zwiększenia prędkości oraz położenia - z preferencją dla projektów sieci transeuropejskiej. \'Szczególnie jest to widoczne na przykładzie woj. śląskiego, na terenie którego generowane są największe strumienie ładunków, a gdzie infrastruktura kolejowa generalnie jest w najgorszym stanie w porównaniu do pozostałych województw\' - zaznaczył wiceminister.
To dlatego od niedawna resort kładzie duży nacisk na trwające już - również w ramach projektów unijnych - tzw. rewitalizacje, polegające na przywracaniu pierwotnych parametrów linii kolejowych. Duża część tych prac dotyczy woj. śląskiego - obejmują one przede wszystkim trasy, którymi odbywa się wywóz towarów z Górnego Śląska, m.in. odcinki Częstochowa-Koluszki czy Kalety-Kluczbork.
Wkrótce do kilku realizowanych już w regionie zadań tego typu dojść ma rewitalizacja prowadzącego do granicy z Czechami połączenia Rybnik-Chałupki. W ostatnim czasie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zdecydowała, że do rozpoczęcia tam prac nie jest konieczne opracowanie czasochłonnego raportu środowiskowego.
\'To umożliwi natychmiastowe rozpoczęcie tej inwestycji, zresztą bardzo istotnej w kontekście nowej perspektywy finansowej UE, jako trasy objazdowej dla linii E65 Katowice-Zebrzydowice-Ostrava, która po roku 2014 będzie poddawana kompleksowej modernizacji\' - wskazał Massel.
Jak zaznaczył, odcinek ten - jako element VI paneuroejskiego korytarza transportowego - będzie kandydatem do finansowania z instrumentu Connecting Europe Facility, czyli nowego funduszu przeznaczonego na rozwój sieci transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych. Prace te będą miały też międzynarodowe znaczenie, gdyż czescy i słowaccy partnerzy zwracają uwagę na wąskie gardła po polskiej stronie w pobliżu granic.
Massel akcentował w środę, że przewozy towarowe mają w coraz większym stopniu charakter międzynarodowy, a linie kolejowe, którymi się odbywają, są preferowane przez Komisję Europejską. W tym kontekście z nowych środków unijnych remontowane będą, prócz trasy Katowice-Zebrzydowice, m.in. połączenie Warszawy z Litwą w ramach tzw. Rail Baltica, nieodnowione jeszcze odcinki między Wrocławiem i Poznaniem, czy w nieco mniejszym, niż pierwotnie zamierzano zakresie trasa Poznań-Szczecin.
W kontekście promowanego przez UE rozwoju transportu intermodalnego rośnie znaczenie tras z północy na południe kraju - zwłaszcza w relacjach Śląsk-Trójmiasto i Śląsk-Szczecin/Świnoujście. Kluczowymi tu inwestycjami kontynuowanymi w ramach nowych środków unijnych będzie doprowadzanie brakujących odcinków magistral węglowej i nadodrzańskiej do wysokich standardów przepustowości i nacisku osi.
Kolejną grupą inwestycji będą kolejowe trasy aglomeracyjne. Jak wynika z głosów samorządów i przewoźników, nadal są tam ogromne potrzeby, zarówno w zakresie modernizacji jak i rozbudowy istniejących linii, w celu wydzielenia osobnych torów dla ruchu aglomeracyjnego.
Massel ponownie powołał się na przykład śląski i bardzo mocno zdegradowaną główną linię kolejową tego regionu. \'Nauczyliśmy się już myśleć bardzo przyziemnie na zasadzie prostego odtworzenia. W przyszłej perspektywie jedną z takich inwestycji może być główny ciąg przewozowy wschód-zachód w aglomeracji górnośląskiej, czyli Gliwice-Katowice-Sosnowiec Jęzor, gdzie w jak największym stopniu chcielibyśmy doprowadzić do separacji ruchu pasażerskiego w aglomeracji od przewozów dalekobieżnych i towarowych, aby poprzez separację ruchu - nawet na oddzielnej parze torów - uzyskać zupełnie inny efekt transportowy\' - powiedział Massel.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Unia Europejska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....