TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

O kolei w Małopolsce
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.09.2020 15:45:41
O kolei w Małopolsce (foto: UMWM)

Podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego 2020 w Małopolskiej Strefie Spotkań odbył się panel tematyczny pn. "Kolej szansą na rozwój infrastruktury w województwie małopolskim".

W dyskusji wzięli udział: Robert Bylica – radny województwa małopolskiego, Tomasz Tomala – szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury, Łukasz Kmita - wojewoda małopolski oraz Jarosław Szlachetka – burmistrz miasta i gminy Myślenice. Dyskusję moderował Tomasz Warchoł reprezentujący Koleje Małopolskie.

Podczas spotkania podkreślono, że Województwo Małopolskie od lat dostrzega ogromny potencjał kolei i dąży do tego, by rozwijać ten środek transportu w regionie, a także podnosić jakość świadczonych usług.

Robert Bylica powiedział, że wielu mieszkańców boryka się z problemami komunikacyjnymi. Dlatego powinniśmy stawiać na kolej. To dla nas przyszłość.

Kolej to przyszłość, kolej to konieczność. Ruszył program rządowy Kolej +, ten program niewątpliwie przybliży mieszkańców do stolicy Małopolski. Konieczność i przyszłość kolei, dla mnie z punktu widzenia mieszkańca powiatu myślenickiego, jest niezwykle istotny. Jest ogromne wsparcie ze strony rządu, samorządu wojewódzkiego, a także samorządów lokalnych, a to dobry prognostyk dla rozwoju kolei - mówił radny Robert Bylica.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita mówił o kolei w aspekcie historycznym, która w latach 90-tych uległa degradacji. Wspomniał, że mieszkańcy zachwycili się wówczas innymi środkami transportu m.in. busami, a ówczesny czas dla kolei był czasem trudnym. Wspomniał, że poprzednie rządy likwidowały kolejowe połączenia lokalne. Teraz to się zmienia.

Przeżywamy renesans kolei, m.in. poprzez uruchomienie projektu Kolej +. Województwo małopolskie zgłosiło 5 tras, które uzupełnią ten krwioobieg kolei. Dla wielu miejscowości te połączenia są zbawienne - mówił wojewoda małopolski. Po czym wspomniał także o polskich i małopolskich przedsiębiorstwach, które produkują doskonałe pociągi. Mowa m.in. o Pesie czy Newagu.

Z kolei Tomasz Tomala skupił się na licznych inwestycjach kolejowych, ale nie tylko, które w naszym regionie są aktualnie prowadzone. 

Małopolska jest dziś wielkim placem budowy, jeśli chodzi o koleje. Po przeprowadzeniu tych wszystkich inwestycji mieszkańcy będą mogli korzystać z licznych kolejowych tras oraz z bezpiecznych i komfortowych pociągów. Modernizujemy też dworce kolejowe, a także zmieniamy przestrzeń związaną z przystankami kolejowymi. Złożono 96 projektów na kwotę 25 mld zł w ramach programu Kolej + - to rekordowe zainteresowanie programem - podkreślił Tomasz Tomala - szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury.

Podczas spotkania dyskutowano obszernie na temat poszczególnych małopolskich projektów zgłoszonych w ramach rządowego programu Kolej +. Warto przypomnieć, że 26 sierpnia upłynął termin składania przez jednostki samorządu terytorialnego wniosków do programu. Województwo Małopolskie złożyło pięć wniosków na projekty opiewające na kwotę 1,5 mld zł.

• Budowa połączenia kolejowego Kraków – Myślenice

• Budowa połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice

• Budowa połączenia kolejowego Kraków – Olkusz

• Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odcinku Sucha Beskidzka – Żywiec, celem usprawnienia połączenia Kraków – Żywiec

• Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 i 110 na odcinku Gorlice – Jasło, celem usprawnienia połączenia Kraków – Jasło

Podczas rozmowy burmistrz Jarosław Szlachetka wspominał o trudnościach komunikacyjnych z jakimi borykają się mieszkańcy Myślenic. Podkreślił, że połączenie Kraków-Myślenice zdecydowanie poprawiłoby komfort życia mieszkańców, odciążyłoby komunikacyjnie zakopiankę, a także poprawiłoby sytuację gospodarczą powiatu, bowiem inwestycja stałaby się bodźcem dla rozwoju firm na tym terenie. (UMWM)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....