TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Okruchy z Trako 2009
Ryszard Piech - Opublikowano: 03.11.2009 15:30:20 3 komentarze
Okruchy z Trako 2009

Niedawno zakończyły się 8 międzynarodowe targi kolejowe Trako 2009, czego efekty można było odnaleźć w niedawnych wydaniach głównych i bez wątpienia temat targów będzie się jeszcze przewijał w kolejnych. Oczywiście poza największymi wydarzeniami przyciągającymi naszą główną uwagę w ramach targów prezentowały się różne firmy z branży kolejowej, oferując szeroką gamę produktów, których niestety nie da się zaprezentować w całości, dlatego w niniejszym artykule pokażemy te drobne „okruchy”, które przyciągnęły naszą uwagę.

 

Ósma edycja targów kolejowych Trako przyciągnęła po raz kolejny rzeszę zwiedzających z branży kolejowej, gdzie swoje stanowiska posiadało 420 wystawców z 17 krajów świata. Bez wątpienia targi Trako wraz z kolejnymi edycjami zyskują na sile, a ich organizacja w przerwach między InnoTrans sprzyja randze wydarzenia, które powoli staje się jednym z największych wydarzeń tego typu w naszym regionie. Bez wątpienia można powiedzieć, że obecna infrastruktura MTG jest zbyt skromna, aby pomieścić imprezę targową, stąd aż 3 duże dostawiane namioty targowe, stoiska na wolnym powietrzu, czy konieczność dochodzenia do ekspozycji targowej, ponieważ organizacja autobusów je łączących pozostawia wiele do życzenia, w tym głównie zaledwie 30 minutowa częstotliwość kursów podczas gdy przejście od skrajnej hali do ekspozycji zajmuje 15-20 minut! Jednak największym mankamentem imprezy jest okres w którym jest organizowana. Praktycznie za każdym razem pogoda jest typowo jesienna i nijak nie nastraja do zwiedzania ekspozycji targowej. Ba w tym roku pierwszy dzień targów powitał wszystkich sztormową zawieruchą i opadami deszczu. Wobec tego można mieć poważne zastrzeżenia odnośnie czasu i miejsca organizacji targów. Oczywistym jest, że wybór października został podyktowany sezonem letnim trwającym od czerwca do końca września, jednak mizerna pogoda towarzysząca targom powinna nastrajać refleksyjnie co do dalszej ich organizacji. Bowiem impreza już dawno „wyrosła”z infrastruktury jaką oferuje MTG, a kwestia pogody jest tutaj równie wymowna. Przesunięcie targów na sezon jest dosyć ryzykowne, dlatego warto by rozważyć alternatywy. Pierwszą z nich może być rozbudowa hal MTG o kolejną halę w rejonie obecnych torów wystawowych aby zakryć je pod zadaszeniem i zaoferować większą przestrzeń lub też zmiana miejsca organizowania imprez przykładowo do Poznania, gdzie infrastruktura MTP odnośnie hal jest wystarczająca, choć pod względem ilości torów bocznych nadal występowałby deficyt. Jednak odbiegając od problemów jakie ta impreza wytwarza, w tegorocznej edycji można było zauważyć olbrzymie zMała kolej”, która w tym roku obejmowała zaledwie 1/8 tego co dwa lata temu. Tak duża redukcja jest co najmniej zastanawiająca.

Jak każda impreza targowa również Trako przyciągnęło producentów różnego rodzaju pojazdów szynowo-drogowych, technicznych, czy komponentów. Można było zobaczyć różnego typu rodzaje szyn, przytwierdzeń i podkładów zestawione w formie aranżacji stoiska, czy też pojedyncze podkłady w skali 1:1. Bardzo ciekawym rozwiązaniem była podrozjezdnica strunobetonowa SPT06/220, gdzie zamiast typowych otworów na dyble mocujące podkładkę pod szynę zastosowano „C”szynę zintegrowaną z podkładem, do której wprowadza się specjalne śruby mocujące podkładkę. Dzięki temu rozwiązanie to pozwala na regulację położenia toru bez konieczności przestawiania podkładu. Dodatkowo umożliwia budowę nietypowych rozjazdów. Jednak z racji występowania ruchomych elementów rozwiązanie to pozwala na jego zastosowanie jedynie na odcinkach o mniejszych prędkościach i naciskach na oś.

