TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Na dalsze podróże najchętniej wybieramy kolej
InfoRail.pl - Opublikowano: 07.11.2019 09:45:31
Na dalsze podróże najchętniej wybieramy kolej

Komfort i czas przejazdu oraz troska o klimat skłaniają nas ku podróży pociągami. Większe zainteresowanie koleją widać w PKP Intercity, które bije kolejne rekordy przewiezionych pasażerów.

Pociągami jeździ cały przekrój społeczeństwa – rodzice z dziećmi obok seniorów i studentów. Przeważają podróże między Warszawą a Krakowem, Trójmiastem i Katowicami. Jak wynika z badania "Świadomość zmian klimatycznych", przeprowadzonych na zlecenie portalu busradar.pl, niemal 92% Polaków uważa, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie wybierając się w dalszą podróż, najczęściej decydujemy się na pociąg. Za tym środkiem transportu przemawia wygoda (33%), czas podróży (27%) i troska o środowisko (26%) .

Koleją przez Polskę

Ten zwrot w stronę kolei bardzo dobrze widać na polskich torach. Za przykład może służyć PKP Intercity, które od kilku lat notuje wzrost liczby pasażerów. W 2015 roku było ich ponad 31 mln, rok później już 38,5 mln, a w 2018 r. aż 46,1 mln. Tegoroczny wynik zapowiada się nie mniej imponująco – tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów PKP Intercity przewiozło ponad 36,7 mln pasażerów, czyli o 2 mln więcej niż przed rokiem. Z największym polskim przewoźnikiem kolejowym podróżuje cały przekrój społeczeństwa, niezależnie od wieku i statusu społecznego.

To pokazuje, że nasza oferta jest coraz bardziej kompleksowa i ściśle odpowiada potrzebom pasażera. Ich rosnącą liczba to dla nas powód do satysfakcji i dalszej pracy nad poprawą jakości usług. Chcemy, by podróże z nami, niezależnie czy w drodze do pracy, czy na wypoczynek, kojarzyły się z dobrze spędzonym czasem – mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa PKP Intercity.

Studenci rządzą w pociągach

Jedną z wyróżniających się grup pasażerów stanowią studenci. Tych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku było w pociągach PKP Intercity niemal 5,1 miliona, co stanowi 17% wszystkich przewiezionych w tym czasie osób. W stosunku do zeszłego roku przybyło ich w tym okresie 40 tysięcy, czyli tylu, ilu zmieściłoby się w 100 pociągach typu Pendolino. To zasługa m.in. atrakcyjnej oferty – komfortu przejazdu i konkurencyjnej ceny, dzięki ulgom ustawowym honorowanym przez przewoźnika. Dzięki temu studenci mogą kupić bilety na wszystkie relacje i we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity o 51% taniej. Co więcej, ulgi ustawowe łączą się z innymi promocjami spółki, np. Wcześniej Taniej, pozwalającej oszczędzić jeśli planujemy podróż z wyprzedzeniem.

Tak najmłodsi, jak i starsi

Kolejne grupy pasażerów, które szczególnie upodobały sobie podróże z PKP Intercity to seniorzy oraz rodziny. Starsi podróżni pozostają wierni przewoźnikowi – podobnie jak na koniec września 2018 r. stanowią 9% wszystkich pasażerów. Na podróż z kolejową spółką zdecydowało się już niemal 2,7 mln seniorów. Może to wynikać z faktu, że osoby, które ukończyły 60. rok życia mogą skorzystać z 30-procentowej zniżki na wszystkie przejazdy pociągami w 1. i 2. klasie, a emerytom i rencistom przysługuje dwa razy w roku 37-procentowy rabat przy zakupie biletu w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów przewoźnika. Równie licznie podróżują rodziny. Od stycznia do września tego roku podróż z PKP Intercity wybrało niemal 2,64 mln osób z tej grupy, czyli o 160 tysięcy więcej niż przed rokiem. Rodziny szczególnie licznie podróżowały koleją w lipcu, sierpniu i wrześniu – wówczas z usług spółki skorzystało ponad 1,3 miliona osób z tej grupy.

Między stolicą a Grodem Kraka

Krótki urlop połączony ze zwiedzaniem miasta, czyli tzw. city break to dobrze widoczny trend w polskiej i zagranicznej turystyce. Jak wynika z badania "Ulubione aktywności i rozrywki Polaków", taką formę wypoczynku wybiera 29% z nas . Gdzie jeździmy? Pasażerowie PKP Intercity najchętniej podróżują między Krakowem a Warszawą – taką trasę wybrało o 4% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popularne są także podróże między Warszawą a Trójmiastem, Poznaniem i Wrocławiem. Z kolei aż o 12% względem analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła liczba pasażerów podróżujących między stolicą a Katowicami. Coraz więcej osób odbywa podróż między Krakowem a Wrocławiem – na tej trasie zanotowano wzrost liczby pasażerów aż o 40% w stosunku do tego samego okresu w roku 2018.

Kolej bardziej dostępna

Rosnąca liczba pasażerów to także efekt coraz większej dostępności usług kolejowych w Polsce. Podróże między dużymi miastami, a także szybkie i wygodne dotarcie do nich pociągami PKP Intercity z mniejszych ośrodków, jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. W rozkładzie jazdy na sezon 2015/2016 na mapie postojów pociągów spółki były 334 miejscowości – od nowego rozkładu, który zacznie obowiązywać w grudniu, liczba ta przekroczy 400 lokalizacji. Wówczas łatwiej będzie m.in. o połączenie Lublina z Wrocławiem, Katowicami, Krakowem czy Rzeszowem, zwiększy się też liczba połączeń między Katowicami a Krakowem, a pasażerowie będą mogli skorzystać też z 6 par pociągów relacji Łódź – Warszawa Lotnisko Chopina.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
pasażer

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....