TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Na Śląsku protesty przeciwko budowie linii do CPK. Będzie okrągły stół
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.03.2020 17:45:18
Na Śląsku protesty przeciwko budowie linii do CPK. Będzie okrągły stół

Marszałek Jakub Chełstowski zapowiedział zwołanie okrągłego stołu ws. połączeń kolejowych planowanych w woj. śląskim w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podczas wstępnych konsultacji liczne uwagi zgłosiły m.in. lokalne samorządy.

"W Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się dyskusja, na którą zaproszenia otrzymają m.in. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcin Horała, minister funduszy i rozwoju regionalnego Elżbieta Jarosińska-Jedynak oraz samorządowcy z gmin, które są położone na trasie przebiegu CPK, przedstawiciele samorządu gospodarczego i przedstawiciele mieszkańców" - zapowiedziało w czwartek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

"Budowa CPK to inwestycja ważna dla dalszego dynamicznego rozwoju kraju oraz naszego województwa. Przyniesie korzyści mieszkańcom i przedsiębiorcom. Służyć będzie również turystom. Warto jednak, aby przygotowując się to tego logistycznego wyzwania podjąć dialog z samorządowcami na szczeblu regionalnym, lokalnym oraz z samorządem gospodarczym i przedstawicielami mieszkańców" - ocenił cytowany w informacji urzędu Chełstowski.

"W szerokiej dyskusji, wymieniając się poglądami, można wypracować rozwiązania akceptowalne przez wszystkie strony. Swój udział potwierdził już sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i rozwoju regionalnego Grzegorz Puda. Będziemy zabiegać o obecność pełnomocnika rządu ds. budowy CPK i przedstawicieli spółki realizującej tę inwestycję" - zapowiedział marszałek.

Jak zasygnalizował w czwartkowej informacji urząd marszałkowski, szczegółowe informacje dotyczące terminu, godziny oraz formuły spotkania, zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie. Obecnie, od 10 lutego br. do 10 marca można zgłaszać uwagi do tzw. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL), przygotowanego przez powołaną do realizacji inwestycji spółkę CPK.

Strategiczne Studium Lokalizacyjne powstało w ramach przygotowań do zaprojektowania i budowy ponad 1,6 tys. km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków kolejowych. Sieć nowych linii kolejowych, w tym odcinków określanych jako kolej dużych prędkości, ma umożliwić dojazd do CPK z większości większych miast Polski w nie dłużej niż 2,5 godz.

Do 10 marca br. można zgłaszać uwagi do głównego opracowania SSL m.in. z założeniami budowy nowych linii kolejowych CPK i odcinków dróg, a także do części graficznej, czyli szczegółowych map topograficznych z przebiegami korytarzy: kolejowych i drogowych i kilkoma propozycjami przebiegów poszczególnych linii.

W ostatni piątek zrzeszający zdecydowaną większość samorządów lokalnych woj. śląskiego Śląski Związek Gmin i Powiatów przyjął adresowane do ministrów infrastruktury oraz aktywów państwowych stanowisko z prośbą o przyjrzenie się formie konsultacji prowadzonych przez spółkę CPK oraz z apelem o szerszy dialog nt. planowanych inwestycji.

W ostatnich dniach liczne wystąpienia w tym zakresie formułowały też z osobna m.in. samorządy miejscowości, przez które przebiegać mają nowe linie kolejowe. W czwartek o proteście przeciw budowie nowej linii na terenie związanej od lat z koleją gminy Łazy poinformowały tamtejsze władze. Jak wskazały, proponowany przebieg wytyczono przez zamieszkałe i nowe tereny budowlane wyznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

"Proponowane rozwiązania wiążą się z wyburzaniem dziesiątek domów i wysiedleniem części mieszkańców w miejscowościach Grabowa, Niegowoniczki, Mitręga i Rokitno Szlacheckie. Ponadto nowe linie przebiegają przez tereny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Otulinę Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i Obszar Natura 2000 (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Ostoja Środkowojurajska)" – wymienili autorzy protestu w Łazach.

"Sposób konsultacji nowych korytarzy kolejowych jest niedopuszczalny, dowiedzieliśmy się o tym z doniesień medialnych, ze strony internetowej CPK. Przez Łazy przebiega linia kolejowa nr 1 z Katowic do Warszawy; planowane inwestycje powinny zostać +wbudowane+ w istniejącą trasę" - ocenił burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

"Powstanie i rozwój Łaz związany był z koleją. Dobrze tutaj czujemy kwestie kolei i dlatego zachęcamy oraz wnioskujemy o konsultacje, wspólne rozwiązania. Inne rozwiązania będą prowadzić w ślepą uliczkę, zagrożeniem jest także specustawa, która pozbawi głosu samorząd i mieszkańców" - zaapelował burmistrz.

Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK wiceminister infrastruktury Marcin Horała uspokajał w piątek w Jastrzębiu-Zdroju, że obecnie trwa wstępny, dodatkowy etap konsultacji – poprzedzający ich właściwy, pogłębiony etap w procesie inwestycyjnym. Ostateczny przebieg nowych odcinków będzie ustalany na etapie decyzji środowiskowej, do tego czasu analizowane będą zawsze trzy warianty.

Zgodnie z Programem kolejowym CPK w kierunku woj. śląskiego wiedzie tzw. szprycha numer 7: CPK – Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) - Jastrzębie-Zdrój – granica państwa. Uwagi do Strategicznego Studium Lokalizacyjnego można składać m.in. drogą internetową. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: cpk.pl/pl/inwestycja/ssl.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
śląskie
CPK

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....