TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Odnalazł SU45 w Libanie, teraz chce zrobić o nich film
InfoRail.pl - Opublikowano: 04.12.2017 09:04:23 6 komentarzy
Odnalazł SU45 w Libanie, teraz chce zrobić o nich film (foto: Michał Bis)

Michał Bis – student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od wielu lat pasjonuje się kolejnictwem, przemysłem i górnictwem. Interesują go miejsca, które są dostępne tylko dla kolejarzy, górników, hutników itp.

Aktualnie realizuje swój kolejny film o historii polskiej lokomotywy serii SU45 wyprodukowanej w zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Lokomotywy na wiele lat wpisały się w krajobraz polskich linii kolejowych, przewożąc przez blisko 40 lat setki ton ładunków i wielu pasażerów. SU45 jeździły także do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Czechosłowacji i Związku Radzieckiego prowadząc w najlepszych latach najbardziej prestiżowe pociągi pasażerskie w Polsce.

Wartym podkreślenia jest fakt sprzedaży 3 z 20 zamówionych lokomotyw do Libanu. Lokomotywy oznaczone 301Dc mimo działań wojennych prowadziły pociągi towarowe i pasażerskie przez okres lat 80 i 90 XX wieku. Niestety w 1997 roku koleje w Libanie zostały zlikwidowane i przez kolejne 20 lat lokomotywy miały status zaginionych... do czasu kiedy to w 2015 roku po wielu staraniach Michał Bis udał się do Libanu właśnie, gdzie sfotografował lokomotywy w Bejrucie. Zebrał też wiele bezcennych materiałów do filmu.

Teraz potrzebuje wsparcia, aby dokończyć jego realizację. Jak sam informuje, materiał do filmu zbiera od 2012 roku, kiedy to nagrał kilkanaście godzin przejazdów pociąg z lokomotywami SU45 w Rozwadowie, Lublinie, Węglińcu, Poznaniu i Bydgoszczy. Zrealizował także nagrania z obrządzania lokomotywy w lokomotywowni w Rozwadowie, Lublinie, Węglińcu i Poznaniu. W maju 2012 roku odbył się pożegnalny specjalny przejazd lokomotywy SU45-156 na teren bocznicy przy ul. Przemysłowej w Stalowej Woli, który został dokładnie uwieczniony. Jak później się okazało w 2014 roku lokomotywy SU45 zostały wycofane z liniowego ruchu. Nagrania stały się historyczne i zyskały na wartości.

W listopadzie 2015 roku Michał Bis poleciał do Libanu. O zgodę na filmowanie starał się 3 lata. Na miejscu w Bejrucie udało się dostać na teren jednostki wojskowej gdzie od 1997 roku zdeponowane zostały 3 polskie spalinówki. Dodatkowo w Trypolisie odkrył 20 polskich cystern, które zostały sprzedane do Libanu w latach 80. XX wieku przez zakłady w Świdnicy.

W tym czasie nagranych zostało także wiele ciekawych wywiadów z pracownikami zakładów HCP Cegielski, którzy uczestniczyli w pracach produkcyjnych. W filmie wypowiadać będą się także Libańczycy i konwojent, który przez miesiąc prowadził pociąg z naszymi maszynami przez całą Europę i kraje Bliskiego Wschodu.

Autor materiałów zbiera teraz środki, które chciałby przeznaczyć na postprodukcję filmu tj. wszystkie prace związane z profesjonalnym montażem w studio, koloryzacją, pracą lektora i tłumacza polsko-arabskiego. Możecie wesprzeć ten projekt. Szczegóły w linku.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
SU45
Liban
lokomotywa
 • Xtrain – 04.12.2017

  Małe sprostowanie - to są raczej SP45, widać po braku "kranów" na ścianie czołowej. Ewolucja lokomotyw SP45 na SU45 nastąpiła dla egzemplarzy w Polsce w latach 80-tych. Libanu ona nie dosięgła.

 • ZNTK Poznań – 04.12.2017

  H.Cegielski nigdy nie wyprodukował lokomotywy SU 45. Przeróbke wykonywał ZNTK Poznań

 • bun – 04.12.2017

  Bardzo ładne.

 • anarh – 04.12.2017

  Trypolis to stolica Libii , a Nie Libanu

 • Irek – 04.12.2017

  Trypolis to takze miasto w Libanie

 • elwu – 05.12.2017

  Pierwsze skojarzenie: cysterny - Libia - ropa - Kadafi.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....