TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pięć pięcioczłonowych ezt-ów dla PKM
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 17.04.2018 08:49:23 2 komentarze
Pięć pięcioczłonowych ezt-ów dla PKM

Województwo wielkopolskie dostało 48,8 mln zł z Unii Europejskiej na zakup nowych pociągów; w piątek podpisano umowę w tej sprawie. Pięć pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych kursować będzie na trasach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM).

PKM to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, współfinansowany przez wielkopolski samorząd oraz samorządy położone wzdłuż dziewięciu linii kolejowych. System ma ruszyć w czerwcu; w godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut.

Umowę ws. dofinansowania zakupu taboru podpisano w piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Wsparcie pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całej inwestycji to 120 mln zł. W II kwartale wielkopolski samorząd ogłosi przetarg na producenta pięciu pięcioczłonowych składów. Na wykonanie zadania przewidziano maksymalnie 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

Składy będą się poruszać z prędkością do 160 km/h i zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym pojeździe znajdzie się minimum 240 miejsc siedzących, klimatyzacja, Wi-Fi i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie też monitoring, miejsca dla niepełnosprawnych i do przewozu rowerów.

Uruchamiany w czerwcu system PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania. Wdrażanie PKM następować będzie etapami. W poniedziałek wielkopolski samorząd podpisze umowy ws. uruchomienia PKM z gminami i powiatami leżącymi wzdłuż pierwszych czterech linii kolejowych.

Docelowo składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK. Zadanie będzie realizowane przez samorządowego przewoźnika kolejowego – spółkę Koleje Wielkopolskie.

"Tabor, którego dotyczy podpisana dziś umowa, będzie dostępny nie szybciej niż w przyszłym roku. Od 10 czerwca ruszymy z PKM na pierwszych czterech liniach tym taborem, tymi zasobami, którymi obecnie dysponujemy. Już mamy zamówionych 10 nowych składów, wraz z kolejnymi pięcioma będziemy dysponowali łącznie 80 jednostkami. Żeby w pełni uruchomić PKM potrzebnych będzie jeszcze ok. 30 pociągów" – powiedział w piątek wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

Jak podkreślono na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy, do tej pory z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 do województwa wielkopolskiego na 147 inwestycji, głównie transportowych, trafiło w sumie 5,4 mld zł. Były to m.in. budowa drogi ekspresowej S5 z Mielna do Gniezna oraz z Poznania do Kaczkowa, czy budowa obwodnic Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina. Stolica regionu na siedem inwestycji tramwajowych pozyskała z tego samego źródła 375 mln zł.

"W maju dofinansowaliśmy też kwotą ponad 120 mln zł prace usprawniające ruch na drodze krajowej 92 w obrębie miasta. Łączna kwota dofinansowania, licząc dzisiejszą umowę kolejową, to 545 mln zł" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Jak dodał, w tym roku planowane jest podpisanie umów na kolejne inwestycje w województwie. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie, pieniądze z programu trafią na kilka ważnych przedsięwzięć związanych z gospodarką wodno-ściekową, między innymi w Turku, Wągrowcu, Złotowie, Kępnie, a także na modernizację niektórych dworców w regionie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wielkopolska
Unia Europejska
ezt
Koleje Wielkopolskie
  • Kaszebe – 18.04.2018

    Polecam "Misia"-"bo to Polska właśnie!" ; D

  • kolejFAN – 18.04.2018

    co to za kolejny twór PKM. Są KW a pociągi powinny dojeżdżać do stacji węzłowych a nie kończyć sztucznie bieg w Szamotułach,Kościanie czy Obornikach! w Polsce nie ma pieniędzy ani taboru na tworzenie SBahnów.Zamiast pieprzyć sto razy o Wągrowcu pomyśleć o przedłużeniu linii z Gołańczy do Bydgoszczy. Co z Międzychodem,Pniewami?Gostyniem i Wschową?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....