TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Opolskie nie dogadało się z Przewozami Regionalnymi
RADIO OPOLE - Opublikowano: 15.05.2015 12:34:15 3 komentarze
Co dalej z Przewozami Regionalnymi w Opolu? (foto: PR)

Brak porozumienia między urzędem marszałkowskim w Opolu a ministerstwem infrastruktury. Taki jest efekt kolejnych rozmów w sprawie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych ? donosi Radio Opole.

Władze spółki i rząd chcą, aby region zrzekł się udziałów na rzecz spółki, chcą też obciąć około 30 procent połączeń na Opolszczyźnie. I to wszystko w sytuacji, gdy opolskie będzie dopłacało rocznie około 40 mln złotych.

- Takie warunki są nie do przyjęcia ? mówi w Radiu Opole wicemarszałek Tomasz Kostuś. - My nie możemy się zgodzić na warunki, w których za dwa lata będziemy dopłacać do przewozów pasażerów o 6 mln więcej niż obecnie a z 220 połączeń dziś zniknie około 60. Póki tego nie zmienimy, nie ma mowy o podpisaniu umowy - zaznaczył opolski samorządowiec

Sławomir Żałobka, wiceminister infrastruktury i rozwoju, zapewnia, że w ciągu kilku dni spółka przygotuje kolejny plan dotyczący wyprowadzenia Przewozów Regionalnych na prostą. - Przygotowany zostanie taki projekt rozwiązania, który pozwoli na ustalenie, ile za pieniądze, którymi dysponuje województwo, zrealizujemy usług - powiedział wiceminister Sławomir Żałobka

Rozbieżności doprowadziły do tego, że sprawa restrukturyzacji spółki kolejowej została przesunięta na czerwiec.

Jak informuje Radio Opole Urząd Marszałkowski byłby skłonna zgodzić się na restrukturyzację pod warunkiem, że po likwidacji Funduszu Kolejowego rząd zapewni gwarancje finansowe dla przewozów z naszego województwa. Chodzi tu o 7 mln złotych.

Tomasz Kostuś przypomina, że w 2008 roku rząd zapewniał, iż fundusz będzie funkcjonował do 2020 roku, tymczasem teraz zmieniono zdanie. Kostuś proponuje odtworzenie funduszu kolejowego w kolejnych latach, ale tylko dla tych województw, które nie utworzyły konkurencyjnych spółek względem Przewozów Regionalnych.

- Dlaczego z funduszu mają korzystać, ci którzy działają na szkodę Przewozów? - argumentuje Kostuś.

Kolejnym punktem rozbieżności jest dopłata do kursowania pociągów PR między regionami. Opolskie podczas negocjacji zaznaczyło, że zgadza się na dopłaty do przejazdów tych pociągów tylko w regionie.

Plan dotyczący restrukturyzacji Przewozów Regionalnych zakłada, że powołana Agencja Rozwoju Przemysłu otrzyma 750 mln złotych, za które oddłuży spółkę, a pozostałe 150 mln złotych przekaże na plany restrukturyzacyjne. Ma to w ciągu 5 lat obniżyć koszty funkcjonowania spółki o blisko 250 mln złotych.

Co się stanie jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w sprawie oddłużenia firmy?

Alternatywą jest podpisanie umowy na rok i poszukiwania dalszego porozumienia w kwestii funkcjonowania Przewozów. Pytaliśmy, czy nasz region spróbuje utworzyć własną spółkę kolejową we współpracy z innymi regionami. - Dzisiaj nie chcę rozmawiać na ten temat - odpowiedział Kostuś.

Przypomnijmy: wstępnie marszałkowie trzynastu województw, w Opolszczyzny, zgodzili się na reformę spółki, ale ostateczną zgodę muszą wyrazić sejmiki.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Opolskie
Przewozy Regionalne
MIR
ARP
 • manny – 15.05.2015

  A gdzie jest Marszałek Buła?Pewnie harata w gałę!!!

 • filip – 17.05.2015

  Jak się PR nie jest w stanie dogadać na obsługę w ramach inhouse to niech zarząd idzie na przetarg! Arriva już czeka, możne nawet KD i KŚ by się pokusiło o ofertę.

 • koleje samorządowe górą – 17.05.2015

  Plan dotyczący restrukturyzacji Przewozów Regionalnych zakłada, że powołana Agencja Rozwoju Przemysłu otrzyma 750 mln złotych, za które oddłuży spółkę, a pozostałe 150 mln złotych przekaże na plany restrukturyzacyjne. - Czytaj skrót ARP - agencja rozkradania Polski, banda kolesi którzy potrafią tylko kraść i likwidować. Czas Rozpieprdzielić ARP i posadzić ich tam gdzie ich miejsce

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....