TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Parowozy w strugach deszczu
- Opublikowano: 30.08.2010 19:25:11
Parowozy w strugach deszczu

W dniach 28 –29 sierpnia w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce odbyła się Parowozjada 2010. Specjalnymi gośćmi imprezy byli strongmani, którzy po raz pierwszy w Polsce zaprezentowali się w zawodach przeciągania wagonu kolejowego, oraz Ryszard Bazarnik –który, wraz z zespołem, zagrał koncert „na zabytkowych lokomotywach”.

Parowozjada już na stałe wpisała siędo kalendarza imprez promujących historię kolejnictwa i oferujących jej uczestnikom świetną zabawę. Do stałych, corocznych punktów programu należą zawody drużyn trakcyjnych o Puchar Prezesa Fundacji Era Parowozów, które tym razem wygrała ekipa z Chabówki na parowozie TKh49-1. Zaprezentowały się historyczne składy pociągów złożone z wagonów osobowych i towarowych. Można było skorzystać z przejażdżek w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej czy samochodowej. W mini paradzie parowozów wzięły udział maszyny: Ol12-7, Ty2-911, Ty2-953, TKt48-191 i TKh49-1 z Chabówki oraz Pt47-65 z Wolsztyna. Wszyscy chętni mogli również wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokazy obrządzania parowozów oraz realistyczną makietę kolejową wykonaną przez członków Klubu železničných modelárov a priatel’ov železnic z Komárna ze Słowacji. Nie dopisała jedynie pogoda...

Wagon uległ strongmenom!

Organizatorzy przygotowali w tym roku także wiele nowych atrakcji. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się zawody w przeciąganiu ważącego ponad 20 ton wagonu kolejowego. Prowadził je znany z polskiej edycji programu Strong Man –Grzegorz Peksa. Najsilniejszym z silnych okazał się sławny „Tyberian”–Tyberiusz Kowalczyk.

Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru był występ Ryszarda Bazarnika z zespołem w widowisku Multifonia. Artysta znany jest z programów telewizyjnych „Randka w Ciemno”, czy „Mam talent”oraz spektakularnych widowisk muzycznych: „Koncert na Ścianie”, czy „Koncert na Największym Bębnie Świata”. I tym razem występ muzyków był wyjątkowy ze względu na wybór instrumentów i repertuaru. Funkcję sceny pełniły oświetlone parowozy. Muzycy zagrali utwory coverowe, przeplatane z muzyką etno, a za instrumenty posłużyły m.in. kominy, korpusy, klapy i dachy lokomotyw.

Ważna jest pomoc

Jak co roku Fundacja Era Parowozów zapraszała do zakupu upominków kolejowych i wartościowych cegiełek, a wspólnie z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowymzorganizowała wystawę makiet kolejowych. Dochód ze sprzedaży pamiątek i biletów na pokaz makiet został przeznaczony zgodnie z przesłaniem imprezy na ratowanie parowozów ze Skansenu w Chabówce.

Organizatorzy Parowozjady 2010, PKP Cargo S.A. i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…”sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn.

Czy wiesz, że….

Najmniejszym i zarazem najmłodszym czynnym parowozem w Skansenie Tabory Kolejowego w Chabówce jest TKh49-1. Jego masa w stanie próżnym wynosi prawie 35 ton. Masa ciała zawodnika w najbardziej prestiżowej i widowiskowej kategorii wagowej zawodów Strong Man musi mieć powyżej 105 kg. Zakładając, że strongman waży 105 kg, to najmniejszy parowóz w Chabówce jest cięższy 333 razy od siłacza.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Parowozjada
parowóz
Chabówka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....