TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Parowóz i przedwojenne wagony na 100-lecie zaślubin z morzem
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.02.2020 12:45:56
Parowóz i przedwojenne wagony na 100-lecie zaślubin z morzem (foto: UMWP)

Tak jak 100 lat temu, tak i 10 lutego 2020 r. z Gdańska do Pucka wyruszy pociąg prowadzony parowozem. Na pokładzie zabytkowych, przedwojennych wagonów będzie między innymi generał Haller.

Pociąg punktualnie o godz. 7.25 wyruszy z gdańskiego Dworca Głównego do Pucka. Podróż potrwa nieco ponad dwie godziny. Po drodze skład zatrzyma się w Gdyni i w Redzie. 

Historyczny festyn na Głównym

Pociąg już w niedzielę 9 lutego 2020 r., będzie stał na Dworcu Głównym w Gdańsku. Skład będzie można oglądać między godziną 12 a 16 w czasie festynu historycznego. O godz. 14.15 zaślubinowe obrączki gen. Hallerowi wręczą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Towarzyszyć im będzie Henryka Flisykowska-Kledzik, córka Alfonsa Flisykowskiego (Flisikowskiego), wicedowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. Chwilę po tych wydarzeniach w śródmieściu Gdańska będzie można usłyszeć koncert carillonowy z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Wykonane zostaną utwory Feliksa Nowowiejskiego, m.in. Rota i Hymn Kaszubski.

Zabytkowy parowóz i wagony

Pociąg poprowadzi zabytkowy polski parowóz Ol49. To maszyna zbudowana w zakładach Fablok w Chrzanowie. Jego konstrukcja została opracowana w 1949 roku, a przeznaczeniem była obsługa pociągów osobowych i lekkich pospiesznych. Łącznie powstało ponad 100 takich lokomotyw. Obecnie w parowozowni Wolsztyn zachowane są dwa parowozy tego typu, które obsługują między innymi rozkładowe pociągi do Poznania i Leszna.

Skład pociągu do Pucka stanowić będą wagony o oznaczeniu Ci. Pochodzą one z lat międzywojennych. Konstrukcja została opracowana w Niemczech. Wejścia do wagonów prowadzą z otwartych pomostów końcowych, z których w czasie spokojnej jazdy podróżni mogą podziwiać widoki. Pierwotnie były to wagony 3 klasy z drewnianymi ławkami. Ich wygląd wewnętrzny został zachowany zgodnie z oryginałem.

Pociąg zawiezie Hallera

W drogę do Pucka skład wyruszy ze stacji Gdańsk Główny w poniedziałek, 10 lutego 2020 r. Po drodze zatrzyma się na 10 minut w Gdyni (godz. 7.53/8.03) oraz na 43 minuty w Redzie (godz. 8.25/9.08). Wjazd na stację w Pucku zaplanowany został o godzinie 9.32. Po uroczystości powitania gości jadących pociągiem wykonane zostaną manewry, po czym około godziny 10.30 skład zjedzie do Gdyni. Każdy pasażer pociągu otrzyma pamiątkowy bilet.

Linia kolejowa do Pucka

Pierwszy pociąg przybył na stację w Pucku, 12 grudnia 1890 roku. 13 lat później droga żelazna została przedłużona przez Swarzewo do Krokowej, a w 1922 roku do Helu. Pomimo nadmorskiego położenia linia ma parametry prawie jak kolej podgórska. Trudny jest odcinek pomiędzy Redą a stacją Mrzezino. W ostatnich latach linia została zmodernizowana, dzięki czemu pociągi poruszają się na niej z prędkością nawet do 100 km/h. Każdego dnia w Pucku zatrzymuje się kilkanaście par pociągów relacji Gdynia – Władysławowo/Hel.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Puck
Pomorskie
parowóz

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....