TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Na dworcu Toruń Główny powstaje Sala Tradycji Kolejnictwa
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 22.01.2017 15:44:35
Na dworcu Toruń Główny powstaje Sala Tradycji Kolejnictwa

Sala Tradycji Kolejnictwa powstaje na dworcu Toruń Główny. Oficjalne otwarcie nastąpi wiosną, ale już teraz można zwiedzić izbę po wcześniejszym umówieniu z kustoszem. Na miejscu nie brakuje zabytkowych zegarów kolejowych, semaforów, lamp, czy starych biletów.

"Tworzymy to bezinteresownie, sami z siebie. Na razie wystawa nie jest dokończona czy ujęta w jakiekolwiek ramy administracyjne. Będziemy chcieli wiosną umówić się na dyżury, żeby sala była otwarta w określonych godzinach raz lub dwa razy w tygodniu" - powiedział PAP Bogdan Niewczas, który obecnie pełni funkcję kustosza.

Muzeum zlokalizowane jest na dworcu Toruń Główny, który w ostatnich latach zmienił się diametralnie. Po remoncie z peronów zniknęło wiele charakterystycznych elementów. Teraz można je znaleźć w sali tradycji, zlokalizowanej w byłym budynku dworcowej poczty.

Po raz pierwszy chętni mogli zwiedzić - cały czas rozbudowywaną i przygotowywaną ekspozycję - podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Mieliśmy przez ok. rok podobną wystawę na stacji Toruń - Kluczyki. Teraz przenieśliśmy się na dworzec główny. Wiele eksponatów sami mieliśmy w domach. Każdy dał to, co zgromadził przez lata. Część przedmiotów podarowali znajomi i przyjaciele.(...) Można w tym miejscu prześledzić zmiany, które zachodziły na polskiej kolei przez dziesięciolecia. Za całym pomysłem stoją tak naprawdę cztery osoby ? trzech byłych maszynistów i jeden nadal wykonujący ten zawód" - dodał Niewczas.

Zwiedzający będą mogli m.in. obejrzeć oryginalne akcesoria pracy konduktorów i maszynistów, archiwalne zdjęcia i dokumenty, semafory, dalekopis, lampy, czapki, tabliczki, zegary kolejowe, a nawet szlabany. Są tam również specjalnie zaaranżowane przedziały kolejowe pierwszej i drugiej klasy, jak również stanowisko maszynisty znajdujące się zazwyczaj w lokomotywie.

"Wszyscy pracowaliśmy jako maszyniści ? na różnych rodzajach trakcji ? poczynając od parowej, a skończywszy na do dziś funkcjonującej lokomotywie spalinowej i najczęściej wykorzystywanym obecnie elektrowozie. Dla nas największą wartość emocjonalną - co zrozumiałe - mają przedmioty związane z naszym zawodem i lokomotywą, ale znajdziemy tu pełen przekrój kolejowych zabytków. Mamy chociażby kasę biletową z lat 50. XX wieku" - mówił jeden z twórców sali tradycji Andrzej Orłowski.

Miejsce pozwala ocalić od zapomnienia eksponaty, które w przeciwnym razie trafiałyby na śmietnik bądź niszczały.

"Chcieliśmy pokazać kolej w pigułce. W tym miejscu każdy może się poczuć jak pasażer pociągu pospiesznego, ale i lokalnego ? Przewozów Regionalnych. Można się wcielić w rolę maszynisty, dyżurnego ruchu, konduktora, dróżnika przejazdowego czy nastawniczego. Obecnie przejazdy obsługuje znacznie mniej osób niż kiedyś. Technika poszła do przodu i wiele można załatwić poprzez obsługę komputera. W samej lokomotywie kiedyś musiały być zawsze dwie osoby, a teraz tylko jedna" - podkreślił były maszynista Jan Zakrzewski.

W przyszłości może się tu znaleźć również miniaturowa kolejka.

"Wcale nie jest tak, że odwiedzający musieli już jeździć pociągami. Przy różnego rodzaju spotkaniach z mieszkańcami jak np. w Dniu Kolejarza widać frajdę maluchów, którym tatusiowie pierwszy raz pokazują lokomotywę. Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Ma absolutnie przyszłość, ale musi być na odpowiednim poziomie. Wymagania obecnie są znacznie wyższe niż kiedyś, a mieliśmy przez kilka dekad zastój chociażby w rozwoju taboru. W ostatnich latach zmienia się to na korzyść. Proszę wsiąść do pociągu relacji Warszawa-Kraków. To już inna era w polskim kolejnictwie" - dodał nadal pracujący na kolei Zdzisław Mazik.

Twórcy Sali Tradycji Kolejnictwa podkreślają, że ekspozycja ma wymiar subiektywny i nie pomagał w jej urządzeniu żaden profesjonalista.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Toruń

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....