TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pierwszy bezwizowy pociąg dotarł z Ukrainy do Polski
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.06.2017 23:57:47 6 komentarzy
Pierwszy bezwizowy pociąg dotarł z Ukrainy do Polski (foto: UZ)

Do Przemyśla dotarł w niedzielę po południu pierwszy "bezwizowy" pociąg, którym z Kijowa przyjechali do Polski obywatele Ukrainy mogący skorzystać z likwidacji obowiązku posiadania unijnych wiz.

"Miejcie więcej wiary w Ukrainę i wyrabiajcie sobie paszporty biometryczne. Dzisiejszy dzień jest policzkiem dla wszystkich tych, którzy do końca w to nie wierzyli" - powiedziała przed odjazdem pociągu z Kijowa wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

"Europa przekroczyła dziś Rubikon, który my sami pokonaliśmy, wychodząc na Majdan w 2013 roku, by walczyć o swoje prawa. Sądzę, że Europejczycy, którzy dali nam dziś możliwość podróżowania do nich bez wiz, uznali nieodwracalność procesu integracji europejskiej Ukrainy" - podkreśliła.

Ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło ocenił, że Ukraina "zapracowała sobie" na likwidację wiz. "Jest to bardzo symboliczna chwila. Dziś przestrzeń europejska otworzyła się przed Ukrainą. Zapraszam was wszystkich do Polski" - oświadczył na peronie kijowskiego głównego dworca kolejowego.

Szybki pociąg klasy Intercity relacji Kijów-Przemyśl uruchomił w grudniu ub. roku polski menedżer Wojciech Balczun, który jest prezesem ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia. Pociąg pokonuje tę trasę w 7,5 godziny.

"Przypominam sobie czas, kiedy Polska wchodziła do strefy Schengen. Wiedzieliśmy, że otworzyły się dla nas granice, ale nie do końca w to wtedy - tak po ludzku - wierzyliśmy. Dziś widzę, że Ukraińcy czują się podobnie" - powiedział PAP Adam, Polak z Krakowa, który - jak wyjaśnił - robi na Ukrainie interesy.

Ukraińscy pasażerowie pociągu do Przemyśla także zdawali się nie wierzyć w niedzielę, że już nie muszą mieć wiz. Oglądali swoje nowe, biometryczne paszporty, zastanawiali się, czy dopełnili niezbędnych dla wjazdu do UE formalności, liczyli potrzebne na utrzymanie się w Polsce pieniądze.

We Lwowie do pociągu wkroczyli funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej z przypiętymi do mundurów znaczkami "Gratulujemy ruchu bezwizowego". Kiedy pociąg przekroczył granicę z Polską, w wagonach rozległy się gromkie brawa.

Polscy pogranicznicy również gratulowali Ukraińcom likwidacji wiz. W niedzielnym pociągu z Kijowa do Przemyśla wjazdu do UE odmówiono jedynie dwóm osobom. "Podróżowała matka z dzieckiem. Matka miała paszport biometryczny, a dziecko go nie miało. Niestety, oboje muszą wrócić na Ukrainę" - powiedziała dziennikarzom Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Polskie służby w niedzielę do godziny 7 rano odprawiły 370 obywateli Ukrainy legitymujących się paszportami biometrycznymi. Tego dnia do Polski wjechało ogółem 3,5 tysiąca Ukraińców - ujawniła Michalska.

W Przemyślu na pociąg oczekiwał ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i wiceprezydent miasta Grzegorz Hayder.

"W imieniu władz Przemyśla witam was w tym gościnnym mieście. Mam nadzieję, że doświadczenia bezwizowe są kolejnym etapem do zbliżenia między naszymi dwoma narodami. Czujcie się tu dobrze, zrobiliście kolejny krok do zjednoczonej Europy. Czekamy tutaj na was" - oświadczył Hajder.

Ambasador Deszczyca ocenił, że likwidacja wiz jest "historycznym dniem dla Ukrainy i dla Polski". "Ukraina o kolejny krok zbliżyła się do Unii Europejskiej. To jest cel, o który walczyliśmy na Majdanie i do którego wszyscy razem doszliśmy. Kolejnym krokiem jest członkostwo w UE" - powiedział.

Na peronie przemyskiego dworca kolejowego była także Lila Kalinowska, mieszkanka Przemyśla, która przyszła tu z kilkumiesięcznym dzieckiem na ręku.

"Chciałam przywitać pociąg z Ukraińcami, którzy mogli dzisiaj przyjechać do nas bez wiz. Mieszkam w Przemyślu i bardzo się z tego cieszę. Procedury wizowe były dla Ukraińców strasznie upokarzające; cieszę się, że Ukraina będzie bliżej Europy, bo w interesie Polski leży, żebyśmy się ze sobą przyjaźnili" - powiedziała w rozmowie z PAP.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała w niedzielę, że do godziny 16 czasu polskiego granice z krajami unijnymi przekroczyło bez wiz ponad 1300 obywateli ukraińskich. Ogółem przez granice te przejechało w tym czasie ponad 40 tys. obywateli Ukrainy, w tym prawie 8,2 tys. z paszportami biometrycznymi.

Porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do UE podpisano 17 maja. Od niedzieli Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Akcję pod hasłem "Pierwszy bezwizowy pociąg" z Kijowa do Przemyśla zorganizowała kijowska fundacja "Europa bez barier".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UZ
Ukraina
Kijów
Przemyśl
 • Wab. – 12.06.2017

  ...to jeszcze tylko znieście wizy Libijczykom i będzie komplet...

 • kolejFAN – 12.06.2017

  paranoja. jakim prawem?! kto na to pozwala?! chcecie z Polski zrobić tygiel narodowościowy jak przed wojną? o obniżaniu przyrostu płac nie wspominając!!! zamknąć tą granicę i zasieki postawić a nie wizy znosić!! mają swój wielki kraj niech o niego dbają a nie szukają szczęścia w kraju UE!!

 • Mikey – 12.06.2017

  @kolej FANZniesienie wiz nie umożliwia Ukraińcom podjęcia pracy w UE - nadal muszą mieć pozwolenia."Zamknąć granicę i zasieki postawić" - a może niech tak Niemcy zrobią na granicy z Polską, co o tym sądzisz?

 • FilipK – 12.06.2017

  @MikeyNiech robią, Polska jest (mogłaby być) krajem samowystarczalnym tak jak Niemcy tylko pieniądza nie mamy własnego... Długo by gadać...

 • kolegaK – 12.06.2017

  FilipK co to za imperialne farmazony? Że chce Ci się je pisać...

 • kolejFAN – 13.06.2017

  @MIKEYMY I Niemcy jesteśmy w tak zwanej Łunii Jewropejskiej... a oni NIE! Jakies pytania ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....