Dosyć innowacyjnie zaprezentował się Tabor Szynowy Opole (TS Opole) wystawiając dwie nowości. Pierwszą z nich był wózek typu 32TN. Wózek ten jest przeznaczony do pociągów towarowych o prędkości maksymalnej 120 km/h i naciskach na oś 20t lub do prędkości 100 km/h z naciskami na oś rzędu 22,5 t. Jednak faktyczna wytrzymałość wózka została obliczona dla nacisków rzędu 25t na oś. Dodatkowo wózek został wykonany według norm TSI dla wagonów towarowych, jak również został wyposażony w klockowy układ hamulcowy, który powstające siły hamowania nie przenosi na wózek.

Nowością zaprezentowaną przez TS Opole jest również wagon typu RoLa (Rollende Landstrasse) do przewozu całych tirów pociągami. Wagon typu 602S posiada odejmowane czołownice, które pozwalają na łączenie z tradycyjnymi wagonami i lokomotywami za pomocą urządzenia cięgłowo-zderznego. Natomiast po jego odjęciu można spiąć wagony krótkim sprzęgiem, co umożliwia przejazd ciężarówek. Załadunek ciężarówek odbywa się poprzez rampy zjazdowe, które mogą być ustawione na dowolnej utwardzonej powierzchni. Ciekawostką (jak na polskie warunki) mogą być wózki z małymi kołami, które zostały zabudowane pod wagonem. Na każdym końcu wagonu znajduje się po dwa dwuosiowe wózki (detal na zdjęciu). Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie targów prezesi TS Opole Andrzej Świerczek, PKP CARGO S.A. Wojciech Balczun oraz Przedsiębiorstwa Spedycyjnego TRADE TRANS sp. z o.o. Zbigniew Janicki podpisali list intencyjny w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia transportu samochodów ciężarowych koleją. Ma to być powrót idei „Tiry na Tory”.

Niejako w tą tematykę wpisał się również przegubowy, sześcioosiowy wagon do transportu kontenerów i naczep zaprezentowany przez Vagonka Tresibov a.s.. Patrząc na ten wagon widać dosyć wyraźnie, że idea przeniesienia transportu towarów z dróg na kolej jest u naszych południowych sąsiadów nieco bardziej dojrzała. Bowiem stosowanie pociągów typu RoLa wiąże się z przewożeniem całych ciągników siodłowych z ich naczepami, a co za tym idzie również z kierowcami, którzy w tym czasie najzwyczajniej nie pracują. To powoduje, że takie transporty nie są mile widziane przez samych kierowców ciężarówek. Dlatego obecnie rozwija się koncepcję transportu samych naczep, co umożliwia zaprezentowany wagon, gdzie koła naczepy znajdują się w zagłębieniu, a sam wagon umożliwia również transport kontenerów i wymiennych nadwozi. To znacznie zwiększa możliwości praktycznego wykorzystania wagonu, znacznie zwiększając jego potencjalne zastosowanie.

Jak już wspominaliśmy na wstępie nie sposób przedstawić całej oferty targowej, stąd najciekawsze „okruchy”przedstawiliśmy w niniejszym artykule. Natomiast pozostałe nowości będziemy przedstawiali w kolejnych wydaniach.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Trako
Trako 2009
Świat Małej Kolei
podkład
pojazd drogowo-szynowy
TS Opole
602S
32TN
PKP Cargo
RoLa
Trade Trans
Vagonka Tresibov
 • badacz xx – 05.11.2009

  Gdzie można znaleźć więcej informacji o tym "przegubowy'm, sześcioosiowy'm wagon'ie"? Czy to jest jakaś nietypowa konstrukcja?

 • Darek Wenta [PSSTM] – 05.11.2009

  Nie opłaca się inwestować w nową halę ponieważ całe targi mają się przenieść w przeciągu kilku lat na Gdańską Letnicę w okolice budowanego stadionu...

 • R. Piech – 05.11.2009

  Czyli jednak te moje narzekania na obecną lokalizację są uzasadnione. Jeżeli mają przenieść targi jeszcze bliżej morza, to osobiście liczę, że wybudują zadaszone tory wystawowe.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....