TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Najlepszy produkt eksportowo ? importowy, czyli powrót serii 315 do Polski
WWW.RAILPAGE.NET Miloš Chomjak / www.railpage.net / R. Piech - Opublikowano: 21.05.2007 15:01:42
Najlepszy produkt eksportowo ? importowy, czyli powrót serii 315 do Polski

Historia kołem się toczy ?tak można podsumować wydarzenia ostatnich dni. Po powrocie do Polski lokomotyw ET 22, wyeksportowanych kiedyś do Maroka wydawało się, że już nic innego nas nie zaskoczy. Jednak nic bardziej mylnego. Polskie produkty eksportowe okazują się być zarazem najlepszymi produktami importowymi. Ostatnie dni przyniosły kolejny powrót wielkiego przedstawiciela polskiego eksportu z czasów PRL. Mowa tu o słoweńskich zespołach trakcyjnych serii 315/ 311, które wywodzą się bezpośrednio z serii EN 57, oraz stanowiły krok do powstania serii EN 71. Dzięki uprzejmości redakcji www.railpage.net możemy przedstawić czytelnikom podróż powrotną kilku jednostek do Polski, natomiast w końcowej części artykułu przybliżamy prawdopodobne przeznaczenie tych jednostek.

 

Na przełomie kwietnia i maja przejeżdżały po ŽSR transporty elektrycznych jednostek pochodzących z kolei słoweńskich SŽ. Transport z Bologne (Fuinik) przez przejścia graniczne Tarvisio, Marchegg oraz Muszynę kierowały się do Poznania Gł, gdzie przejdą modernizację. Pierwszy transport wyruszył z Bologne w dniu 18.4. Do PPS Plaveč dotarł parę dni później jako pociąg 51060, skąd dalej kierował się do Polski pod numerem 45844. Z komercyjnych powodów zostały zdeponowane obie trójwagonowe jednostki oraz wagony platformy FS typu Rgs w PPS Muszyna (PKP). Drugi transport dotarł pod numerem 44653 (Marchegg ?Bratysława-východ) / 67801(Bratysława-východ ?Leopoldov) / 57051(Leopoldov ?Žilina stacja rozrządcza) / 55111(Žilina - Margecany) / 51060 do PPS Plaveč 24 kwietnia w godzinach wieczornych, gdzie zostały zdeponowane tym razem jednostki czterowagonowe o numerach: 315.202+311.202+311.201+315.201 oraz 315.105+311.105+311.106+315.106 + 2 wagony platformy FS typu Rgs. Trzeci transport dotarł do Devínskej Novej Vsi 3 maja we wczesnych godzinach rannych na czele z lokomotywą 771.001 pod numerem 44653. Po południu pociąg odjechał z lokomotywą 363.105 (57051) z Bratysławy do Žiliny stacji rozrządczej.

 

Z Žiliny podążał w podwieczornych godzinach dalej na wschód z lokomotywą 131.015+016 (67105) do stacji Kysak, gdzie dotarł 4 maja i został odstawiony na 14 torze zdeponowany w zestawieniu również dwóch jednostek 315.001+311.001+315.002 oraz 315.230+311.230+ 311.229+315.229 wraz z dwoma wagonami platformami.

 

Trzy dni później (7 maja) został trzeci transport przejęty przez niedawno wyremontowaną 131.097+098 z Kysaku do Prešova, gdzie został ponownie zdeponowany. W ten dzień miały przebiegać również rokowania z przedstawicielami PKP o pozwolenie przewiezienia tych jednostek z granicy do stacji docelowej. Parę dni później jednostki zaczęły opuszczać teren Słowacji.

 

Wszystkie transporty miały maksymalną dozwoloną prędkość 70 km/h na liniach o nachyleniach mniejszych niż 12?oraz 50 km/h na odcinkach większych od 12?. Jednostki były złączone między sobą automatycznymi sprzęgami, a z wagonem platformą za pomocą adaptera.

 

Jednostki te wywodzą się konstrukcyjnie z Polskiej serii EN 57, które były eksportowane z Polski do dawnej Jugosławii w trzech seriach począwszy do 1959 roku, a na 1975 skończywszy. Dostawy obejmowały zarówno wersję trójwagonową, jak również czterowagonową i stały się pierwowzorem serii PKP EN 71. Po rozpadzie Jugosławii jednostki znalazły się w Słowenii oraz Chorwacji. Ponieważ w Jugosławii zaczęto elektryfikować napięciem 3kV prądu stałego, a następnie kontynuowano napięciem 25 kV 50 Hz prądu zmiennego, więc jednostki te od początku do końca obsługiwały jeden rejon. Przy czym większość z nich przypadła Słowenii, która ma całą sieć kolejową zelektryfikowaną napięciem 3kV prądu stałego. Podczas gdy koleje chorwackie HŽ dokonały modernizacji posiadanych jednostek, to znacznie bogatsza Słowenia zdecydowała się zastąpić je nowymi zespołami Desiro. Jednak część floty pozostała nadal w służbie jako rezerwa. Do dnia dzisiejszego jest utrzymywane w gotowości ruchowej 7 zespołów z ostatniej serii produkcyjnej. Mają one zostać wycofane z ruchu w 2008 roku i zastąpione nowymi pociągami. Jak motywuje to lokalna prasa zespoły mające już ponad 30 lat nie trzymają standardów Unii Europejskiej, choć w Polsce jeszcze długo będą stanowić te standardy. Jednak przybyłe obecnie zespoły (3 trójwagonowe oraz 3 czterowagonowe) są z serii już wycofanych z eksploatacji, co widać gołym okiem. Nowym ich właścicielem stała się najprawdopodobniej firma leasingowa z Polski, która po dokonaniu modernizacji zespołów w ZNTK Poznań zamierza je wynajmować. Głównym spodziewanym odbiorcą mają być Koleje Mazowieckie, jednak niewykluczone jest, że jednostki te mogą pojawić się również w innych województwach.

Podczas eksportu tych zespołów mało kto spodziewałby się, że powrócą one do ruchu planowego w Polsce. Jednak historia zatoczyła koło, a dawny produkt eksportowy staje się hitem importowym. Napewno bardzo duży wpływ ma tutaj polityka taborowa PKP, gdzie pomimo faktu, że wybudowano łącznie około 1500 zespołów EN 57 i EN71 nadal występują braku taborowe w obszarze jednostek elektrycznych. Jednak należy zadać sobie pytanie ile jeszcze da się sprowadzić używanych jednostek z zagranicy. Bardzo ograniczone zasoby sugerują raczej konieczność rozpoczęcia zakupów kompletnie nowych zespołów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Słowenia
Słowacja
Polska
SZ
315
311
HZ
EN57
EN71
KM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....