TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Parada parowozów po raz dziewiętnasty
INFORAIL - Opublikowano: 05.05.2012 17:08:24
Parada parowozów po raz dziewiętnasty

Tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja w Wolsztynie odbyła się Parada Parowozów. W tym roku już po raz dziewiętnasty. Zaprezentowało się jedenaście zabytkowych parowozów z Polski, Niemiec i Czech. Lokomotywy wystąpiły także w poprowadzonym przez Bogusława Wołoszańskiego niezwykłym spektaklu „Światło, dźwięk, para –opowieści parą pisane”z wykorzystaniem laserów, pirotechniki i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Niestety wszystkie najważniejsze punkty programu nie odbyły się w ciągu jednego dnia –w sobotę, 28 kwietnia. Zawody drużyn przeniesiono na niedzielę, przez co wielu uczestników imprezy nie mogło ich zobaczyć.

Od wczesnych sobotnich godzin porannych majestatyczne lokomotywy przygotowywały się do tytułowej Parady Parowozów. Niektóre z nich przyprowadziły specjalne pociągi, m.in. z Poznania. W paradzie, która rozpoczęła się gwizdem lokomotyw, dla uczczenia ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, wzięło udział 11 parowozów, w tym 4 zagraniczne: 2 z Niemiec (serii 52 8177, 01 509) i 2 z Czech (serii 534.0432, 475.101). Towarzyszyły im polskie lokomotywy Pm36-2, Ol49-59, Ol49-69, TKt48-191 i Ty2-911. Gwiazdą parady był, jak co roku, parowóz Pm36-2, czyli „Piękna Helena”- złota medalistka Wystawy Światowej w Paryżu z 1937 r. Po raz pierwszy wystąpiły w paradzie dwa polskie parowozy TKh 05353 z Pyskowic oraz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej. Tradycyjnie też Parada Parowozów stała się świętem sokistów, którzy jak zwykle pozowali majestatycznie do zdjęć, utrudniając ich robienie podczas pokazów. Cóż. Ci, którzy Wolsztyn odwiedzają co roku chyba już się do tego przyzwyczaili. I chyba miłośnicy parowozów mogą czuć pewien niedosyt po tegorocznych pokazach... Kto był, ten wie. Kto nie musi uwierzyć na słowo. Wydaje nam się jednak, że lokomotywy mogły pokazać się publiczności co najmniej jeszcze jeden raz.        

Wieczorem osiem, buchających parą lokomotyw wzięło udział w specjalnie przygotowanym na tę okazję w muzycznej aranżacji i choreografii spektaklu „Światło, dźwięk i para –opowieści parą pisane”z wykorzystaniem laserów i pirotechniki, a także grup rekonstrukcyjnych z całego kraju. Reżyserem spektaklu był Bolesław Pawica, twórca m.in. wielu programów i widowisk telewizyjnych. W szczególnej roli wystąpił Bogusław Wołoszański, który przygotował specjalną niespodziankę dla uczestników imprezy –osiem scenek opowiadających o historii Polski z udziałem parowozów.

Chętni mogli przejechać się specjalnymi pociągami retro, z wagonami z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Stare drewniane ławki oraz przedziały otwierane bezpośrednio od strony peronu - niektórym przypominały lata młodości, innym - znane są już tylko z ekranizacji filmowych.

Podwoje dla zwiedzających otworzyła zabytkowa, ponad stuletnia parowozownia, która jest ostatnim, czynnym obiektem tego typu na świecie. W tym miejscu, z którego codziennie wyruszają planowe pociągi pasażerskie na trasie Wolsztyn –Poznań, można było obejrzeć historyczne urządzenia, sprzęt do naprawy, utrzymania i obrządzania parowozów. Paradzie towarzyszyły liczne konkursy i pokazy. Nie zabrakło także dobrej muzyki. Gwiazdami imprezy będą In-grid, Jacek Stachursky i zespół Feel. Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia była dyskoteka, którą poprowadził znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
parowóz
Wolsztyn

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....