TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Nadmorską wąskotorówką w święta i Nowy Rok
PAP - Opublikowano: 23.12.2015 09:55:57
Nadmorską wąskotorówką w święta i Nowy Rok (foto: NKW)

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok na gości Wybrzeża Rewalskiego (Zachodniopomorskie) będą czekały przejazdy Nadmorską Koleją Wąskotorową. Odnowione wagony pozwalają podróżować w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach.

Gryficka wąskotorówka, czyli jedna z największych atrakcji turystycznych nad Bałtykiem, w sezonie letnim kursuje między Gryficami i Pogorzelicą. Jesienią i zimą jej regularne kursy są zawieszane.

"Zimowe przejazdy wąskotorówką to zupełnie inne wrażenia z jazdy, niż podróżowanie latem" - mówi PAP Maciej Łozdowski ze spółki zarządzającej koleją. "Jeżeli aura będzie dla nas łaskawa i spadnie śnieg, wtedy na turystów będą czekały bardzo malownicze widoki. Świąteczny przejazd to szansa na zobaczenie m.in. latarni morskiej w Niechorzu w nietypowej zimowej scenerii" - dodaje Łozdowski.

Podróż wąskotorówką to dobry pomysł na aktywne spędzenie świątecznego czasu nad morzem - przekonuje Łozdowski. Jak dodaje, turyści nie muszą pokonywać całej trasy, mogą m.in. dojechać wąskimi torami nad samo morze i tam rozpocząć spacer, lub zacząć od nadmorskich zabytków, a podróżą wąskotorówką zakończyć wyprawę.

Jak mówi Łozdowski, świąteczne kursy zaplanowano w sobotę 26 grudnia i piątek 1 stycznia. W każdym z tych dni odbędzie się pięć przejazdów.

Jeszcze kilka lat temu przez zły stan torowisk oraz brak ogrzewania w wagonach zimowe przejazdy składami retro były niemożliwe. Nadmorska wąskotorówka przeszła gruntowną modernizację. Odnowione wagony pozwalają podróżować w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach.

Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, do dyspozycji odważnych turystów będzie także półotwarty wagon, który zapewnia zimą nieco mocniejsze wrażenia, niż zabudowane wagony - dodaje Łozdowski.

Zimowe przewozy nadmorską wąskotorówką pierwszy raz od lat 90. zorganizowano w ubiegłym roku - opowiada Łozdowski. Skorzystało z nich wtedy bardzo dużo turystów - mówi. Jak dodaje, to pomysł skierowany głównie dla turystów, których sporo w okresie świątecznym przyjeżdża na Wybrzeże Rewalskie.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy, to prawie dwugodzinna podróż wśród nadmorskich krajobrazów. Po drodze podróżni mogą zobaczyć wiele zabytków architektonicznych, takich jak: latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zabytkowy kościół neogotycki oraz zespół pałacowy w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Dreżewie, a także dworską rezydencję z końca XVIII w. w Rybokartach.

Obecnie w Polsce jest tylko 18 czynnych publicznych linii kolei wąskotorowych. Większość wąskotorówek jeździ po szynach o rozstawie 750 mm. Pozostałe szerokości szyn to 600 i 785 i 1000 mm.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa gminy Rewal to jedna z trzech czynnych publicznych kolei wąskotorowych w Polsce, wykorzystujących rozstaw szyn o szerokości 1000 mm. Pozostałe dwie to Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oraz Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

Gmina Rewal przejęła "ciuchcię" od PKP SA wraz z towarzyszącymi jej zabudowaniami w 2002 r.

Pierwszy odcinek kolejki z Gryfic do Niechorza oddano do użytku pod koniec XIX w. Obecnie przewozy turystyczne prowadzone są na 40-kilometrowym odcinku Gryfice-Pogorzelica.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wąskotorówka
Rewal
Pogorzelica

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....