TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Odnowiony Ganz [Zdjęcia]
INFORAIL - Opublikowano: 26.11.2015 08:43:27
Odnowiony Ganz (fot. UMWZ-P)

Odnowiony SN61-183 został wczoraj zaprezentowany na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie. Zobaczcie, jak wygląda.

Działania renowacyjne i remontowe przeprowadzone zostały bezpłatnie, po godzinach pracy przez Koło Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale spółki Przewozy Regionalne. Środki na zakup niezbędnych materiałów do przeprowadzenia prac, w wysokości 32 000 zł przekazało Województwo Zachodniopomorskie.

- Dla mnie ten wagon ma wartość sentymentalną, jest moim rówieśnikiem. Dzięki Waszej pasji i trosce udało się ocalić go od złomowania. Macie powody do satysfakcji i dumy. Dla osób w moim wieku to okazja do wspomnień, ale już dla naszych dzieci będzie to niezwykła atrakcja. A jej wartość tylko będzie rosła z upływem czasu - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W 2014 roku przeprowadziliśmy próbę uruchomienia silnika, która zakończyła się powodzeniem. Później skoncentrowaliśmy się na pracach remontowych ? pomalowaliśmy go, wymieniliśmy linoleum, stare przewody elektryczne. Dopóki nie zostanie wykonana naprawa główna, będzie miejscem spotkań miłośników kolei ? dodał Czesław Krawczyński, Naczelnik Sekcji Eksploatacji i Utrzymania Taboru Szczecin Wzgórze Hetmańskie, który nadzorował prace ochotników.

Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych przyznał, że również ma nadzieję, że wagon jeszcze kiedyś wyjedzie na tory. Już teraz mamy propozycje, aby go wykorzystywać do różnego rodzaju komercyjnych wycieczek - mówił. Problemem związanym z dalszymi planami eksploatacji pojazdu jest brak pełnej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania naprawy głównej oraz uzyskania świadectwa sprawności technicznej. A jest to niezbędne, aby ?Ganz? mógł znowu przewozić pasażerów.

SN61-183 będzie jedną z atrakcji planowanych na 28 listopada br. obchodach 55 rocznicy uruchomienia lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie.

Trochę historii

250 sztuk wagonów serii SN61 zostało wyprodukowane w latach 1960-1975 przez węgierską firmę Ganz-Mavag z Budapesztu, na zlecenie PKP. Egzemplarz zachowany w Szczecinie to pojazd oryginalnie oznaczony numerem 189 i wyprodukowany w 1972 roku. Jest to jedyny czynny wagon tego typu w północnej części Polski i jeden z dwóch tego typu zachowanych w kraju w stanie czynnym.

Wagon został zakupiony przez Województwo Zachodniopomorskie w listopadzie 2010 r. od jego dotychczasowego użytkownika, spółki PKP Cargo S.A., która przeznaczyła go na złom. Za pojazd zapłacono 36 000,00 zł. Został on przekazany operatorowi świadczącemu przewozy pasażerskie na terenie województwa, spółce Przewozy Regionalne i znalazł swoje miejsce w lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie.

Pierwotnie spalinowe wagony motorowe typu SN61 zakupiono z myślą o obsłudze pociągów regionalnych, przez pewien czas wykorzystywano je jednak także do obsługi pociągów dalekobieżnych ? w tym ekspresów. Prowadziły one m.in. pociągi łączące Szczecin z Warszawą, Gdańskiem, Olsztynem, a nawet Krakowem. Z uwagi na niezbyt komfortowe wyposażenie oraz hałas generowany przez silnik spalinowy w połowie lat 70 zrezygnowano z obsługi pociągów dalekobieżnych tymi pojazdami, kierując je wyłącznie do obsługi ruchu regionalnego i lokalnego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
SN61
Zachodniopomorskie
Ganz
Przewozy Regionalne

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....