TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Mobilna sprzedaż biletów PKP IC
Ryszard Piech - Opublikowano: 16.04.2009 13:08:41 1 komentarz
Mobilna sprzedaż biletów PKP IC

Pasażerowie podróżujący pociągami spółki PKP IC mogli od pewnego czasu zauważyć, że konduktorzy w pociągach zostali wyposażeni w elektroniczne drukarki biletów. Dzięki temu bilety wypisywane ręcznie na blankiecie odeszły w niepamięć. Jednak, co jeszcze bardziej znamienite system ten został opracowany i wdrożony przez spółkę PKP Informatyka.

  

Zazwyczaj o grupie PKP mówi się jedynie w negatywnym sensie, pokazując szereg nieefektywności oraz braki do jakichkolwiek zmian. Jednak w tym morzu negatywności możemy odnaleźć również chlubne perełki. Jedną z takich jest nowoczesny system sprzedaży biletów wdrażany w spółce PKP Intercity, która korzystając z dobrej koniunktury zainwestowała w swoją przyszłość. Jednak, co równie ważne system ten został zaprojektowany, wykonany i wdrożony przez kolejną spółkę z grupy PKP, mianowicie PKP Informatyka. Miejscem do zaprezentowania tych dokonań stała się debata „Transport Zrównoważony”, natomiast sam system zaprezentował Jerzy Moskwa –Dyrektora Biura Marketingu i Sprzedaży PKP Informatyka.

Bazą całego systemu stał się moduł KURS’90 / 2008, którego wdrażanie znajduje się w ostatniej fazie. Moduł ten stanowi bazę dla całego systemu powiązań umożliwiającego zakup biletów nie tylko w kasach biletowych. Ta najbardziej tradycyjna forma sprzedaży biletów na pociągi pozostaje nadal zachowana. System współpracuje zarówno ze starszym sprzętem występujących w kasach PKP PR, jak również z nowymi terminalami z ekranami dotykowymi, które rozpowszechniły się w kasach PKP IC. Z systemem Kurs współpracuje również elektroniczna sprzedaż biletów przez internet w formie e-IC, z której zapewne część czytelników już skorzystała wybierając się w podróż. Sprzedaż biletów w tej formie jest bardzo praktyczna i w przyszłości można liczyć, że znaczna ilość pasażerów będzie kupowała bilety właśnie w taki sposób. Powód jest prosty –zakup biletu można wykonać bez wychodzenia z domu, bez czekania w kolejce do kasy, czy wcześniejszego stawiania się na stację w celu zakupu biletu.

Jednak na tym nie koniec elementów składowych systemu mobilnej sprzedaży biletów, ponieważ oprócz tradycyjnych kas i internetu do pociągów IC można wsiąść bez biletu, który można (oczywiście za dopłatą) kupić u konduktora. W dawnych czasach było możliwe zakupienie biletu jedynie za gotówkę, a sam bilet był wypisywany długopisem na tradycyjnym papierowym blankiecie. Jak odległe jest to rozwiązanie od współczesności chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak i w tym przypadku nowy system sprzedaży biletów PKP IC obejmuje innowację w postaci podsystemu określanego mianem Merkury. System ten składa się z mobilnej kasy (Terminal IT-3100), gdzie konduktor wprowadza dane dotyczące biletu, sposobu płatności oraz wydaje polecenie drukowania. Sam bilet jest drukowany przez drukarkę fiskalną Vega-Mobil, która komunikuje się z terminalem za pomocą technologii Bluetooth. Oczywiście nie ma co kryć, że bilety PKP IC do najtańszych nie należą, a bezpieczeństwo na dworcach często pozostawia wiele do życzenia, stąd paradowanie z dużą gotówką podczas podróży jest bardzo niebezpieczne. Jednak we współczesnym świecie wyposażonym w szereg kart płatniczych oraz kredytowych niedogodność tą da się wyeliminować. W związku z tym terminal ma połączenie za pomocą kabla RS 232 z urządzeniem PINPAD 13070 do zapłaty właśnie poprzez te formy płatności. Dzięki temu zakup biletów w pociągu staje się znacznie bardziej przyjemnym, niż miało to miejsce wcześniej. Kasa mobilna posiada również wbudowaną kamerę, którą można zrobić zdjęcie pasażerowi odmawiającemu zapłacenia za przejazd, awanturującemu się, pijanemu lub w jakikolwiek inny sposób zakłócającym spokój.

  

Wszystkie trzy sposoby sprzedaży biletów z jednej strony komunikują się obustronnie z systemem KURS, natomiast z drugiej wysyłają jednostronnie informacje do odrębnego systemu rozliczeń analiz i statystyk. Jak więc widać system ten jest na wskroś nowoczesny i jedynie pozytywnie można ocenić jego wprowadzenie, które pozwoliło na zaprzestanie długotrwałego wypisywania biletów blankietowych, które niejednokrotnie miały mało do czynienia z czytelnością –w końcu przy ciągłych wibracjach wagonów ciężko napisać coś czytelnie. Pozytywnym jest również wprowadzenie możliwości płatności kartą w pociągu, oraz fakt, że otrzymujemy wydruk potwierdzający zapłatę. Teoretycznie możliwe byłoby również wydrukowanie faktury za bilet, jednak ta opcja jest najprawdopodobniej na razie niedostępna. Dzięki systemowi mobilnej sprzedaży podróż koleją nie koniecznie musi oznaczać odstania dłuższego czasu w kolejce do kasy, co wiąże się z cennym straconym czasem. Paradoksalnie bowiem wartość dopłaty do biletu zakupionego w pociągu jest mniejsza niż wartość godziny pracy pasażera. Wobec tego zakupienie biletu w pociągu może być atrakcyjną alternatywą, a system Merkuty znacznie podnosi komfort skorzystania z tej opcji. Równie ważne jest wprowadzenie sprzedaży biletów przez internet, czym PKP IC przynajmniej częściowo zaczyna podążać za zachodem i oby ten kierunek nadal się utrzymywał.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP
PKP IC
PKP Informatyka
KURS
Merkury
e-IC
  • Pasażer – 17.04.2009

    Pierwszym przewoźnikiem w Polsce który wprowadził taką sprzedaż był PCC-Rail, ponad rok temu.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....