TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Parowozy w strugach deszczu
- Opublikowano: 30.08.2010 19:25:11
Parowozy w strugach deszczu

W dniach 28 –29 sierpnia w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce odbyła się Parowozjada 2010. Specjalnymi gośćmi imprezy byli strongmani, którzy po raz pierwszy w Polsce zaprezentowali się w zawodach przeciągania wagonu kolejowego, oraz Ryszard Bazarnik –który, wraz z zespołem, zagrał koncert „na zabytkowych lokomotywach”.

Parowozjada już na stałe wpisała siędo kalendarza imprez promujących historię kolejnictwa i oferujących jej uczestnikom świetną zabawę. Do stałych, corocznych punktów programu należą zawody drużyn trakcyjnych o Puchar Prezesa Fundacji Era Parowozów, które tym razem wygrała ekipa z Chabówki na parowozie TKh49-1. Zaprezentowały się historyczne składy pociągów złożone z wagonów osobowych i towarowych. Można było skorzystać z przejażdżek w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej czy samochodowej. W mini paradzie parowozów wzięły udział maszyny: Ol12-7, Ty2-911, Ty2-953, TKt48-191 i TKh49-1 z Chabówki oraz Pt47-65 z Wolsztyna. Wszyscy chętni mogli również wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokazy obrządzania parowozów oraz realistyczną makietę kolejową wykonaną przez członków Klubu železničných modelárov a priatel’ov železnic z Komárna ze Słowacji. Nie dopisała jedynie pogoda...

Wagon uległ strongmenom!

Organizatorzy przygotowali w tym roku także wiele nowych atrakcji. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się zawody w przeciąganiu ważącego ponad 20 ton wagonu kolejowego. Prowadził je znany z polskiej edycji programu Strong Man –Grzegorz Peksa. Najsilniejszym z silnych okazał się sławny „Tyberian”–Tyberiusz Kowalczyk.

Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru był występ Ryszarda Bazarnika z zespołem w widowisku Multifonia. Artysta znany jest z programów telewizyjnych „Randka w Ciemno”, czy „Mam talent”oraz spektakularnych widowisk muzycznych: „Koncert na Ścianie”, czy „Koncert na Największym Bębnie Świata”. I tym razem występ muzyków był wyjątkowy ze względu na wybór instrumentów i repertuaru. Funkcję sceny pełniły oświetlone parowozy. Muzycy zagrali utwory coverowe, przeplatane z muzyką etno, a za instrumenty posłużyły m.in. kominy, korpusy, klapy i dachy lokomotyw.

Ważna jest pomoc

Jak co roku Fundacja Era Parowozów zapraszała do zakupu upominków kolejowych i wartościowych cegiełek, a wspólnie z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowymzorganizowała wystawę makiet kolejowych. Dochód ze sprzedaży pamiątek i biletów na pokaz makiet został przeznaczony zgodnie z przesłaniem imprezy na ratowanie parowozów ze Skansenu w Chabówce.

Organizatorzy Parowozjady 2010, PKP Cargo S.A. i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…”sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn.

Czy wiesz, że….

Najmniejszym i zarazem najmłodszym czynnym parowozem w Skansenie Tabory Kolejowego w Chabówce jest TKh49-1. Jego masa w stanie próżnym wynosi prawie 35 ton. Masa ciała zawodnika w najbardziej prestiżowej i widowiskowej kategorii wagowej zawodów Strong Man musi mieć powyżej 105 kg. Zakładając, że strongman waży 105 kg, to najmniejszy parowóz w Chabówce jest cięższy 333 razy od siłacza.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Parowozjada
parowóz
Chabówka

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....