TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Jesteś tutaj: Inforail / Wydarzenia / Parowozjada 2011 
Parowozjada 2011
Karol Wach - Opublikowano: 07.09.2011 10:31:35 4 komentarze
Parowozjada 2011

Wakacje zakończyły się mocnym akcentem. W ostatni weekend sierpnia w Chabówce, już po raz siódmy, odbyła się Parowozjada.  Do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce zjechało kilkuset miłośników kolei. Niestety po raz kolejny przy tego typu imprezie pojawia się pytanie, czy jest ona dla rzeczonych miłośników, czy może SOK-u, ochroniarzy i oficjeli, którzy interesują się głównie tym, co będzie na obiad? Dopełnieniem tych niezbyt miłych akcentów tegorocznej imprezy były też nietrafione komentarze prowadzącego Parowozjadę, który delikatnie mówiąc swoje najlepsze lata ma chyba za sobą. Jak napisali organizatorzy w przesłanym do naszej redakcji komunikacie „na uroczystym otwarciu imprezy pojawił się sam Cesarz Austro-Węgier - Franciszek Józef I”. Owszem pojawił się, niestety prowadzący nie był w stanie połapać się, który to ten cesarz….

To jednak nieważne. Ważne, że w Polsce są jeszcze czynne parowozy. Ważne także to, że już po raz siódmy, odbyła się Parowozjada. Dla prawdziwych ich miłośników liczą się tylko te stare lokomotywy. I to właśnie pomaga im pokonać ochronę, SOK i innych im „przyjaznym”, żeby popatrzeć na parowóz i zrobić mu zdjęcie. Jak już wspomnieliśmy tegoroczna Parowozjada zorganizowana została w klimacie cesarskich Austro-Węgier. Nie zabrakło więc podobno nawiązań do przygód dobrego wojaka Szwejka, „CK Dezerterów”i innych podobnych historii. Dla prawdziwego pasjonata parowozów ważna była jednak parada i pokaz składów prowadzonych przez stare lokomotywy.  W tym roku w Chabówce można było zobaczyć sześć parowozów –z Chabówki i Wolsztyna. Wśród nich znalazł się najstarszy parowóz w Polsce, liczący sobie aż 99 lat austriacki Ol12 oraz słynna „Piękna Helena”, zdobywczyni złotego medalu na paryskiej wystawie techniki z 1937 r., a jednocześnie najszybszy polski parowóz, rozwijający prędkość rozkładową 130 km/h. Jako rodzynek w pokazie wystąpił jeden z dwóch czynnych jeszcze, wyprodukowanych w 1971 r. wagonów SN61-168 obsługujących przed 40 laty pociągi ekspresowe z Warszawy do Zakopanego.

Niestety pierwszego dnia imprezy trudno było zwiedzić skansen. Wszystko zostało bowiem ogrodzone, a wstępu za taśmy pilnie i zajadle pilnowali ochroniarze. To wszystko dla wspólnego bezpieczeństwa. Pewnie tak, ale w latach ubiegłych jakoś dało się pogodzić bezpieczeństwo ze zwiedzaniem skansenu….      
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Parowozjada
Chabówka
parowóz
 • Meteor – 08.09.2011

  Niestety dokładnie impreza dla oficjeli, a bezczelność i chrtonbienie nie wiadomo czego i po co zakrawała na totalną głupotę organizatora i rzeczonych "ochroniarzy"....

 • – 08.09.2011

  Fakt gdy tylko Franc Józef wyszedł z pociagu to go osiłki z ochrony otoczyły niczym VIPa aby nie szło zrobić zdjęcia a parada była ustawiona pod słońce.Dwa stoiska z piwem które było podawane przez kompletne amatorki które nalewały jedno pivo 4 minuty a więc czekało się sporo czasu w upale na słońcu.

 • KJ – 08.09.2011

  Jak pojechałeś na Parowozjadę po to, aby napić się piwa - to lepiej było zostać w domu. Na tę imprezę jechało się w innym celu. A na marginesie - ja jak chciałem się napić piwa, to poszedłem kilkaset metrów do najbliższego sklepu - i wypiłem zimne, a że z butelki? - niewielka różnica (oprócz ceny oczywiście).

 • Szu – 12.09.2011

  Szacun dla redaktora za parę słów prawdy. Ta impreza była niestety wielkim nieporozumieniem. Parada pod słońce, czerwone wstążki wokół maszyn i banda sokistow wygrzewająca się przy przejeżdzie kolejowym, aby tylko utrudnić focenie. A wieczorne słowa "proszę opuścić teren skansenu" wyleczyły mnie z tego spędu na długo

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....