TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Nie wiemy kiedy pociągi wrócą na linię PKM. Trwa szacowanie strat
PKM InfoRail - Opublikowano: 22.07.2016 09:21:32 2 komentarze
Nie wiemy kiedy pociągi wrócą na linię PKM. Trwa szacowanie strat (foto: PKM)

Dokładnie przed tygodniem, w nocy z 14 na 15 lipca 2016 r., miała miejsce katastrofalna w skutkach nawałnica, w efekcie której zalana został duża część Gdańska. W następstwie tak silnych opadów uszkodzone zostały m.in. tereny Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, w związku z czym do odwołania wstrzymany został ruch pociągów SKM na tej linii.

Podczas kilkunastogodzinnej ulewy spadło tyle deszczu, co w normalnych warunkach średnio przez dwa miesiące i aż o 1/3 więcej niż podczas ?powodzi stulecia? z 2001 roku.

W ciągu ostatniego tygodnia dokonana została szczegółowa inwentaryzacja oraz dokumentacja fotograficznej wszystkich wyrządzonych przez ulewę szkód i na tej podstawie zleciliśmy projektantom opracowanie planu naprawczego. Dokument ten jest już na ukończeniu i pozwoli na określenie zakresu prac niezbędnych do ponownego uruchomienia ruchu kolejowego na całej linii PKM. Powołany sztab kryzysowy, stale nadzorował sytuację i w odpowiednim momencie podjął decyzję o wstrzymaniu ruchu na linii PKM, dzięki czemu żaden pociąg i żaden pasażer nie utknął na naszej trasie podczas nawałnicy, bezpiecznie zjeżdżając z linii przed wystąpieniem pierwszych poważnych szkód.

PKM pisze na swojej stronie internetowej, że priorytetem zaraz po ulewie było zabezpieczenie i wstępna naprawa wszystkich nasypów oraz udrożnienie melioracji wzdłuż nich ? tak, aby w przypadku wystąpienia ewentualnych kolejnych opadów deszczu szkody się nie powiększały. Jednocześnie prowadziliśmy szereg prac o charakterze porządkowym, mających na celu zminimalizowanie ujemnych skutków nawałnic, jakie dotknęły właścicieli nieruchomości sąsiadujących z linią PKM. Codziennie przyjmowaliśmy kolejne zgłoszenia od mieszkańców, na które niezwłocznie reagowaliśmy.

Równolegle ? jako podmiot poszkodowany w wyniku trudnej do przewidzenia gwałtownej nawałnicy ? PKM zgłosiła wszystkie wykryte szkody do ubezpieczyciela, którego eksperci natychmiast rozpoczęli szacowanie wartości szkód oraz ustalanie ich przyczyn. Jeżeli winną zniszczeń na linii PKM uznana zostanie przez nich siła wyższa w postaci wyjątkowo silnej ulewy ? wówczas wszystkie koszty napraw pokryte zostaną z polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli jakiekolwiek ze szkód eksperci ocenią jako błąd w budowie ? wówczas koszty ich naprawy pokryje wykonawca w ramach 5-letniej gwarancji na wybudowaną przez siebie linię. Niezależnie zatem od wyników powstających wciąż ekspertyz, za powstałe szkody na pewno nie zapłacą podatnicy ? co w ostatnich dniach można było usłyszeć w niektórych komentarzach (PKM jest inwestycją publiczną, zrealizowaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego).

Ze wstępnej oceny po wykonanej już inwentaryzacji szkód powstałych w wyniku potężnej ulewy z 14/15 lipca 2016 r. wynika, że nasypy kolejowe PKM wytrzymały nawałnicę ? ich rdzeń nie został naruszony, a uszkodzenia w większości przypadków są powierzchowne. W wyniku bardzo intensywnych opadów deszczu doszło do uszkodzenia warstwy ochronnej nasypów kolejowych (humus), która po nasiąknięciu wodą, na niektórych stromych odcinkach odspoiła się i zsunęła. Pod względem inżynieryjnym warstwa humusu nie jest częścią nasypu kolejowego, lecz nakładaną dodatkowo warstwą ochronną, której nierozerwalne związanie się z korpusem nasypu wymaga czasu. Budowa linii PKM zakończyła się zaledwie przed rokiem i prawdopodobnie humus nie wszędzie zdążył się już wystarczająco mocno zakorzenić w nasypie, aby przetrwać tak skrajne warunki pogodowe, z jakimi mieliśmy do czynienia 14-15 lipca 2016 r. Na ostateczną ocenę niezależnych ekspertów w tej sprawie PKM oczekuje.

Praktycznie jedynym miejscem, w którym szkody dotknęły bezpośrednio torowiska jest odcinek linii PKM pomiędzy przystankiem Gdańsk Kiełpinek i trójmiejską obwodnicą. W wyniku gwałtownego napływu mas wody z pobliskiego, wyżej położonego terenu (okolice centrum handlowego i węzła Karczemki), przerwana została oddzielająca go od linii PKM skarpa, a woda i błoto rozlały się na tory częściowo je podmywając.

Chociaż po tygodniu od zamknięcia linii PKM większość uszkodzonych miejsc została już zabezpieczona, a lada moment gotowy będzie plan naprawczy, za wcześnie jeszcze jest na to, aby określić nawet szacunkowy termin ponownego uruchomienia ruchu pociągów na całej linii PKM. Tam gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo pasażerów, prace muszą być zaplanowane i wykonane przede wszystkim dobrze, a nie szybko?

Dlatego PKM prosi wszystkich o cierpliwość i wyrozumiałość. Ze swojej strony zapewnia, że będzie na bieżąco informować o postępie prac nad wznowieniem ruchu kolejowego na linii PKM. Na razie udało się tylko przywrócić ruch na odcinku od linii 201 (Gdynia ? Kościerzyna) do przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Gdańsk
Trójmiasto
  • Kolejarz – 22.07.2016

    Tak się dzieje kiedy buduje się z piasku. Wiedzą to dzieci - wolą nie wiedzieć dorośli. I po co te analizy ile to niby deszczu spadło - padało zaledwie 1 noc - a co jeśli deszcz padałby intensywnie przez 2 doby? Myślę że wtedy spłynęłyby wszystkie nasypy i to nie tylko na kolei, nowe autostrady, nowe ekspresówki - unijne miliardy :) .... a upadek byłby wielki.

  • PTf – 29.07.2016

    Te, ekspert, a z czego się buduje, jak nie z piasku???

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....