TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Metropolia szykuje koncepcję kolei. Metropolitalnej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 24.05.2018 20:27:56
Metropolia szykuje koncepcję kolei. Metropolitalnej

Na przełomie maja i czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosi przetarg na opracowanie koncepcji tzw. kolei metropolitalnej. Metropolia dopuszcza przy tym różne technologie i rozwiązania – z wykorzystaniem obecnych linii, jak i budową zupełnie nowych.

Jak poinformował w czwartek PAP członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek, w piątek gotowy będzie opis tego zamówienia, a ogłoszenia przetargu należy spodziewać się w ostatnich dniach maja lub na początku czerwca.

"To będzie opracowanie mówiące – my to nazywamy +koleją metropolitalną+ - generalnie o połączeniach szynowych, które powinny funkcjonować na terenie Metropolii. Koncepcja powinna zawierać różne – trzy, może cztery - warianty różnych technologicznie rozwiązań, możliwe do przeprowadzenia" - powiedział PAP Kwitek.

Warianty te będą mogły obejmować zarówno połączenia tworzone w oparciu o istniejącą infrastrukturę, budowaną od podstaw, jak i mieszaną – bez określenia technologii. Będą mogły uwzględniać różne typy transportu szynowego, od tramwaju, przez tzw. lekkie metro, po różne warianty kolei ciężkiej. Możliwe będzie różnicowanie rozwiązań w różnych częściach GZM.

Wybór poszczególnych wariantów zostanie dokonany m.in. na podstawie ustaleń powstającego obecnie studium transportowego, którego część związana z tzw. modelem ruchu (czyli przemieszczaniem się pasażerów w obrębie i okolicach GZM) będzie gotowa we wrześniu br. (całość studium ma być ukończona w 2019 r.).

"Dopiero na tej podstawie, wiedząc jak przemieszczają się pasażerowie, będziemy wiedzieli, jaki środek transportu zastosować do danego potoku pasażerskiego" - wyjaśnił Kwitek. Jak dodał, władze Metropolii zakładają, że koncepcja kolei metropolitalnej będzie gotowa do końca br. Efekty prac nad nią będą konsultowane z miastami i gminami członkowskimi oraz mieszkańcami.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy ma zajmować się m.in. transportem publicznym.

GZM utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji od dotychczasowych organizatorów – planowo od 2019 r. Od początku br. Metropolia zapewniła wspólną taryfę i bezpłatne przejazdy dla dzieci do 16 lat. Obecnie pracuje nad biletem obejmującym możliwość przejazdów Kolejami Śląskimi. Docelowo kolej metropolitalna ma stać się częścią spójnej sieci komunikacyjnej w GZM.

Zgodnie z tegoroczną uchwałą budżetową Metropolii, w tym roku jej dochody mają wynieść ok. 360 mln zł (w tym blisko 330 mln zł z zapewnionego ustawowo udziału w podatku PIT oraz 30 mln ze składek członkowskich). Szacowane w prognozie finansowej dochody GZM w 2020 r. to ok. 380 mln zł (w tym ponad 340 mln zł z PIT).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metropolia
GZM
kolej metropolitalna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....